Země tady fakt voní jinak
Novinář Karel Rožánek navštívil Afghánistán poprvé v roce 2005, kdy v zemi sloužilo pouze patnáct českých vojáků. Tehdy byl součástí delegace ministra obrany a sám si nebyl jist, co vlastně jede do Afghánistánu točit. Svou první reportáž točil na Kábulském mezinárodním letišti o práci českých pyrotechniků, kteří zde likvidovali minový plot a nevybuchlou munici. Druhou zastávkou jeho krátkého pobytu byla základna provinčního rekonstrukčního týmu ve Feyzabádu. Již tehdy platila v zemi přísná bezpečnostní pravidla, ale v tu dobu se ještě zdálo, že vše směřuje k ukončení konfliktu. Během této první návštěvy ho nadchla jiná příroda a pak zvláštní vůně té země. (…) – tu specifickou vůni asi nedokážu přirovnat k ničemu, co jsem do té doby poznal.
Do Afghánistánu se válečný reportér vrátil o rok později, kdy se zvyšoval počet teroristických raketových a sebevražedných útoků proti koaličním silám. Čeští pyrotechnici se tehdy v Kábulu zaměřovali na likvidaci nástražných výbušných náloží. Autor popisuje, jak silný dojem na něj udělaly výjevy, které spatřil během přeletu nad pohořím Kundúz. Tentokrát se na základně ve Feyzabádu věnoval příčinám útoků na koaliční jednotky. Během roku 2006 rovněž navštívil základnu českého kontingentu speciálních sil na letišti v Kandaháru . Zde měl možnost například poprvé natočit rozhovor s českým vojákem zraněným v boji.
Činnost v Afghánistánu byla pro autora zlomová v roce 2007, kdy natáčel u Skupiny speciálních operací Vojenské policie v provincii Hilmand, v témže roce se také otevřela česká ambasáda v Kábulu. Tehdy Rožánek dokumentoval setkání českých ministrů s prezidentem Karzáím a také točil rozhovor s britským ministrem obrany. V tomto roce bylo Rožánkovi a jeho kolegovi za práci v Afghánistánu uděleno vojenské vyznamenání.
Během svých dalších návštěv země pracoval autor na reportážích o činnosti Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru, jehož základ tvořili průzkumníci z Prostějova, dále o koncertu Daniela Landy na základně Shank, o zhoršující se bezpečnostní situaci, afghánských policistech, práci posádek českých dopravních vrtulníků či o tom, jak čeští instruktoři cvičili vojáky Afghánské národní armády. Konflikt v Afghánistánu byl ale veřejností čím dál víc považován za nekonečnou válku ve vzdálené zemi, která (…) stála zbytečné peníze i zbytečné životy vojáků. Naposledy navštívil Rožánek Afghánistán v roce 2014, ale i poté se nadále reportážím o tamním dění věnoval. Mimo jiné se jednalo o reportáže o patnácti českých vojácích, kteří v Afghánistánu mezi lety 2007 a 2018 padli. Byli jimi Nikolaj Martynov, Milan Štěrba, Radim Vaculík, Robert Vyroubal, Adrian Werner, David Beneš, Ivo Klusák, Libor Ligač, Jan Šenkýř, Jaroslav Lieskovan, Martin Marcin, Kamil Beneš, Patrik Štěpánek, Tomáš Procházka a Jaroslav Mevald.
Kromě svých reportáží autor popisuje úskalí, která válečného reportéra během jeho práce v terénu provázejí v kombinaci se životem a jeho pravidly v Afghánistánu. Velkou pozornost věnuje okolnostem úmrtí českých vojáků. Však je kniha zčásti věnována právě jim a jejich rodinám. Obsah knihy tvoří také fotografie Lukáše Roganského, který Karla Rožánka několikrát na cestě do Afghánistánu doprovázel jako kameraman. Knihu lze doporučit čtenářům se zájmem o válečnou žurnalistiku a činnost českých vojenských jednotek v Afghánistánu. V neposlední řadě kniha také seznamuje s tím, jaké krásy ukrývá válečným konfliktem zastíněná afghánská příroda.
Název knihy | Zápisky z Afghánistánu |
Autor | Karel Rožánek |
Žánr | literatura faktu, žurnalistika, publicistika |
Nakladatelství | Cpress |
Rok vydání | 2022 |
Počet stran | 184 |
ISBN | 9788026443346 |
www.cpress.cz | |
www.palmknihy.cz | |
www.databazeknih.cz |
Nakladatelství Cpress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.
Novým knižním oborem, který si už pevně vydobyl své místo v našem nakladatelství, jsou kuchařky, jak pro dospělé tak i pro děti.
Knižní perlou je unikátní edice Muzeum v knize, která přinesla na český trh zcela originální zpracování knih s vloženými kopiemi dobových dokumentů a historických materiálů. Výbornou obsahovou i grafickou kvalitu knih potvrzují získaná ocenění za nejkrásnější knihy na předních knižních veletrzích z posledních let.
Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.