Zahájení stavby Keltského archeoskanzenu v Nasavrkách se blíží
V Nasavrkách bude již v červnu zahájena stavba Keltského archeoskanzenu – vesničky z doby laténské. Projekt, který realizuje občanské sdružení Boii o. s., byl podpořen dotací z Regionálního Operačního Programu. V Nasavrkách tak vyroste areál svým charakterem unikátní v celé ČR, který umožní příchozím poznávat život našich keltských předků.
„V tuto chvíli probíhá výběrové řízení na dodavatele stavebních prací a také další přípravné práce spojené s administrací dotace. Zahájení stavby a křest základního kamene chystáme na začátek června. Oproti původnímu harmonogramu došlo k posunu o dva měsíce, ale plánovanou stavbu to nijak nenaruší“ říká manažerka projektu Anna Frantalová ze sdružení Boii. Výstavba potrvá 12 měsíců, slavnostní otevření skanzenu plánuje sdružení v červnu příštího roku.
Na otázku, v čem spočívá jedinečnost celého projektu, Anna Frantalová odpovídá: „Nasavrcký skanzen bude unikátní především svojí velikostí – bude zde asi 30 budov rozdělených do šesti dvorců, dále také ukázka mohutného opevnění a svatyně. Druhým lákadlem skanzenu bude historická věrohodnost staveb, neboť všechny hlavní budovy mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Podklady pro stavbu byly zpracovány v úzké spolupráci s historikem a odborníkem na keltské osídlení, Bc. Tomášem Mangelem. A konečně třetím unikátním prvkem bude také řemeslná věrohodnost jednotlivých staveb. Ty budou vystavěny zkušenými řemeslníky klasickými řemeslnými metodami, jako je ruční otesávání trámu, ruční výroba rákosových střech a další,“ dodává manažerka projektu.
Skanzen se tak stane součástí celého komplexu Keltského archeoparku, který v Nasavrkách občanské sdružení Boii realizuje již od roku 2002. V tuto chvíli jej tvoří naučná Keltská stezka Železnými horami, expozice Po stopách Keltů umístěná v prvním patře nasavrckého zámku, dále pak kulturní akce pro veřejnost, z nichž nejznámější je letní festival keltské kultury Lughnasad, a vzdělávací programy pro děti a mládež.
Více informací o projektu archeoskanzenu i o další činnosti občanského sdružení naleznete také na webových stránkách www.boii.cz.