Ztratily se? Vrátí se?
recenze knihy Dívky z trajektu
Jste milovníky napínavých až záhadných příběhů, při jejichž čtení vám přebíhá mráz po zádech? Autorka Lone Theilsová pro vás namíchala výtečný koktejl, jenž vám toto všechno zprostředkuje, a ještě to okořenila něčím navíc.
Užijete si mrazivých, strašidelných a napínavých okamžiků, jež jsou zjemňovány láskou. Tedy myšlena je ta, jež se odehrává v hlavě hlavní hrdinky. Nejkrásnější cit má totiž v románu dvě podoby a ta druhá rozhodně není tak pěkná. Autorka namíchala tuto směsici rozjitřených emocí a strachu na krásných 320 stranách a 41 kapitolách. Pojďme se tedy podívat na toto dílo pod drobnohledem.
„Může člověk jíst zmrzlinu a zároveň plánovat vraždu dítěte? uvažovala Nora. Nejvíc ji neděsila krutost samotná, ale fakt, jak se krutost nepozorovatelně plíží do normálnosti, do každodenního života a tím nás učí, že si nikdy nemůžeme být ničím jistí. Že i příjemná tvář může skrývat neskutečné zlo.“ (s. 34)
Lone Theilsová je na českém knižním trhu nováčkem. Debutovala u nás právě knihou Dívky z trajektu. Ač je to autorčina prvotina, rozhodně se tak netváří. Tento thriller byl napsán podle skutečné události a stal se trhákem. V Dánsku se stal během chvilky bestsellerem a osobně si troufám tvrdit, že by se tak mohlo stát i u nás. Již teď vám mohu prozradit, že se v brzké době můžeme těšit na volné pokračování této napínavé jízdy. Osud postav a hlavně Nory, hlavní protagonistky, mě chytnul za srdce. Příběh byl čtivý, a proto mi text ubíhal před očima. Knihu si mohou s čistým svědomím vybrat jak ženy, tak i muži. Každý si v ní přijde na své a odnese si zajímavé čtenářské zážitky.
Titul Dívky z trajektu vyšel v originálu (Pigerne Fra Englandsbaden) již v roce 2015. U nás se svého vydání dočkává až v roce 2017 a postaralo se o něj nakladatelství Ikar. Pokud vás naše recenze zaujme a budete si chtít knihu pořídit, můžete tak učinit zde.
Tento román vám doslova podlomí kolena, a to zejména svým rychlým spádem, nápaditostí a velkým množstvím zajímavých zvratů. Prostředí pro mě také bylo netradiční, tedy aspoň to z minulosti. Zatím jsem totiž nečetla žádnou takto zajímavou a napínavou knihu, jejíž hlavní zápletka by se odehrávala na palubě trajektu. Pak je tu ještě fakt, že v historické lince, tj. rok 1985, v němž zmizela dvě děvčata, se částečně odehrává v dětském domově. Ano, sice tituly s podobným prostředím existují, ale ruku na srdce, jsou tak napínavé, jako je tomu u Dívek z trajektu? Při četbě nebude chvilka, kdy byste se nudili. Autorka si totiž neustále pohrává s fantazií čtenáře a občas mu hodí nějakou tu falešnou stopu, aby si pointu nedomyslel předem a na úplném konci byl překvapen.
Na vyprávění se mi líbí jeho přímočarost, není zde napojeno velké množství dějových linií, je tu jen jedna, jež se rozvíjí o retrospektivní vzpomínky. Příběh je navíc co chvíli zrychlován. Vyprávění je v určitém okamžiku přerušeno a posunuto kupředu. Sledovat děj tedy můžeme jen z pohledu Nory, nikdo jiný do něj nevstupuje, když tedy pomineme dialogy. Počet postav je zde trošku větší, ale není to na závadu, po nějaké době se z příběhu vytrácejí. Některé humánní cestou (odcházejí, stěhují se…), u jiných tomu tak zcela není (vraždy, sebevraždy, nehody…).
Musím říci, že mě uchvátilo, jak hlavní hrdinka přemýšlela. Některé její myšlenky jsou velice chytré a zajímavé. Můžeme tak krásně nahlédnout do Nořina nitra. I přesto však bylo její jednání v následujících okamžicích nevyzpytatelné.
Nedá mi to a musím vyzdvihnout kvalitu zpracování svazku. Líbilo se mi grafické zpracování, protože písmena jsou krásně velká, snadno čitelná a patková. Z toho důvodu mě při čtení nebolely oči. Po stylistické a gramatické stránce bylo dílo také prakticky bezchybné, a proto jsem si odnesla z četby ryze pozitivní pocity. Kvalita formy a obsahu sdělení byla vyvážená.
Obálka si mě získala již na první pohled. Krásně vystihuje to, o čem román pojednává. Přidanou hodnotou je její tajemnost. Kromě toho tu pak je také zlatá samolepka, jež nám oznamuje, že tento titul patří do Edice světový bestseller. Osobně mohu říci, že si toto označení dílo bez pochyb zasloužilo. Kromě obálky mě pak uchvátila i anotace knihy, jež na mě působila zajímavým a napínavým dojmem.
Kompozice textu je vcelku jednoduchá, střetává se tu chronologie s občasnými retrospektivami, jež jsou nutné pro nastínění situace, která se odehrála v roce 1985. V průběhu jednotlivých kapitol dochází k častým posunům ve vyprávění. Ty jsou označeny jednou hvězdičkou uprostřed textového bloku. Složité paralely se zde neobjevují. Děj je vyprávěn v objektivní er-formě. Ta je doplněna velkým množstvím oživujících dialogů. V průběhu vyprávění si můžete povšimnout množství krátkých popisů, ty jsou zajímavé a skvěle dokreslují celkovou atmosféru příběhu.
Moje subjektivní hodnocení je ryze pozitivní. Se zpracováním knihy jsem nad míru spokojená. Líbí se mi, že se příběh rozjíždí již na samém počátku a nemusela jsem dlouho čekat na to, než se něco začne vůbec dít. Rozhodně se tedy nejedná o plytký text. Román není nijak složitý a hodí se pro chvilky relaxace. Příběh mě tak uchvátil, že si jej dozajisté v brzké době přečtu znovu. Byl to pro mě nevšední čtenářský zážitek, nikdy jsem nečetla nic tolik naplněného akcí. Nora mi byla svým způsobem hodně blízká. Za skvělou napínavou jízdu opředenou záhadou si ode mě román vysloužil nádherných 100 %. Dílo ocení zejména milovníci akce, záhad a nevšedních zápletek.
Hodnocení: 100 %
Název knihy: Dívky z trajektu
Autorka: Lone Theils
Překlad: Magdalena Jírková
Žánr: Literatura světová – Romány, Thrillery
Datum vydání: 2017
Počet stran: 320
Nakladatelství: IKAR
EAN: 9788024933733
ISBN: 978-80-249-3373-3
E-shop : www.Bux.cz/knihy
Databáye knih: www.databazeknih.cz
Ikar je orientován především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.
Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.
Autorčin blog