#WORKYinNYC – Díl 00 – Jak to všechno začalo
Už jako začínající student angličtiny ve 4. třídě jsem si (tehdy desetiletý) slíbil, že se jednou podívám k Tower Bridge a Statue of Liberty. Právě jejich obrázky byly v naší učebnici. Londýn jsem si splnil v roce 2015 a oslavil jsem tam své 28. narozeniny. Tehdy jsem tam letěl pouze na skok, a to doslova: v úterý ráno odlet z Prahy, ve středu večer návrat. I za tak krátkou dobu jsem však stihl navštívit vše důležité a hlavně mám fotku Tower Bridge. Proto bylo na čase posunout se o trochu dál.
Do New Yorku jsem chtěl odcestovat již minulý rok s mojí kamarádkou Luckou. Tehdy ale z naší plánované roční návštěvy USA sešlo, protože miluji svoji práci, své město i celý život v něm a bylo by mi líto vše opustit a ona řešila studium. Jakožto fanoušci seriálu How I Met Your Mother jsme si slíbili, že se tam stejně jednou podíváme alespoň na týden. Zajdeme do MacLaren?s bar (bar, ve kterém se odehrává velká část seriálu) a dáme si ten nejlepší hamburger New Yorku (název dílu, ve kterém se hrdinové snaží takový najít).
Půl roku poté, konkrétně ve středu 1. března, jsem se probudil a v mailu mi přistála nabídka na levné letenky do NY. Neváhal jsem a po domluvě s Luckou je koupil. Konečně se tam podíváme. Jednu letenku jsme pořídili za 11.977 Kč, a to včetně pojištění v případě stornování letenky. Takto nízká cena byla díky jednomu přestupu v Bruselu (1 hodina čekání) při cestě tam a druhém v Torontu (18 hodin čekání) při cestě zpět. To se nakonec ukázalo, jako dobrý tah, ale o tom až později.
Bylo potřeba vyřídit si vízum pro vstup na americkou půdu. Česká republika je zařazena do bezvízového programu Spojených států amerických, tudíž si stačilo vyplnit registrační formulář ESTA. K tomu potřebujete internet, pas a 14$ a za 5 minut máte hotovo. Když jsem formulář vyplňoval poprvé, zjistil jsem, že můj pas vyprší v den návratu, a tak by bylo lepší si raději nechat udělat nový. Vše se stihlo a vízum jsem zařizoval podruhé, tentokrát už s novým pasem.
Měsíc před odletem, když jsem se začal pokukovat po nějakém ubytování, se Lucka dozvěděla, že musí jít 8.6. na přijímací zkoušky na vysokou školu. To znamenalo, že kdyby odletěla, tak se na ně nestihne vrátit. Náš návrat měl být až 10. června. Rázem byl celý náš výlet do New Yorku v háji. Po vzájemném rozhovoru jsme se rozhodli její letenku stornovat (jako bych to tenkrát tušil, storno se nám hodilo). A rázem se z výletu pro dva stal výlet pro jednoho. Nebude to pro mě nic nového, vždyť jsem takhle byl už v Londýně. No jo, jenže tehdy jsem tam byl pouze 2 dny a ten NY je vážně daleko. Ale nezalekl jsem se toho a přípravy pokračovaly dál, jen v jednotném čísle.
Objednal jsem si tedy ubytování přes službu Airbnb. Stačilo zadat termín příletu a odletu a pak už jsem hledal nejvhodnější nabídky. Našel jsem celkem levné bydlení v klidné čtvrti a v přijatelné vzdálenosti (15 minut metrem) od centra za 6.887 Kč.
Dále bylo potřeba se pojistit pro případ nějakého úrazu. Pro vzdálenější cestu do zahraničí se vždy raději pojistím. Obzvláště při cestě do Ameriky. Pojištění na celou dobu pobytu mimo ČR mě stálo 205 Kč. Až po návratu jsem zjistil, že jsem měl pojištění už v rámci pojištění letenky.
Týden před odletem jsem začal s intenzivnějšími přípravami. Nejprve jsem si na Google Maps vyznačil místa, která chci určitě navštívit. Po brouzdání na internetu i v knížkách jsem narážel na další a další, až jsem si říkal, že to všechno nemohu za 10 dní v New Yorku stihnout. Když jsem měl vše vyznačené, začal jsem zjišťovat, kolik stojí vstupy do jednotlivých míst. Některá mají v určité dny vstup zdarma nebo pay-what-you-wish model = zaplať kolik chceš (spokojí se i s 1$). Navíc je Amerika místem, kde žijí slevami a různými kupony. V New Yorku jsou nejoblíbenější New York Pass a CityPass. Po dlouhém porovnávání a skládání programu jsem zvolil CityPass, který má 9 denní platnost. V porovnání s NYP jsem ušetřil a nemusel jsem nijak pospíchat.
Pro spojení s domovem a především pro využívání mobilu naplno jsem si pořídil americkou sim kartu, protože roaming nabízel nesmyslné částky a nechtěl jsem být odkázaný pouze na wifi. Skvělou službu nabízí stránka http://www.simusa.cz/. Zvolil jsem tarif za 23 $, který obsahoval neomezené volání nejen po USA, ale také do ČR a k tomu 4 GB dat.
Nejen, že jsem si vyměnil nějakou hotovost, ale také jsem zavolal na Poštovní spořitelnu, abych si ujasnil ceny za platby kartou v zahraničí a výběry z bankomatů a nahlásil, že budu v zahraničí, aby mi kartu nezablokovali pro podezřelé platby.
V pondělí před odletem už zbývalo jenom vše vytisknout, zkontrolovat, zda je vše připraveno a sbalit se. Zde jsem také váhal, jestli s sebou táhnout větší tašku o povolených rozměrech, nebo mi postačí batoh. Ten nakonec vyhrál a podařilo se mi do něj sbalit vše potřebné na 12 dní. Samozřejmě jsem uvažoval, že si tam nějaké oblečení dokoupím a nějaké nechám. Kromě oblečení a elektroniky bylo potřeba přibalit i redukci, protože americké zásuvky mají dva placaté kolíky. Do mobilu jsem si stáhl aplikaci pro snadnější orientaci v metru, připravil mou mapu a denní itinerář.
Odjel jsem do Prahy, kde jsem přespal u známého, abych měl klidnější vstávání a přesun na letiště, protože jsem odlétal už v 6:50.