Vinařství – V bouřlivých časech
recenze knihy Vinařství – V bouřlivých časech
„Nemovitost v klasicistním stylu, v níž bylo sídlo Gerbanova obchodu s vínem, byla opravdu jednou z nejimpozantnějších budov na náměstí alsaského pohraničního města Weissenburg.
Wilhelm Gerban nechtěně stáhl husté obočí. Chvíli to vypadalo, že chce Franze ostře napomenout. Ale Gregor mu další poznámkou přišel na pomoc.
„O tenhle dům by tvoje matka už dávno přišla, kdyby nebyl tvůj otec tak schopný obchodník. Jen si vzpomeň, kolik to jenom stálo dát ho do pořádku.“
Na knihu V bouřlivých časech jsem se těšila z jednoho prostého důvodu. Miluju rodinné ságy, které se odehrávají v minulosti (z mého pohledu) a podle anotace jsem tušila, že to bude hodně podobné mé oblíbené sérii Panský dům. Nemýlila jsem se, po dočtení jsem nadšená, ale také lehce znechucená, protože autorka se nebála zacházet do všech podrobností, zvlášť co se týkalo zraněných lidí a to bylo někdy nad mé síly. I přes to si nestěžuju, jedna z nejlepších ság tohoto roku!
Příběh Ireny, Franze, Pauline a Wilhelma Gerbanových a Matildy se odehrává za prusko-francouzské války, která bylo v letech 1870-1871. Pokud o této válce nic nevíte, nebojte se, autorka vás díky hrdinům zasvětí do všeho, možná i do toho, co byste rádi nevěděli. Sama v dodatku píše, jak se k tomuto tématu dostala a uvádí, které informace jsou pravdivé a které fikce. Jakmile budete mít příběh za sebou a přečtete si její doslov, tak věřím, že tak jako já, nebudete „chápat“, co všechno bylo reálné a autorka to dokázala zanést do knihy.
Jak už jsem napsala o odstavec výš, jedny z nejdůležitějších jmen příběhu jsou Irena, Pauline, Wilhelm a Matilda.
Wilhelm je obchodník s vínem, vlastní vinice, velké jmění, které ale získal také díky tomu, že si vzal Pauline, francouzskou občanku a on sám je Němec. Franz, jejich syn, díky tomu má francouzské občanství, což jak později zjistíte, v prusko-francouzské válce mu to bude lehce na škodu. Matilda je jejich dcera. Mladá a tlustá. Pardon, ale o ni se nedá nic jiného napsat. Až tuhle postavu poznáte, seznámíte se s ní, tak ji budete z duše nenávidět a nebudete chápat, kde se v tak mladém člověku může vzít tolik prohnilosti a zla.
A poslední jmenovanou je Irena. Irena je sirotek, kterou Wilhelm, na žádost své ženy Pauline, vzal ze sirotčince do svého domu jako služku. Irena je pilná, šikovná dívka (trochu taková Popelka) a tak se později vypracuje. Jenže to s sebou přináší jisté rizika a stane se nejeden špatný okamžik, který zničí nejen Irenu, ale také celou Gerbanovu rodinu.
„V ulicích vesnice se hromadily mrtvoly, především Bavoráků ve světlomodrých uniformách. V krvi jich tam už mezitím ležely celé stovky. S pokračujícími boji se však množil také počet obětí v uniformě námořní pěchoty Modré divize.“
Vůbec se nelektejte tloušťky knihy. Až se začtete a pochopíte princip, kterým autorka píše, budete u vytržení. Kniha V bouřlivých časech je totiž rozdělena nejdříve na části, v nich jsou kapitoly a každá kapitola má před sebou ještě několik „podkapitol“ a ty nesou název podle toho, kde se děj odehrává, ve který den a v kolik hodin.
Dám příklad – čtete o tom, že Franz je s kamarády v hospodě a hned zatím následuje kapitola, kdy jeho otec ve stejný den, ve stejnou chvíli řešil, kde Franz je. Tohle se mi moc líbilo, to prolínání přítomnosti, díky tomu jsem měla přehled o všem, co se kde šustlo a bylo to skvělé.
To, co mi neudělala příliš dobře, tak byly zážitky válečné, konkrétně se jednalo o zraněné vojáky, ale i civilisty. Autorka se o tom sama zmiňuje v dodatku, že se snažila držet historických výpovědí, jak to vypadalo a probíhalo u sanitářů na frontě, ale když to začnete číst, slabší povahy to nebudou příliš zvládat a ti otrlejší to přečtou levou zadní, ale můžou mít z toho fakt husí kůži nebo lehkou nevolnost. Zvlášť jedna část mi utkvěla v paměti a dokonce mi způsobila noční můru a to konkrétně popis amputace nohy. Ne, nebudu vám to tady psát, ale připravte se na to, autorka se rozhodla podat vám román, bez přikrášlování, tak, jak to tehdy mohlo vypadat a z větší části i vypadalo.
Osudy všech hrdinů jsou v tomto prvním díle zajímavé, ale přiznám se, že už se nemůžu dočkat, jak to bude pokračovat. V tuto chvíli jsem navnaděná a ihned bych potřebovala číst dál. Autorka vymyslela takové charaktery, které vám nedají spát, dokud nedočtete a stejně to je málo, protože druhý díl ještě není venku na knižních pultech… ach jo…
Psala jsem výše o tom, že jsem se do Vinařství pustila kvůli toho, že mi připomínal Panský dům. To zůstává v platnosti. Ale co se změnilo, tak je fakt, že Vinařství je dle mého názoru mnohem lepší, mnohem „napínavější“, mnohem realističtější. Takže pokud jste fanoušky rodinných ság z minulosti, kdy dámy chodily v rukavičkách a neměly žádné slovo, maximálně tak mohly vybírat své služebné, tak se do čtení rozhodně vrhněte.
Hodnocení: 100 %
Název knihy | Vinařství – V bouřlivých časech |
Autor | Marie Lacrosse |
Žánr | Historie, román |
Nakladatelství | Ikar |
Rok vydání | 2020 |
Počet stran | 496 |
ISBN | 978-80-249-4162-2 |
www.ikar.cz | |
www.palmknihy.cz | |
www.databazeknih.cz |
Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.
PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.