KnihyKultura

Tip na audioknihu: Přiznání Alana Turinga (recenze)

Přiznání Alana Turingarecenze audioknihy
Přiznání Alana Turinga

AnotacePolicista Leonard Corell svou práci nesnáší, protože v zapadákově jménem Wilmslow na severozápadě Anglie se nic zajímavého neděje. Přecitlivělý mladík se obtížně protlouká šedí dnů a jen neochotně si připouští fakt, že úmornou službou v uniformě zahazuje veškerý talent. Pak ale přichází případ nepochopitelné, logice se vzpírající sebevraždy – a Corellův život se rázem obrátí vzhůru nohama. Píše se červen roku 1954 a oním tragicky zesnulým není nikdo jiný než velmistr logiky Alan Turing.

Jméno muže, jenž průkopnickými objevy v oblasti výpočetní techniky napomohl vítězství Spojenců ve druhé světové válce, ani deset let po konci války téměř nikdo nezná. Corell přesto z náhodných indicií i z rozhovorů s matematikovými blízkými, příbuznými a kolegy postupně skládá portrét jedinečné a komplikované osobnosti, která je sice obdařena výjimečnými schopnostmi, nicméně žije v příliš odlišném, a tedy trýznivém vlastním světě. A detektiv přitom mimoděk zjišťuje i ledacos překvapivého o sobě samém.

Psychologická skoro-detektivka Davida Lagercrantze propojuje faktograficky podložené vyprávění o životě a díle počítačového vizionáře se strhující sondou do života mladého introverta. A čte se jedním dechem, jelikož padesátá léta v Británii se vyznačovala politickými stihomamy, které soukromým tužbám jedince navzdory vyválčené svobodě nepřály.

Abych se nejprve zaměřila na příběh knihy, tak mě příběh moc nezaujal. Nejsem zrovna fanouškem informačních technologií. Ovšem zkusím v této recenzi být nestranná.

Audiokniha vypráví o geniálním matematikovi, který rozkódoval německou Enigmu a tím pomohl vyhrát 2. světovou válku. Britové se mu odvděčili tak, že ho z jeho homosexuality léčili estrogenem tak dlouho, až ho dohnali k sebevraždě. Popravdě, když se nad tím příběhem tak zamyslím, tak by nebylo špatné, kdyby si tento příběh vzal nějaký scénárista, a pokusil se to zfilmovat. Možná by mě to potom chytlo. Protože přiznání Alana Turinga je totiž tak trochu detektivka. Životem znuděný manchesterský policista Leonard Corell je přivolán do domu právě zemřelého matematika. Spousta důkazů nasvědčují tomu, že Turing spáchal sebevraždu. Leonardovi se toto vysvětlení moc nezdá a tak se vydává proti proudu času a snaží se o mrtvém zjistit co nejvíc.
David Lagercrantz si populární žánr detektivky vybral především k tomu, aby do něj lákavě zabalil Turingův životopis. Policista Corell se v průběhu knihy setkává s matematikovými kolegy a známými a místo motivu smrti, což je v ostatních detektivkách zvykem, odhaluje především fascinující životní osud člověka, který směřoval dějiny dvacátého století tím správným směrem.

Kromě toho, že Přiznání Alana Turinga představuje život člověka, bez kterého bychom dost možná neměli žádné chytré telefony, na kterých si dnes přehráváme audioknihy, se v této knize také významně řeší téma homosexuality a odlišnosti.

Co se týče přednesu pana Táborského, tak mi jeho hlas nikdy nebyl moc sympatický. Ale to jsou pouze mé osobní problémy. Když vynechám tento fakt, tak musím říct, že pan Táborský má velmi silný hluboký hlas, který příběhu propůjčuje jistou autentičnost. Chvilinku mi trvalo se od knihy zaposlouchat, a i přes počáteční nevoli jsem se hecla, a knihu doposlouchala.

Zvuk byl čistý, bez šumu. Interpretace pana Táborského byla čistá, nikde neměl ani jeden přeřek, bylo mu dobře rozumět, měl skvělou výslovnost. I když mi jeho hlas není dvakrát příjemný, tak musím uznat, že namluvil knihu opravdu bravurně.

 

David Lagercrantz (1962)

Rodák ze stockholmského předměstí Solna, absolvoval žurnalistiku na univerzitě v Göteborgu. V literatuře se prosazoval zprvu v úloze životopisce. Prvotinu Göran Knopp 8000+ (1997, česky Až za hranici možností) věnoval kariéře proslulého švédského horolezce, v knize Ett svenskt geni (Švédský génius) zachytil osudy Håkana Lanse, vynálezce v oboru informačních technologií. Reportérské kvality prokázal i v non-fiction Änglarna i Åmsele (1998; Andělé z Åmsele), v níž zpracoval případ trojnásobné vraždy. Beletristická část jeho tvorby zahrnuje mimo jiné romány Stjärnfall (2001; Hvězdný pád), Där gräset aldrig växer mer (2002; Tam už tráva neporoste) či Underbarnets gåta (2003; Záhada zázračného dítěte). Mezinárodní renomé, potvrzené vydáním ve dvaceti zemích, si však vydobyl teprve románem Syndafall i Wilmslow (2007; česky Přiznání Alana Turinga, LEDA 2016) o klíčové postavě britské matematiky a kryptologie. Stojí rovněž za autobiografií fotbalisty klubu Manchester United Já jsem Zlatan Ibrahimović (č. 2014) – tento bestseller sepsal roku 2011 jako ghostwriter a bojoval s ním o několik reportérských cen.
Lagercrantzův nejnovější počin představuje dovětek k populární detektivní trilogii Milénium Stiega Larssona, vydaný pod názvem Dívka v pavoučí síti (švédsky, anglicky i česky 2015).

Miroslav Táborský (1959)

Původně absolvent pedagogické fakulty v oboru fyzika, vystudoval Divadelní fakultu AMU v Praze a v roce 1987 nastoupil do svého prvního angažmá v kladenském divadle. Zahrál si na několika dalších českých scénách – v Divadle E. F. Buriana, Studiu GAG, Divadle pod Palmovkou a v Divadle Labyrint. Od roku 1996 byl 20 let v angažmá v Divadle v Dlouhé, v současné době působí na „volné noze“.
Miroslav Táborský si zahrál také v mnoha filmech jako např. Svatba upírů, Kolja, Lotrando a Zubejda, Tmavomodrý svět, Maharal, Bobule, Nejkrásnější hádanka, Život je život, Bezva ženská na krku, a v několika českých seriálech. Pro Audiotéku načetl audioknihu Rothschildova flaška a Přiznání Alana Turinga.

 

Název audioknihy:      Přiznání Alana Turinga
Autor:                             Přiznání Alana TuringaDavid Lagercrantz
Interpret:                        Miroslav Táborský

Vydavatel:                     Audiotéka

Délka:                            13 hod. 39 min.

Kategorie:                      vzpomínky a biografie

E-shop:                           http://Audioteka.cz

 

 

Audiotéka  

 

Audiotéka 

Audiotéka.cz nabízí:

– 3000 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows Phone 7).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

 

 Audioteka

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)