#WORKYinNYC – Díl 02 – Jak jsem poznal jejich bar
Hlavně, že jsem šel spát dřív. Celou noc jsem se budil. Nevím jestli to bylo tím časovým posunem nebo sousedy. Jako by měli olověné boty. Bylo slyšet i ťapkání psa. Nicméně si přijdu dostatečně odpočatý už ve 4 AM, tak chvíli procházím mapu a itinerář dnešního dne. V 6 hodin vylézám z postele, lehce se nasnídám (větší snídaně teprve bude na programu) a vyrážím do víru velkoměsta.
Nejprve bylo třeba pořídit si jízdenku na metro. Už doma jsem si našel, že se nejvíce vyplatí Unlimited Ride MetroCard. 7denní jízdenka stála 32$ (745,52 Kč) plus 1$ za novou MetroCard. Platnost týdenní jízdenky končí o půlnoci sedmého dne (tedy MetroCard aktivovaná ve středu dopoledne vyprší v úterý 23:59). Ta se dá pohodlně koupit na každém nástupišti v automatu nebo u okénka, kde vám rádi pomohou.
Prvním dnešním cílem je Katz’s Delicatessen na křižovatce Ludlow St. s E Houston St. U vchodu mě uvítali, prohlédli vak a směrovali k obsluze. Bagel se sýrem se ukázal jako ta správná volba. Od obsluhy jsem dostal lísteček s cenou, kterou po jídle uhradím u východu. Ten jsem ovšem stihl ztratit, a tak byl na světě první trapas. Naštěstí tam jsou na takovéhle případy zvyklí a můj lísteček byl nalezen a uložen u pokladny.
Následoval jeden z mnoha dnešních metro přesunů k “žehličce”. Budova Flatiron patřila, po svém dokončení roce 1902, se svými 87 metry k nejvyšším budovám ve městě a je považována za jeden z prvních mrakodrapů. Odtud se vydávám pěšky po 5th Ave k Empire State Building. Zde jsem si vyměnil voucher za CityPass brožuru. Sice jsem si doma zapomněl vytištěný papír a pdf z mailu neuznávají, ale ochotné pokladní mi pomohly. Bez větších front jsem v 86. patře a “užívám” si pohled na New York v mlze. Viditelnost není ideální, ale i tak to je zážitek. Navíc mě uklidňovalo to, že se sem večer vrátím.
Přes 5th Ave pokračuji k New York Public Library, kam jsem jen krátce nakoukl. Před ní mě zastavuje mnich ve žlutém hábitu a za 10$ a podpis mi nabízí náramek. Odmítl jsem (s nimi se setkám ještě několikrát, ale už vím, o co jde a vyhýbám se jim). Nejkratší cestou se dostávám na Broadway, která mě doprovází 90% dne. A jak je to v té známé písničce …chodím po Broadwayi hladov sem a tam, sem a tam?? Autor nás pěkně mystifikuje. Na každém kroku je nějaký stánek s občerstvením (a to nejen na Broadwayi). Přes Time Square, na kterém svítí jeden billboard vedle druhého a všude stojí spousty turistů s fotoaparáty, se konečně dostávám k tomu, kvůli čemu, mimo jiné, v NY jsem. Bar McGee’s. Byl inspirací pro bar MacLaren?s, kde trávila svůj čas pětice ze seriálu HIMYM. Pro někoho hloupost, pro mě obrovský zážitek. Sedám k baru, objednávám Guinness a přesně v tu chvíli mi to došlo – splnil jsem si další sen.
Dál pokračuji směrem na sever. Na první větší nákup zastavuji v T.J.Maxx, kde pořizuji krásné značkové věci za pár $ (jako příklad uvedu košili Calvin Klein 13$). Věděl jsem, že v tomto obchodě nejsem naposled. Po chvíli zastavuji u kulturní meky – Lincoln Centra s Metropolitan Opera House. K dalšímu přesunu opět využívám metro a dostávám se až na 112th St, kde stojí The Cathedral Church of St. John The Divine. Velká a krásná navenek a uvnitř ještě honosnější katedrála je považována za jeden z největších křesťanských kostelů na světě. Odtud přejíždím zpět na střední Manhattan. Konkrétně k dalšímu kulturnímu centru – Carnegie Hall a poté opět na Time Square, kde následoval odpočinek.
Po chvíli se pěšky vydávám k muzeu Madame Tussaud, kde jsem navštívil i Marvelovské 4D kino. Na New York jsem čekal asi něco velkého, ale muzeum je srovnatelné s tím pražským. I tak jsem tam strávil téměř 2 hodiny. Následuje cesta do Macy?s, což je největší obchodní dům na světě. Pravdou je, že jsem zde hodně bloudil.
Čekání na večerní prohlídku Empire State Building jsem ještě vyplnil procházkou k Madison Square Garden.
Hodiny ukazují 10 PM, a to znamená nejvyšší čas se přesunout k ESB. Co se povedlo dopoledne, už teď neplatí. Fronty neberou konce. První když čekáme na bezpečnostní prohlídku, druhá, když ukazujeme vstupenku, třetí na výtah do 80. patra a ta největší na posledních 6 pater, kde volím záložní cestu po schodech. Odměnou je úžasný pohled na noční NY. Dolů nijak nespěchám a vychutnávám si to opravdu dlouho. Kolem půlnoci zamířím dolů a následně metrem domů, aby byly síly i na zítra.
V New Yorku, konkrétně na Manhattanu, mají výborné značení ulic. Všechny vodorovné ulice se nazývají Streets a jsou číslovány od jihu na sever (1st, 2nd, 3rd, atd.). Svislé se nazývají Avenue a jsou číslovány od východu na západ od 1 do 12 (např 5th Ave). Některá Avenue mají i svá jména (např. Park Avenue, Madison Avenue). Výjimku tvoří ulice Broadway, nejenže má jméno, ale vede úhlopříčně celým Manhattanem. Navíc se dá využít další šikovná vychytávka. Budovy se sudým číslem jsou vždy na jedné straně ulice a budovy s lichým číslem na té druhé.