Ve jménu uměleckého boje
recenze knihy Mramor a plátno
Patříte k milovníkům novověkého umění? Jste příznivci historických románů, jež jsou prosyceny zajímavými zápletkami, boji o čest a soupeření mezi jednotlivými uměleckými odvětvími? Pokud tomu tak je, tak všechno toto objevíte právě v knize, kterou bychom vám prostřednictvím této recenze rádi představili.
V příběhu se setkáte s věhlasným italským malířem Leonardem da Vinci a sochařem Michelangelem Buonarrotim. Oba tito autoři světoznámých a uznávaných uměleckých děl mezi sebou ve své době vcelku bojovali. Proč tomu tak bylo? Otevřete si tuto poutavou knížku a užijte si příběh, v němž objevíte odpovědi na všechny vaše otázky. Příběh je navíc tak čtivý a zajímavý, že vás strhne a vy si ani neuvědomíte, že jste během chvilky vstřebali pěkných 352 stránek.
“Dav se rozstoupil jako vody před válečnou lodí, když se vpřed začal prodírat notář Santissimy Annunziaty. Stařík ohnivě podporoval nekompromisního dominikánského mnicha Savonarolu a ještě dnes dodržoval kazatelův přísný způsob oblékání: obyčejný černý šat bez jakýchkoli ozdob. Notář měl pořád ostře řezanou tvář, jakou si Leonardo pamatoval, špičatý nos, ocelově šedé oči pořád plné stejného výrazu odsuzování. Leonardo stojící na stupínku využíval výhody toho, že na starce shlížel, ale notář se na něj zamračil, a Leonardo byl hned zase jako malý kluk.” (s. 53)
Když se mi kniha dostala do ruky, věděla jsem, že to bude super počtení. Musím však říci, že jméno autorky pro mě bylo v první chvíli velkou neznámou, avšak není se čemu divit, jedná se o její prvotinu a musím konstatovat, že je velice zdařilá. Román má všechno, co od něj můžete očekávat, a dokonce se pyšní i určitou přidanou hodnotou. Neobjevuje se jen linie historie, kunsthistorie, ale objevíte zde i lásku, popis rodinného prostředí. Dílo oplývá spoustou emocí, takže vás krásně pohltí a vy si jej užijete plnými doušky. Je tak zřejmé, že tato kniha má velký potenciál stát se bestsellerem.
Titul Mramor a plátno vyšel v originálu (Oil and Marble) v roce 2016. Českého vydání se dočkáváme už v roce 2017 a postaral se o něj Knižní klub. Pokud se vám naše recenze bude líbit a budete si chtít tento poutavý příběh o rivalitě dvou věhlasných umělců přečíst, můžete si publikaci pořídit zde.
Při čtení tohoto nevšedního románu se budete s hlavními hrdiny pohybovat po různých zajímavých místech. Sledovat je budeme od roku 1499 do roku 1504. Pohybovat se budeme po různých kulturních metropolích, jako jsou Florencie, Řím či Mantova. Tematicky je román vcelku rozkošatělý, autorka zpracovala velice zajímavě hned několik rovin života umělce. Povedlo se jí to bravurně, vše působí velice věrohodně a docela živě si dokážu představit, že všechno mohlo fungovat tak, jak je to v knize popsáno. Překvapilo mě i řešení otázky rodu Medicejských, což trošku poznamenalo život a tvorbu mladého Michelangela. Čím vším si musel projít, aby se dostal tam, kam se dostal? Tvrdě si musí vybojovat své místo na výsluní, aby nezůstal ve stínu slovutného Leonarda. Musím říci, že se mu to vcelku podařilo, ale jeho cesta byla dosti trnitá, o čemž se můžete přesvědčit i prostřednictvím Mramoru a plátna. Překvapit vás může emocionální vyznění celého díla, mnohokrát budete dojatí. Velkým pozitivem tohoto románu je počet postav. Ač se v románu objevuje vcelku hodně postav, některé jsou vedlejšími hrdiny, kteří chvilinku zazáří a pak jejich pomyslná hvězda zhasne. Vše se tedy motá zejména kolem hlavních hrdinů (Leonardo a Michelangelo) a jejich nejbližšího okolí. U Michelangela se jedná o rodinu, u Leonarda pak o jeho pomocníka Salaie. Orientace při čtení je tedy velice snadná a pro příběh důležité postavy jsou snadno zapamatovatelné.
Mramor a plátno vás překvapí neočekávanými zvraty. Jedná se zejména o překvapující půtky mezi umělci. Michelangelo sice k Leonardovi vzhlíží, ten ale k mladému Buonarrotimu nikoliv a spíše ho zesměšňuje. Proč tomu tak je? To se dozvíte ve chvíli, kdy se začtete. Zároveň musím říci, že mě dosti překvapilo i propojení s církví. Při čtení si můžete povšimnout několika zajímavých postřehů, jež není radno jen tak přejít. Zkuste se nad nimi zamyslet, myslím si totiž, že je v díle zakódované určité poslání. Je to opravdu zajímavé počtení, které vás nenechá svazek zabouchnout a položit na stůl.
Co se týče členění do jednotlivých kapitol, je to velice přehledné. Ač epizody nejsou číslované, stále se budete v dějových liniích krásně orientovat. Střídají se totiž kapitoly, v nichž objektivní vypravěč sleduje život Michelangelův s těmi, v nichž se naopak odvíjí život Leonardův. Kromě kapitol je však titul rozdělen ještě do několika částí, každá část se zabývá jedním rokem života obou umělců. Sledovat můžeme jak jejich snahy a radosti, tak i strasti a zklamání. Jak již vyplývá z výše zmíněného typu vypravěče, jedná se o er-formu, jež je doplňována velkým množství dialogů, které mnohdy dokáží čtenáři i vyrazit dech. Nikdy nebudete mít dojem, že se příběh dostal do mrtvého bodu. Dialogy to vždy zachrání, protože ději dodají patřičný spád. Jelikož titul pojednává o životě a tvorbě umělců, nesmím zapomenout zmínit popisy, jež také svým způsobem dodávají knize na jedinečnosti. Přeci jen se zde rovná váha dialogů váze popisů. Ty jsou kvalitně propracované. Vyobrazují nejen jednotlivé charaktery, prostředí, situace, ale také jednotlivá díla a způsob jejich tvorby, což je opravdu jímavé.
Obálka knihy vás uhrane. Můžete na ní spatřit historický pohled na město Řím. Vše je vyvedeno krásně barevně, a proto zažijete krásné pocity vždy, když se na titul podíváte. O tento pocit ale přijdete ve chvíli, kdy přebal sundáte, pod ním se skví jednobarevné černé desky, na nichž jsou vepsány bílým písmem pouze nejdůležitější informace, a to název a jméno autora. O nakladateli se dozvíte až na hřbetu knihy. Když se vrátím zpět k přebalu knihy, ten byl jedním z důvodů, proč jsem po přečtení tohoto románu tak toužila. Pak jsem si přečetla anotaci a ubezpečila jsem se o tom, že toto dílo je pro mě opravdu to pravé ořechové. Vůbec jsem se nemýlila, protože kniha je naprosto luxusní a mohu vám ji vřele doporučit.
Kompozice textu je na jeho rozsáhlost překvapivě jednoduchá. Ve skutečnosti sledujeme chronologicky několik let života dvou umělců. Někdy se oba muži střetnou a v tu chvíli můžeme mluvit o paralele, protože se většinou daný okamžik objevuje jak v kapitole o Michelangelovi, tak i v té o Leonardovi. Tyto okamžiky jsou velice zajímavé z toho důvodu, že můžete sledovat kvalitně zpracovanou psychologii postav. Oba muži totiž svůj uděl vidí trošku jinak, proto si tyto ?střetové” kapitoly dozajista užijete mnohem více než ty ostatní, kde žijí postavy separé. Na druhou stranu mě pak dost dostal do kolen moment, kdy nám autorka nechává nahlédnout do hlavy Michelangela. Jeho mozek ve chvílích rozčílení totiž nechala do slova a do písmene přímo křičet. V těchto vypjatých částech často autorka své vyprávění přeruší vynecháním řádku a posune se o kus dále.
Moje subjektivní hodnocení je dosti pozitivní. Líbila se mi živočišnost vyprávění. Autorka si při psaní nebrala moc servítky, a proto si můžeme užít i zajímavé postřehy z nejrůznějších oblastí vědeckého bádání, ale pochopitelně i z oblasti umění. Bez toho by to nebylo ono. Dále vyzdvihuji i možnost nahlédnout do myšlenek postav, nejsou tak jen povrchními stíny, ale svým způsobem se pro čtenáře stávají hmatatelnými. Rozhodně se takto do postavy lépe vžijete, než kdybyste pouze četli popis a dialogy s ostatními postavami. Kniha mě dostala do kolen. Již na samém počátku mě upoutala a nepustila mě do té doby, dokud jsem nezískala odpovědi na všechny své otázky. Byl to skvělý čtenářský zážitek, jenž musím vřele doporučit všem milovníkům historie, kunsthistorie a biografických románů.
Za výborné zpracování patří knize zasloužených 100 %.
Název knihy: MRAMOR A PLÁTNO
Autor: Stephanie Storey
Žánr: Literatura světová, Romány, Historie
Rok vydání: 2017
Počet stran: 352
Nakladatelství: Knižní klub
EAN: 9788024258065
ISBN: 978-80-242-5806-5
E-shop: kniha – http://www.bux.cz/knihy
e-kniha – www.ereading.cz
Databáze knih: www.DatabazeKnih.cz
Knižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.
Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.