Stará dáma vaří jed
recenze audioknihy Stará dáma vaří jed
Mezi novinkami vydavatelství audioknih OneHotBook se nachází i román velmi oblíbeného finského spisovatele Arta Paasilinny Stará dáma vaří jed, který u nás knižně vyšel v roce 2005.
Autor nás zavede do malebné finské krajiny asi 50 km od Helsink do zapadlé vesnice Harmisto, kde v malém domku se svou kočkou žije víc než sedmdesátiletá Linnea Ravasková, vdova po plukovníkovi Rainerovi Ravaskovi.
Mohla by si docela dobře žít, kdyby… Místo toho každý měsíc s obavami očekává den, kdy jí vyplácejí důchod, protože se s železnou pravidelností objeví nevítaná návštěva. Třicetiletý syn plukovníkovy zesnulé sestry Kauko Nyyssönen (o něhož se v dětství starala) se svými dvěma kumpány, Jarim Fagerströmem a Perttim Lahtelou. Žádný z nich nepracuje a stařenku navštěvují jen proto, aby ji připravili o peníze. Tentokrát zajdou příliš daleko a donutí ji podepsat závět v Kakův prospěch.
Stará dáma se začne bát o svůj život, a tak uprchne do Helsink ke starému rodinnému příteli, lékaři a někdejšímu milenci Jaakkovi Kivistövi. Najde u něj pochopení a klid a rozhodne se, že se už zneužívat a týrat nenechá. Vzpomene si na školní léta, na hodiny chemie a začne vařit jed, aby jim nepadla do rukou živá.
To je výchozí situace pro gejzír groteskních a absudních situací. Současně si posluchač uvědomí slabá místa současné civilizace. Především kritizuje parazitické jednání mladých lidí, kteří nechtějí pracovat a využívají sociální systém a blízké lidi. Kritizuje lhostejnost lidí, kteří vědí o domácím násilí, ale svou netečnost k obětem si ospravedlňují právem každého člověka na soukromí. Kritizuje bezzubost policie, její nechuť se takovými případy zabývat. Zkrátka seniorka musí vzít osud do svých rukou.
Příjemné jsou i vzpomínkové pasáže staré paní na mládí, jež prožila v době druhé světové války. O úloze Finska v ní toho Češi příliš nevědí.
Poslech audioknihy je skutečným zážitkem. Překvapivé vypravování plné nečekaných zvratů v režii Jitky Škápíkové (spolupracuje s vydavatelstvím OneHotBook od roku 2011) umocňuje výkon obou interpretů Mileny Steinmasslové a Jana Zadražila. Střídání obou hlasů je velmi promyšlené a osvěžující. Oba interpreti svými výkony dokreslili charakteristiku postav. Zážitek z poslechu umocňuje i hudební doprovod. Co se týká grafického ztvárnění přebalu, mohu konstatovat, že jednoduchostí kontrastuje se spletitými zápletkami příběhu. Dominantní motiv zkřížených hnátů koresponduje i s knižním vydáním a podtrhuje celkové téma.
Audioknihu vřele doporučuji, protože je po všech stránkách vynikající.
Autor: Arto Paasilinna (1942 – 2018)
Jeden z nejoblíbenějších finských spisovatelů, autor převážně humoristických románů, který je v současnosti nejprodávanějším finským autorem a jeho knihy se překládají do řady cizích jazyků, se narodil v obci Kittilä za severním polárním kruhem. Má čtyři bratry a dvě sestry, z nichž někteří jsou také významnými osobnostmi finské kultury. Arto Paasilinna pracoval pro noviny Nuoren Voiman Liitto, Nuori Voima-lehti a také pro týdeník Apu. Když začal být v roce 1975 nespokojen s prací novináře, prodal svou loď, aby byl finančně zajištěn a mohl napsat svou první knihu Jäniksen vuosi (Zajícův rok). Kniha měla velký čtenářský ohlas a Paasilinna se stal nezávislým spisovatelem, který se proslavil romány jako Stará dáma vaří jed (Hejkal, 2005), Les oběšených lišek (Hejkal, 2006), Autobus sebevrahů (Hejkal, 2006) či Prostopášný modlitební mlýnek (Hejkal, 2010) a řadou dalších. Knihy Zajícův rok, Vlčí léto laponského mlynáře a Autobus sebevrahů byly ve Finsku zfilmovány. Roku 2006 navštívil spisovatel Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. V říjnu 2009 prodělal mozkovou mrtvici, částečně ztratil paměť a od dubna 2010 žil až do své smrti v domě s pečovatelskou službou.
Účinkující:
Milena Steinmasslová (* 1955)
Během studia na pražské DAMU hostovala v Národním divadle a v Činoherním klubu, krátce byla v angažmá v Divadle Na zábradlí. Hned po dokončení školy se stala členkou souboru Divadla pod Palmovkou. Její herecká kariéra začala ale dřív – v roce 1970 si ji vybrali do filmu Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže. O čtyři roky později se objevila ve filmu Jak utopit doktora Mráčka nebo v pohádce Malá mořská víla a velkou hereckou příležitost dostala v historickém dramatu V erbu lvice (1994). Je známá je také z televizních filmů, pohádek a seriálů (Muž na radnici, Ranč u zelené sedmy, Rodinná pouta, Ulice, Četnické humoresky, Případy 1. oddělení, Já, Mattoni). Dlouhodobě spolupracuje se spolkem Kašpar v Divadle v Celetné, hostuje ve Studiu DVA a na scéně Jatka 78. Věnuje se i dabingu a působí jako lektorka rétoriky, komunikace a argumentace.
Jan Zadražil (* 1975)
Absolvent Státní konzervatoře v Praze působil v řadě pražských i mimopražských divadel (např. Divadlo na Vinohradech, Divadlo Na Fidlovačce, F. X. Šaldy v Liberci, Pod Palmovkou, Jihočeské divadlo, Švandovo divadlo, Ta Fantastika) a dosud hostuje v dalších (Divadlo Company.cz, Veselé skoky, Husa na provázku, Divadlo v Řeznické, Divadlo Viola, Divadlo v Celetné…). Účinkoval rovněž v několika televizních filmech (Nepodepsaný knoflík, Sněžná noc, Bludičky), v seriálech (Manželská tonutí, Zdivočelá země, Rodinná pouta/Velmi křehké vztahy, Přešlapy, Cesty domů) a také v celovečerních snímcích (Vy nám taky, šéfe, Proměny, Zemský ráj to napohled, Labyrint). Hraje též v kapele Moje řeč.
Název audioknihy | Stará dáma vaří jed |
Autor | Arto Paasilinna |
Interpreti | Milena Steinmasslová, Jan Zadražil |
Vydavatelství | OneHotBook |
Délka | 6 hodin 23 minut |
EAN | 8594169481180 |
www.onehotbook.cz |
Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.
Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.