Ostatní volný časVolný čas

Učte se lépe!

Ilustrativní obrázekUčení nikdy nepatřilo mezi nejpopulárnější činost, především na základních školách. Ale lidé se učí celý život. A každý se někdy setká s problémem, zapamatovat si nějaké důležité a podstatné informace. A tehdy možná přívítáte nějaké tipy, jak si práci usnadnit.

Zpracujte si studijní materiály

Už dávno je známou věcí, že si lidé zapamatují více a rychleji text, který je upraven Ilustrativní obrázek 2různými typy nadpisů, styly podtržení nebo barevným zvýrazněním. Člověka totiž takové texty přitahují a zajímají. Neboť jsou pro oči a mozek atraktivnější.

Vytvořte si mnemotechnické pomůcky

Taková pomůcka je založena na sestavení určitého příběhu, který souvisí s látkou, kterou se máme naučit. (Například římské číslice: I, V, X, L, C, D, M – Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou Do Města) Jakmile se tohle jednou naučíte, zapamatujete si to nadlouho. Podobné poučky samozřejmě existují a jsou využívány širokou veřejností, ale i tady platí pravidlo, že pokud si pomůcku vytvoříte sami, bude pro zapamatování mnohem lepší.

Prokládejte učení sportem

Když se učíte, organismus se vyčerpává i fyzicky – proto je dobré udržovat ho ve formě. Ilustrativní obrázek 3Pokud budete bez pohybu, tělo strádá ve všech směrech a je i více unavené. Kdežto při sportu je mozek schopen více pracovat, takže pokud potřebujete vyřešit nějaký logický problém, vyběhněte třeba do přírody.

Nebojte se zívat

Není vždy pravdou, že člověk, který zívá, je unavený. Při zívání se nám dostává přes plíce do krve výrazně více kyslíku. A kyslík je pro podporu učení nezbytný.

Dobré rady na konec:

  • určete si způsob učení (kolektivní / individuální)
  • postupně si nakládejte víc
  • opakujte, opakujte, opakujete
  • odpočívejte (studium prokládejte krátkými přestávkami)
  • snažte se porozumět látce
  • studujte ve vhodném čase 
  • vyhněte se alkoholu, cigaretám, drogám a dehydrataci
  • mějte motivaci a daný cíl 

Ilustrativní obrázek 4

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.