Taliesyn vydávají očekávané album Zvesela!
Pražská skupina, pojmenovaná podle pololegendárního velšského básníka Taliesyna, vznikla na konci 90. let s ambicí navázat na to nejlepší ze západní folkové scény let šedesátých a sedmdesátých. V průběhu let však Taliesyn zaznamenal zásadní odklon k osobité folkrockové fúzi, kombinující vlivy lidové hudby, folku, blues, jazz i rocku. To i díky personálním změnám mezi debutem a albem Zvesela!. „Polovinu kapely tvoří noví hráči -na basu Filip Benešovský, autor loňského megaprojektu The Wall 2009, na klávesy Jirka Neužil a na bicí Radim Chrobok. S novými členy je znatelnější příklon k jazzu a experimentům se zvukem, také instrumentální možnosti kapely jsou nyní vynikající.“ Doplňuje zpěvák Jan Bičovský.
Vynikající hudebníci, působící také vedle mateřské kapely v řadě dalších projektů (např. kapely Bran, Before Breakfast, Neřež, Marie Rottrová apod.), umožňují Taliesynu realizovat každou píseň s jiným výrazem a v jiném žánru, od subtilních lidových písní, přes jazz, latinu, folk Simonovského nebo Dylanovského ražení, či blues až k tvrdšímu pojetí folkrocku.
Taliesyn natočil 14 písní alba Zvesela! ve zlínském studiu V během 14 dnů. Kapele se nadále daří nedržet se jediného stylu, takže se sice ještě ve třěch písních vrací k ostrovnímu folku baladami Black Is The Colour a Lord Franklin a odrhovačkou The Cobbler. Veedle těchto skladeb zařadila ale i 5/4 blues I Just Can’t Keep from Crying a námořnický žalozpěv Sally Free & Easy, výpravnou epopej s barokní vsuvkou Sentimentality, skopičinu Výčepní, z jejíhož textu pochází i název alba “Zvesela!”, temnou Dead Travel Fast, dva ohlasy českého folklóru Bosé tělo a Viselec, lehce oplzlou latinku Husy… a album končí písní Café, která jako jediná pochází ze života a je tedy i třeskutě dojemná. Kapela se také vymezuje k tzv. „keltsko-irské“ škatulce, jak je definována v ČR, a jak potvrzují slova leadra kapely Jana Bičovského. „Ostrovní folk ražení the Pentangle nebo John Martyn je pro nás nadále inspirací. Nejde totiž ani tak o to, že se rozhlížíme dál než k „ostrovům“, což jsme dělali odjakživa, ale spíš o to, že ta “ostrovní” muzika nejsou jen irské balady a tance na způsob ministerstva švihlé chůze. Zejména britský – anglický folk jako kdyby pro Čechy neexistoval. Prostě harfičky a zamlžený zrak nejsou nic pro nás.“
Taliesyn:
Jan Bičovský – zpěv, bouzouki, harmonika
Vojtěch Jindra – akustická kytara
Robert Fischmann – příčná flétna, low whistle, high whistle, zpěv, perkuse
Filip Benešovský – baskytara, zpěv
Jiří Neužil – klávesy
Radim Chrobok – bicí
www.taliesyn.cz