Vybíráte kotel na dřevo do rodinného domu? Poradíme vám
Vytápění dřevem je nejen v Česku velmi oblíbené a zájem domácností stále roste. Není se čemu divit. Moderní kotle nabízí mnohá zjednodušení, o kterých se vám před deseti lety ani nesnilo.
Dřevo se v rodinných domech může používat jako hlavní i vedlejší zdroj vytápění. Záleží, zda ho spalujete v kamnech o výkonu několika kilowattů, nebo v kotli. Právě zplynovací kotel na dřevo stojí na pomyslném vrcholu, pokud jde o technologické prvky a nejdůležitější parametry vytápění. Co by při výběru kotle nemělo uniknout vaší pozornosti?
1. Účinnost a výkon
Jde o dvě hodnoty, které najdete v popisku u každého nového kotle. Účinnost je vyjádřená v procentech a ukazuje, jak dobře kotel využívá energii paliva. Při účinnosti nad 90 procent nedochází téměř k žádným ztrátám, a tak skoro všechna energii obsažená ve dřevě přejde na vytápění. Čím vyšší účinnost kotel má, tím méně paliva spotřebuje a vy ušetříte.
Podle výkonu se vybírá kotel do konkrétní nemovitosti. Potřebný výkon by měl vždy spočítat odborník v závislosti na velikosti a typu stavby, jejím stáří, stavu izolace nebo zateplení. Nejobvyklejší výkon kotle na dřevo pro rodinný dům je v Česku kolem 20 až 25 kilowatt.
2. Moderní technologie
Zplynovací kotle na dřevo fungují výrazně lépe než starší odhořívací a prohořívací typy. Mají inovovanou konstrukci a obsahují řadu prvků, které zvyšují jejich bezpečnost a usnadňují obsluhu. Elektronická jednotka řídí proces spalování a také všechny další prvky otopného systému. Výkon kotle pak automaticky reguluje odtahový ventilátor.
Průběh roztápění i chod kotle můžete sledovat na displeji, a pokud kotel připojíte k internetu, lze využívat také vzdálené ovládání. K tomu jednoduše poslouží mobilní telefon nebo počítač.
3. Snadné doplňování paliva
Moderní kotle na dřevo sice zvládají spoustu činností samy, ale bez manuálního doplňování paliva se neobejdou. Přesto se můžete spolehnout, že vám přikládání maximálně zpříjemní. „Naše kotle mají odtahovou klapku, která odsává zplodiny z násypné šachty. Díky tomu během přikládání nedochází k úniku kouře do místnosti,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek, který pracuje ve firmě OPOP.
A abyste přikládali vždycky ve správnou chvíli, má kotel signalizaci dohořívajícího paliva. „Na displeji i v telefonu se včas objeví notifikace, která upozorní, že je potřeba jít přiložit,“ dodává Ing. Roman Boczek. Intervaly mezi nutným doplněním paliva lze prodloužit díky instalaci akumulační nádrže. Uchová ohřátou vodu pro pozdější využití a je podmínkou pro správný provoz kotle.
4. Ekologické parametry
Dřevo je obnovitelný zdroj energie a podle odborníků má nulovou ekologickou stopu. Ale při používání starého nevhodného kotle může mít dopad na okolní prostředí. Proto doporučujeme používat pouze takový zplynovací kotel, který splňuje 4. nebo nejvyšší 5. emisní třídu zaručující maximálně ekologický provoz. Zařazení do emisní třídy najdete u každého nového kotle. Navíc podle platné legislativy musí všechny prodávané kotle splňovat také přísné podmínky takzvaného ekodesignu, které platí v celé Evropské unii.
Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP