HudbaKultura

Světlá duše prince temnoty

Nick Cave, foto: FotoZajda.czNICK CAVE AND THE BAD SEEDS
26. 10. 2017, PRAHA, O2 ARENA

Čerstvě šedesátiletý australský zpěvák vystupuje v Praze nepřetržitě už od 90. let. Koncertoval například v Lucerně, nebo před čtyřmi lety ve sportovní hale na Výstavišti. A teprve až nyní si troufl na pražskou O2 Arenu, kterou hned napoprvé beznadějně vyprodal. A paradoxně s komorně laděným repertoárem, jehož převážnou část tvoří pomalé skladby z posledních dvou studiových alb.

Pro prince temnoty Nicka Cavea to ale není žádný problém. Naopak. Názorně všem ukázal, že je v něm přeci jen spousta světla. Nedávno prožité trauma ze ztráty patnáctiletého syna léčí totiž prostřednictvím aktuálního turné k desce Skeleton Tree (2016), během něhož naplno obnažuje svoje bolavé srdce a bourá přitom všechna hudební klišé. Ať už jde o riffy nebo refrény. O to více sází na emoce a prožitky. Vše navíc umocňuje jeho výrazný baryton a doprovodná kapela Bad Seeds, která tomuto srdceryvnému marši asistuje.

Zpočátku to vypadalo opravdu na pořádnou tryznu. Večer se totiž rozjížděl velmi zvolna a na úvod zazněly skladby, jež si lze kvůli své monotónnosti v tak velké hale jen velmi obtížně představit. S písní Higgs Boson Blues z předposledního alba Push the Sky Away (2013) nabral ale koncert potřebnou dynamiku, a nakonec se ukázalo, že šlo o výtečně sestavený playlist, s jehož pomocí ze sebe nechal Cave tryskat vše, co se v něm nahromadilo. A dělal to naprosto odzbrojujícím způsobem. Chvílemi se mu dokonce lámal emocemi hlas a neváhal se co chvíli Nick Cave, foto: FotoZajda.czopřít o les rukou natahujících se k jeho tělu. “Cítíte tlukot mého srdce?” šeptal naléhavě, když si tiskl dlaně fanoušků ke své hrudi a prožíval s nimi vzájemné propojení. Bral je za ruce, rozdával úsměvy na všechny strany a plnil do puntíku vše, co si před koncertem předsevzal – proměnil společnou truchlohru v povznášející pocit. Byla to nevšední souhra, jíž stačilo jen úsporné osvětlení s třemi obrazovkami na pódiu, za to s výtečným ozvučením. Nick Cave si jí také náležitě užíval. Držel se více mikrofonu než klavíru a dělal si s publikem, co chtěl. Počínal si doslova jako čaroděj. Stačil jen nepatrný náznak, aby se v hale rozhostilo hrobové ticho, do jehož prázdnoty se několikrát “rozpršel” jím dirigovaný drobný potlesk. Jednou, dvakrát, třikrát… A tisíce dlaní toho stále neměly dost. Ani Cave. Všichni se v tu chvíli vezli na stejné vlně. A doprovodná kapela The Bad Seeds? Vrněla jako dobře seřízená mašina, jež nerušila, jen pulzovala s tím, co se v O2 Areně právě odehrávalo. Střídala éterickou melancholii s rockovějšími kousky, a když bylo třeba, tak udeřila jako rozzuřená šelma. Nejvíce z celé šestice přitom vyčníval multiinstrumentalista Warren Ellis s visáží dřevorubce. Trápil například svoje housle natolik, až ze smyčce lítaly žíně. Mimořádná byla i decentní hra na bicí v podání veterána Thomase Wydlera.

Australský hudebník Nick Cave sklidil v Praze zasloužený úspěch. Nabídl některé starší hity, především pak intimní atmosféru z aktuální desky, z jejíchž osmi skladeb zaznělo v Praze rovných sedm. Svoji dvouapůlhodinovou show přitom nadávkoval tak, aby si fanoušci užili každý moment. Zejména v přídavku, kdy jich pozval na pódium asi stovku. Nickovo závěrečné gesto mezi skladbami Stagger Lee a Push the Sky Away, kdy citlivě sklopil ruku jednoho z fanoušků, jenž toužil po společném selfíčku, byl víc než výmluvný. Jako by mu chtěl říct: “Žij přítomným okamžikem.” A než stačil mladík cokoliv odpovědět, Nick jej objal a užíval si spolu s ním i ostatními citovou extázi, která v tu chvíli explodovala a nenechala nikoho na pochybách, že přesně tohle jsou chvíle, na které se v životě nezapomíná.

Nick Cave, foto: FotoZajda.cz

Playlist

Three Seasons in Wyoming
Anthrocene
Jesus Alone
Magneto
Higgs Boson Blues
From Her to Eternity
Tupelo
Jubilee Street
The Ship Song
Into My Arms
Girl in Amber
I Need You
Red Right Hand
The Mercy Seat
Distant Sky
Skeleton Tree

Přídavky

The Weeping Song
Stagger Lee
Push the Sky Away

 

Nick Cave

 

 

nickcave.com

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.