Neděle, 8.9.2024
Příroda a ekologieVolný čas

Uctí památku J.A.Janiše a dohodnou se co dál se včelařstvím

ApislaviaDo Česka se dnes, 14. října 2009, sjíždějí představitelé včelařských svazů a organizací evropských zemí. Zúčastní se valného shromáždění Apislavie. To se uskuteční ve čtvrtek a pátek 15. a 16. října 2009 ve Včelařském vzdělávacím centru v Nasavrkách na Chrudimsku (www.souvnasavrky.cz).
Valné shromáždění uctí památku historicky největšího českého včelaře Josefa Antonína Janiše, projedná současnou situaci v oboru včelařství v jednotlivých zemích a dohodne společný postup řešení základních problémů včelařství v celoevropském měřítku.


Letos je tomu 260 let, kdy se narodila velká osobnost našeho včelařství Josef Antoníš Janiš [Janisch, Janiss] (6. února 1749 v Trutnově) a 220 let od celosvětového vydání zcela první včelařské odborné knihy Aučenlivé spravování včel pro obecného krajana v Království českém (19. března 1789). Vydáním této publikace došlo k výraznému zrychlení ve vývoji včelařství. J. A. Janiš – včelařský badatel, objevitel partenogeneze včel (1788) a vynálezce dělitelného úlu – je dnešní odbornou literaturou označován za zakladatele novodobého včelaření nejen v našich historických zemích. Byl knězem, farářem v Hostivaři u Prahy (dnes Praha 15 – Hostivař), zemědělským odborníkem, dopisujícím členem Vlastenecko-hospodářské společnosti. Má velkou zásluhu na buditelské práci mezi českými zemědělci.

Účastníci valného shromáždění Apislavie uctí jeho památku ve čtvrtek 15. října 2009. Stane se tak nejdříve v Nasavrkách ve Včelařském vzdělávacím centru v 9.00 h v rámci zahájení valného shromáždění a odpoledne přímo v Praze-Hostivaři (14.00 h) na úřadu městské části a v církevním areálu.

Valné shromáždění Apislavie bude poté pokračovat v pátek 16. října 2009 od 8.30 h v Nasavrkách prohlídkou arboreta a haly včelařských technologií, od 9.00 h zasedáním a projednáváním návrhů na řešení problémů oboru včelařství.
“Uspořádání valného shromáždění Apislavie v České republice považujeme za projev důvěry evropských včelařských svazů a organizací vůči českému včelařství, které je opravdu velmi pokrokové a v mnoha směrech představuje světovou špičku,” zdůraznil Luděk Sojka, předseda Českého svazu včelařů.

 

Co je to Apislavia
Apislavia – federace evropských včelařských organizací – byla založena na svém prvním sjezdu v roce 1910 v Sofii jako Všeslovanský včelařský svaz.
Na existenci organizace měly významný vliv politické události. Její činnost byla přerušena nejen oběma světovými válkami, ale i situací vzniklou po druhé světové válce v Evropě. Apislavia byla obnovena až v roce 1990 a teprve až na osmém (obnovujícím) kongresu (který se konal v roce 1991 v polském městečku Kamianne) byla činnost plně rozvinuta. Na tomto sjezdu byly schváleny nové stanovy a název Federace slovanských a podunajských včelařských organizací. Nynější název byl přijat v roce 1996 na jedenáctém kongresu v Moskvě. Sídlem federace je Bratislava. Úkolem Apislavie je napomáhat rozvoji včelařství v členských zemích. Federace sdružuje devět včelařských organizací.

V České republice se dvakrát konalo nejvyšší zasedání Apislavie. Bylo to v roce 1927 (čtvrtý sjezd) a v roce 2002 (čtrnáctý kongres).

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.