Stévie aneb i sladké může být zdravé
Stévie sladká, přezdívaná “medové lístky”, je zajímavá rostlinka, která je 300x krát sladší než cukr a přitom má nulovou energetickou hodnotu.Tato rostlina pochází z jihoamerické Paraguaye, kde ji indiáni využívají již odnepaměti.
Z výzkumů vyplývá, že ačkoliv je stévie sladší než cukr, nekazí se po ní zuby. Ba naopak, působí jako prevence dentálních problémů, protože likviduje škodlivé bakterie v lidských ústech. U paraguaských indiánů, kteří odmalička používají stévii, zubní kaz téměř neexistuje.
Extrakt ze stévie je přirozeným sladidlem, které bez obav mohou používat diabetici. Dokonce je pro ně vhodnější než umělá sladidla. Ta, na rozdíl od stévie, zvyšují hladinu inzulínu v krvi. Tělo po požití umělých sladidel reaguje na sladkou chuť produkcí inzulínu, neboť v souvislosti se sladkým vjemem očekává přísun porce energie. Pokud ta nepřichází, organismus je ošizen, tělo začne volat po náhradě a dostaví se hlad. Hladina krevního cukru tak kolísá. Stévie tomuto nežádoucímu jevu zabraňuje, což je pro diabetiky velkým přínosem. A nejen pro ně. Stabilizace krevního cukru pomáhá i při hubnutí, neboť oddaluje pocit hladu.
Chemicky vyráběná sladidla působí v tomto směru přesně opačně. Přesto, že mají nulovou energetickou hodnotu, nutí nakonec člověka do jídla. V USA byl zjištěn zajímavý paradox – s nárůstem spotřeby nekalorických umělých sladidel začala narůstat i obezita.
Stévie sladká je prospěšná nejen pro diabetiky či při redukční dietách. Do výčtu jejich pozitivních účinků patří třeba i vyrovnávání krevního tlaku, podpora trávení spotřeby tuku, zvýšení mentální aktivity či odbourávání únavy. Tato rostlina také urychluje hojení, působí antisepticky a zlepšuje stav kůže.
Používá se v čerstvém nebo sušeném stavu pro přípravu čajů, dietních jídel, zákusků, moučníků. Je možné ji přidat i do salátů. V Japonsku se používá i do limonád či marmelád. Lidový léčitelé doporučují listy k léčbě onemocnění průdušek.