Válka v Sýrii nemá vítězů, jen poražených
recenze knihy Válka je mým osudem
Novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová jely poprvé mapovat syrskou občanskou válku v roce 2015. Své působení soustředily na kurdském území, které se ukázalo být pro zahraniční novinářky vhodným pracovním prostředím, a to zejména pro otevřenost místních obyvatel, úřadů i vojáků. Navíc jak samy uvádějí, i novinář si musí vybrat stranu, protože pokud by se snažil být na všech stranách, ztratil by důvěru. Nelze si nevšimnout, že v Sýrii vlastně nepůsobily jen jako novinářky, a že i přes snahy o objektivitu a nestrannost, je zřejmé, že je pro ně konflikt a jeho oběti tématem, z nějž nevynechávají své emoce.
Za posledních šest let tyto dvě novinářky společně vydaly šest knih, z toho čtyři o válce v Sýrii. Není možné jim tedy upřít nadšení pro jejich práci a úpornou snahu dostat toto téma do povědomí širší veřejnosti. Pravdou je, že dlouhotrvající konflikt je z pohledu médií vyčerpanou problematikou, o níž se píše již spíše výjimečně. Na druhou stranu publikace tolika knih o témže tématu může čtenáře rovněž nadmíru zahltit, zvláště když se knihy skládají především z reportáží, s nimiž byla veřejnost už dříve seznámena. Knihám také chybí ucelené zaměření. Konkrétně v knize Válka je mým osudem může být čtenář na první pohled zmaten kapitolou o Libyi či Libanonu. Zvláště pokud není čtenář se syrským konfliktem blíže seznámen, měl by začít nejprve se čtením druhé části knihy, která vysvětluje okolnosti vzniku konfliktu, jeho strany a průběh, následně také roli Turecka v konfliktu a reakce mezinárodního společenství. Až poté je vhodné přikročit ke čtení první části knihy, v níž ve 21 kapitolách autorky popisují své zážitky z cest do Sýrie od počátku roku 2019. Text knihy je doprovázen i fotkami z míst, kde novinářky působily.
Kniha nepřináší jen svědectví o tom, jak válku prožívají obyčejní lidé a jak konflikt ovlivňuje jejich životy nebo jakému osudu čelí strany konfliktu, ale také jak vlastně vypadá práce zahraničního novináře na frontě a jakým překážkám čelí. Prvních šest kapitol předkládá informace o bitvě u Baghúzu – poslední bitvě s takzvaným Islámským státem, o poválečném životě ve městech Manbidž a Kobání a o situaci v táboře al-Haul, kde jsou umístěny manželky bojovníků ISIS. Následně se ve dvou kapitolách autorky vrací do minulosti k turecké invazi do Afrínu v roce 2018, poté navazují vyprávěním o druhé turecké invazi v roce 2019. Následují kapitoly o uprchlickém táboře u města Hasaka, o asyrských křesťanech bránících vlastními silami své vesnice. Zvláště mrazivá je reportáž z vězení, kde jsou umístěni zahraniční bojovníci ISIS, jejichž osud je nejistý, vzhledem k tomu, že země původu těchto bojovníků jsou ochotné z řad džihádistů repatriovat pouze jejich děti. Velmi příhodně dokresluje problematiku konfliktu také kapitola o syrské ropě a jejím významu v konfliktu.
Ve své tvorbě by autorky mohly dát prostor střízlivějšímu tónu a věnovat pozornost editačnímu procesu publikace, protože lze v knize narazit na překlepy nebo nejednotnost přepisu názvů, což může z pohledu čtenáře ubírat na serióznosti knihy.
Je nezbytné ocenit práci autorek, které se dobrovolně ocitají v obrovském nebezpečí, aby přinesly autentické informace z prostředí, kam se v současnosti vydává jen málo zahraničních novinářů. Navíc konflikt nevykreslují černobíle, ale nebojí se poukázat i na témata, která jsou na mezinárodní politické scéně často prezentována jednostranně nebo vůbec.
Název knihy | Válka je mým osudem |
Autor | Lenka Klicperová, Markéta Kutilová |
Žánr | Literatura faktu, Válečné, Cestopisy a místopisy |
Nakladatelství | Kniha Zlín |
Rok vydání | 2020 |
Počet stran | 248 |
ISBN | 9788076620247 |
![]() | www.albatrosmedia.cz |
![]() | www.palmknihy.cz |
![]() | www.databazeknih.cz |
Nakladatelství Kniha Zlín existuje od roku 2004, od roku 2017 je součástí Albatros Media a.s., největší nakladatelské skupiny v ČR. Ediční plán se od začátku orientuje na aktuální dění na světové literární scéně a objevuje tituly pro náročnější čtenáře, kteří si chtějí kultivovat svůj čtenářský vkus, objevovat světovou literaturu, vnímat svět kolem nás v souvislostech. Produkce nakladatelství je rozdělena podle žánrů do pěti edic, své místo zde vedle světové a české beletrie mají detektivky, knihy z oblasti přírodních a společenských věd a knihy o umění.
Nakladatelství KNIHA ZLIN se od počátku profiluje jako značka, jež je zárukou kvalitní literatury nejen po stránce obsahové, ale také po stránce jazykové a grafické. Proto je pro tuto značku klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a její knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů, kteří knihu pečlivě připravují po redakční i jazykové stránce. Jedinečnost každé knihy je umocněna originálním grafickým designem obálek, který je inspirován nejen tradicí české knižní kultury, ale i aktuálními světovými grafickými trendy.
Za dobu své existence se nakladatelství KNIHA ZLIN zařadilo mezi výrazné hráče na knižním trhu, pro české čtenáře objevilo knihy Joa Nesbøho, Simona Mawera či Michela Fabera, a jeho knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.
Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.