VPS – 60. výročí oslavili vybudováním nové výrobní haly
Východočeské plynárenské strojírny, a.s. si v letošním roce připomínají 60. let své existence a jako dárek ke svým kulatinám si vybudovali novou výrobní halu.
Protože VPS patří mezi významné firmy chrudimského okresu, určitě stojí za zmínku si připomenout v krátkosti historii této společnosti.
Založení 1953
Cesta na počátek výrobní tradice Východočeských plynárenských strojíren (VPS) nás přenese o šedesát let nazpět v čase. Psal se 1. říjen roku 1953 a v Rosicích u Chrasti v ten den otevřely svůj nový závod Východočeské plynárny, Hradec Králové (VČP) jeden ze státních podniků plynárenského oboru ministerstva energetiky.
Spolu se zahájením činnosti došlo k významné rekonstrukci výrobního areálu, neboť objekt někdejšího Rolnického cukrovaru, a.s., bylo třeba přizpůsobit novému zaměření závodu. Bez zajímavosti není, že nejstarší výrobní hala strojíren byla postavena už v roce 1678 hrabětem Berkou a sloužila původně jako jízdárna.
1953–1965
Od svého založení až do roku 1965 byla činnost závodu úzce svázána s produkcí svítiplynu. Rosičtí pracovníci zajišťovali výrobu, generální opravy a výstavbu lokálních plynárenských zařízení na výrobu svítiplynu v komorových pecích typu Didier. Rádius montážního oddělení závodu přitom pokrýval celé tehdejší Československo.
1965–1972
Období mezi lety 1965 a 1972 se nese ve znamení postupného rušení a likvidace lokálních plynárenských pecí na výrobu svítiplynu. Rosický závod na tuto změnu reaguje pružně a už v roce 1965 získává oprávnění na výrobu tlakových nádob stabilních a ocelových konstrukcí hal a potrubních mostů.
Závod v tomto období prochází také další rekonstrukcí, jejímž výsledkem je zcela nová hala obrobny, nová střecha nad výrobní halou a rozšíření jeřábových drah.
Poslední velkou událostí z přelomu šedesátých a sedmdesátých let bylo konečně zavedení nového výrobního programu spočívajícího ve výrobě a montáži „propan-butanových stanic”. Jde o zařízení určená pro skladování a odpařování plynného propan-butanu a jeho rozvod k odběratelům, mezi něž patří jak domácnosti (sídliště), tak průmysl a terciární sféra.
Tento výrobní program zahrnuje výrobu tlakových nádob a elektrických výparníků včetně jejich montáže a uvedení do provozu v místě spotřeby.
1972–1989
V roce 1972 započala výstavba tranzitního plynovodu Družba pro dopravu zemního plynu z tehdejšího SSSR do západní Evropy. Závod Rosice hrál v tomto projektu roli dodavatele doplňkových ocelových konstrukcí kompresních a předávacích stanic a tlakových nádob.
V Rosicích se navíc vyráběly také mobilní svářecí základny určené pro stavbu liniové části tranzitního plynovodu, kterou prováděl Plynostav Pardubice. Práce související s výstavbou plynovodu zaměstnaly v daném období velkou část rosické výroby.
Rok 1974 přinesl rozšíření výrobního programu o produkci automatických plynových hořáků s výkonem 300 a 500 kW. V letech 1980–1990 se stala výroba automatických plynových hořáků (inovovaného typu D 350 a D 900) spolu s výrobou výparníkových stanic na propan-butan hlavní výrobní aktivitou závodu.
O kvalitě produkce rosického závodu svědčí i fakt, že na výstavě Pragotherm 82′ byl plynový hořák D 350 vyvinutý a vyráběný ve VČP oceněn zlatou medailí „Grand PRIX”.
V souvislosti s rozvojem výroby hořáků došlo k rozšíření aktivit firmy o projekční práce, montáž a servis plynových kotelen.
1989
Roku 1989 se rosický závod dočkal moderní výrobní haly, která umožnila navýšit kapacitu výroby velkých tlakových a uskladňovacích nádob.
Dalším historickým milníkem značky se stal 1. duben 1991. Tehdy v rámci příprav na privatizaci československého plynárenství vznikla z rosického závodu společnost s názvem Východočeské plynárenské strojírny (VPS) podřízená státnímu podniku ČPP Praha.
1994
K 1. lednu 1994 se závod Rosice transformoval v rámci kuponové privatizace na akciovou společnost. Vzniká tak firma Východočeské plynárenské strojírny, a.s.
Portfolio společnosti se v této době také rozrůstá o nový důležitý produkt. Od roku 1994 dodává firma VPS čerpací stanice LPG pro pohon automobilů na domácí a slovenský trh.
1996–2000
Rok 1996 přinesl společnosti další moderní výrobní halu, tentokrát specializovanou na povrchové úpravy. K výbavě haly patří tryskací kabina, lakovací a sušicí kabina a jeřáb 8t/16t.
Po roce 1996 ještě posiluje orientace společnosti na výrobu a dodávku moderních zařízení určených k dopravě, skladování a distribuci propan-butanu (LPG). Od tohoto roku půjde o stěžejní výrobní program VPS.
Hlavními produkty jsou skladovací zásobníky LPG o objemu 500–100.000 l, cisternová vozidla pro přepravu LPG, čerpací stanice LPG pro pohon automobilů, výparníkové stanice a další technologie spojené s využitím propan-butanu.
2000–2013
V roce 1999 je domácí poptávka do značné míry saturována a s počátkem nového milénia se tak společnost stále silněji orientuje na evropský trh. V tvrdé konkurenci nachází uplatnění především široký sortiment skladovacích tlakových nádrží pro různé druhy médií, jako jsou např. LPG, amoniak, voda, vzduch.
Významnou exportní položku představují zejména cisternová vozidla pro přepravu LPG a CO2 ve formě moderních finálních výrobků.
K dodávkám prvním zahraničním partnerům dochází v letech 2000 – 2001. Tlakové nádrže a cisterny se značkou VPS směřují do Polska (v roce 2004 založena dceřiná společnost VPS Polska Sp. z o.o.), Německa, Rakouska a Slovenska.
Pro potřeby exportu bylo v roce 2001 navrženo také nové logo společnosti – ovál symbolizující zásobník v modré barvě.
V následujících letech se okruh exportních zemí stále více rozšiřuje. Roku 2002 přibývá Rusko, následuje Ukrajina (2005), Bělorusko (2006) a řada dalších států mimo Evropskou unii, např. Srbsko, Norsko, Makedonie, Moldávie, Turecko aj. Mezi lety 2006 a 2012 pak vzniká rozvětvená síť pracovišť zajišťujících servis výrobků VPS v zemích Evropské unie a na Ukrajině.
Současnost
Rok 2013 je rokem výrazného nárůstu obratu společnosti. Export výrobků a služeb tvoří již 95 %. Rok 2013 je také rokem dalšího rozvoje firmy s řadou investic zaměřených na zvýšení kvality výrobků, produktivity práce a výrobních technologií.
Nejdůležitější investice v roce 2013 směřovala na výstavbu nové výrobní haly o ploše 1500 m2 s moderní technologií pro povrchové úpravy stabilních podzemních zásobníků.
Aktuální výrobní plocha závodu činí 9.072 m2 a je tvořena jednak 7 hlavními halami, jednak přilehlými prostorami, v nichž se nachází obrobna a hala na zpracování nerezu.
V roce 2013 došlo také k rozšíření dopravních prostředků společnosti o další moderní nákladní automobily s jeřáby. Účelem této investice byla vyšší flexibilita a kvalita služeb při expedici výrobků k zákazníkům.
Společnost VPS zaměstnává v součastnosti 160 zaměstnanců a patří tak mezi významné firmy na Chrudimsku co do zaměstnanosti.
Východočeské plynárenské strojírny, a.s.
www.vpsr.cz