X-mini – kapesní reproduktory na cesty
Od reproduktorů na cesty nečekáte žádné velké hudební zázraky, na druhou stranu i v kategorii přenosných reproduktorů lze vybrat ty, co hrají lépe a déle.
S malými reproduktory se na pultech obchodů roztrhl pytel a nabízí je skoro každý už za pár stovek. Ne všechny ale vyhoví po stránce designu, kvality provedení a hlavně zvuku. Přenosné reproduktory se jistě nedají srovnávat s plnohodnotnými stolními provedeními – na to se muselo už při jejich návrhu udělat spoustu ústupků a při výrobě jakbysmet.
Pokud ovšem hledáte nějaký rozumný kompromis, tak aby zvuk výrazněji předčil vestavěné reproduktory v mobilním telefonu, tabletu nebo notebooku, zkuste nějaký model z nabídky reprodukrotů X-mini. Nezaměnitelných reproduktorů s expandovatelnou ozvučnicí tu najdete více než tucet. A to si ještě můžete většinou vybrat u každého modelu z několika barevných provedení.
Samozřejmě narazíte i na spousty podobně řešených reproduktorů – s expandovatelnou ozvučnicí – a to jak od výrobců zvučných jmen (Razer Ferox), tak i od méně glorifikovaných (Trust, Energy Sistem, Raikko) až po produkty vyloženého plagiátorství. X-mini ale přišli s touto koncepcí jako první.
Keramika je moderní
Mezi poslední novinky patří modely s keramickou membránou, jde o stereofonní MAX a monofonní UNO. Keramická membrána přijde vhod, i když to na první pohled i poslech hned nepoznáte. Dřívější reproduktory měly membránu z lakovaného papíru, a pokud jste náhodou reproduktor nechtěně někdy zapomněli ve vlhkém prostředí, reproduktoru to rozhodně neprospělo. Inovace se ovšem projeví i na zvuku, byť v hodně malém měřítku. Zvuk je o trochu plnější.
U obou modelů a v podstatě u všech reproduktorů X-mini se setkáte se stejnou koncepcí konstrukce: objem ozvučnice je možné zvětšit a dosáhnout tím lepšího „dospělejšího“ zvuku. Proto reproduktory X-mini poznáte na první pohled – v roztaženém stavu vypadají podobně jako natahovací harmonika. O další vylepšení zvuku se dále stará systém BXS alias Bass Xpansion systém, který přenáší přes vhodně tvarované gumové podložky vibrace na podložku.
Citelně silnější basy tak jsou slyšet hlavně u o něco většího reproduktoru UNO. Systém „hutného“ zvuku má ale i mouchy: nespolkne vám všechny hudební žánry a u některých druhů povrchů (podkladů) dochází k rezonancím, které s dobrým zvukem nemají co dělat. Většinou je to tehdy, když se dá reproduktor po požadavku vyšší hlasitosti do pohybu a podklad přenášené vibrace neabsorbuje. Bohužel ubrání hlasitosti umlčí jak nelibé pazvuky tak i mohutnější a košatější zvuk. Toto stigma nicméně pronásleduje velké procento reproduktorů kategorie „přenosné repro“.
Zkuste je propojit
Zvláštností všech reproduktorů X-mini je 3,5mm audio konektor, tzv. Buddy-jack, kterým ke stávajícím reproduktorům připojíte další X-mini modely, a vyhrávat tak můžete s plnou vervou. Musíte si ovšem dát pozor na skutečnost, že ne všechny X-mini reproduktory hrají stejně. UNO například hraje výrazněji basy a plnější středy. Oba reproduktory MAX jsou zase lepší ve výškách. Namíchat tak správný koktejl, aby reproduktory hrály jakž takž věrně, není jednoduché.
Zaleží také na jejich umístění – všechny X-mini reproduktory hrají více či méně směrově. Pokusy a ladění propojení nebo hlasitosti toho či onoho reproduktoru jsou ale zábavné a je možné, že časem každý přijde se svým receptem, jak získat řízný zvuk. Za zkoušku stojí použít UNO jako centr a každý z reproduktorů MAX dát do stran. Ve většině případů ale dosáhnete líbivějšího a hlavně vyváženějšího zvuku, pokud reproduktory necháte jen tak.
Reproduktory X-Mini zakoupíte na oficiálním eshopu: eshop.x-mini.cz.
Do nabídky reproduktorů X-mini patří také reproduktor X-mini KAI. Tomu dají přednost zájemci o bezdrátové připojení – díky Bluetooth a podoře handsfree profilů můžete reproduktor používat i pro telefonování. O legrácky s Buddy-jackem vás však nepřipraví ani tento reproduktor, byť dle mého názoru hraje z celé trojice nejhůře. Nemá ale keramickou membránu jako novinky, reproduktory MAX a UNO. Na druhou stranu pro poslech celých alb můžete nechat mobil/přehrávač v kapse nebo batohu a přehrávání spouštět či se jen posouvat napříč skladbami vestavěným multifunkčním kolečkem.
Něco zahrají, něco ne
Trojici reproduktorů jsem pro finální posouzení zvuku podrobil výběru několika skladeb. Na basy a pro názornost, jak si povedou X-mini s filmy, posloužil Holywoodský rutinér Hans Zimmer a jeho soundtrack Černý jestřáb sestřelen, konkrétně skladby „Ashes to ashes“ a „Hunger“. Samozřejmě tam, kde velké subwoofery a bedny rozvibrují každou okenní výplň v místnosti, tam X-mini toho dokážou mnohem méně.
Na druhou stranu, alespoň části mrazivě teskných rezonancí se dočkáte. Překvapeni také budete podáním kytar u skladby „Barra barra“ – jejich agresivnost je tentokrát na místě. Detailů a plastičnosti je ovšem daleko méně. Současný přebasovaný trend reprezentovaný třeba skladbou „We are young“ od Fun, zahrají X-mini zhruba s třetinou basů. Nutno ale dodat, že zase vcelku důstojně, protože si celé nízké spektrum posunou výš.
Rychlé basy a zběsilejší tempo, kterého se dočkáte při poslechu Giny Wigmore a jejího alba Gravel & Wine však odhalí, že reproduktorům všechno vonět nebude. Alespoň, že nakřáplý vokál zpěvačky zůstal. Celkové aranžmá skladeb se ale vytratilo.
Krátké zabroušení do klasiky, kterou reprezentoval výběr z CD disku „McIntosh audiofile test reference“ vyzněl pro reproduktory podivnou remízou. Orchestr sice slyšet byl, ale přijela ho polovina – z reprodukce se vytratil prožitek z velkého tělesa. X-mini (nevyjímaje ani jeden typ) se snaží, snaha je to ale marná. Malé reproduktory prostě detaily, nálady a prostor asi nikdy umět nebudou.
Které vybrat
Reproduktory v zásadě nezklamou, spíše naopak zvuk je vzhledem k jejich rozměrům solidní. Z celé trojice se jako nejsympatičtější reproduktory jeví X-mini MAX, a hned za nimi X-mini UNO. Důvodem je výrazně intuitivnější ovládání hlasitosti (MAX má regulaci na kabelu) a přeci jenom lepší zvuk. KAI s Bluetooth odradí nepohodlným ovládáním, které neustále hledáte, a horším zvukem. Rovněž s výdrží KAI na svoje modernější souputníky ztrácí.
Zhruba 8 hodin proti až 20 h je přeci jenom nějaký handicap. Na druhou stranu i to stačí: nepředpokládám, že by někdo při potřebě celodenního poslechu zůstal u mobilních reproduktorů tohoto typu. Tady se spíše cení pohotovost; navíc konkurence je na tom s výdrží mnohdy podstatně hůře (5–6 h).
Nabít reproduktory z USB portu není až tak problém (i když při nabíjení je reprodukce plná ruchů a drobného praskání). Zásadnějším problémem může být snad jen cena, ta není ani u jedněch X-mini reproduktorů z nejnižších.
+ Dlouhá výdrž (MAX, UNO)
+ Solidní zvuk
– Nelze současně nabíjet a přehrávat
– S vyšší hlasitostí vyšší zkreslení
X-mini Max, Kai, Uno zapůjčil: Tomorow Systems, eshop.x-mini.cz
měnič: 40 mm (X-mini MAX 36 mm), magneticky stíněný
výkon na jednotku: 2 W (MAX), 2,5 W (UNO, KAI)
frekvenční rozsah: 100 až 18 000 Hz (KAI), 150 až 20 000 Hz (UNO), 60 až 20 000 Hz (MAX)
odstup signál/šum: 89 dB (KAI), 82 dB (UNO), 91 dB (MAX)
zkreslení: < 1 %
napájení: vestavěná Li-ion baterie, 400mAh (MAX, UNO), 550 mAh (KAI)
hmotnost: 96 g (KAI), 114 g (UNO), 155 g (MAX)