Snění diamantové holubice
recenze knihy –
Adrian Hyland – Diamantová holubice
Austrálie. Kontinent značně vzdálený nejen zeměpisnou polohou, ale i kulturou a tradicemi. Když se řekne Austrálie, většině z nás se zřejmě vybaví opera v Sydney, klokani, skvělé vlny na surfování nebo obří soupravy, známé jako road trainy, polykající kilometry prašných cest. Jenže tahle země má i svou domorodou stránku a právě na tu nám nabízí pohled Diamantová holubice.
Emily Tempestová je jednoduše živel. Několik let se poflakovala po všech možných i nemožných koutech světa, studovala a nedostudovala kdeco a pracovala tam, kde se zrovna namanulo. Rozháraná a divoká osobnost téhle dívky však nikde nenašla skutečný domov a proto se tohle nezkrotné stvoření, v němž se mísí bělošské a domorodé geny po rodičích, vrací zpět do místa svého dětství – do Měsíčního údolí. No, jestli tu holka čekala klid, tak to se zatraceně načeká.
Zkrátka a jednoduše, krátce po jejím návratu je zavražděn kmenový vůdce Lincoln, přičemž podezření okamžitě padá na místní prapodivnou figurku, která je zvláštním mišmašem mezi šamanem, bláznem, nadšencem do všemožného kamení a zarytým strážcem letitých domorodých tradic a posvátných míst. Rituální vražda by na něj tedy vcelku seděla. Jenže Emily váhá a pochybuje. Netrvá dlouho a začne do všeho strkat nos. Asi každému je jasné, že na konci bude ráda, když jí ten nos zůstane na svém místě. A nejen nos.
Adrian Hyland zasadil svůj detektivní příběh do netradičního prostředí vnitrozemské australské buše a staví na kontrastech pestrého domorodého obyvatelstva a šedavého civilizovaného světa. Na jedné straně nudná realita místního zapadákova, v němž najdete maximálně dvě hospody pochybné kvality, ovšem požehnané množství zlodějíčků, na straně druhé záplava energie a mystiky v kmenovém táboře. Každá postava má svůj vlastní temperament a ani po čase se nezačínají slévat jedna v druhou. Svérázná Emily zpestřuje příběh originálním pohledem na svět, břitkým humorem a trefnými poznámkami.
Samotný příběh už ovšem tak barvitě úžasný není. Adrian Hyland bohužel postrádá ten správný šmrnc a příběh dosti často působí rozvleklým dojmem, jako by se místy ztrácel sám v sobě. Trošky toho napětí se dočkáte v závěru, jenže většina knihy se nese v duchu líného poletování ve větru. Což je podle mě strašná škoda, zápletka jako taková má dobrý nápad a rozuzlení je naprosto nečekané. Tedy minimálně já jsem do posledních vteřin absolutně neměla tušení, o co tam vlastně ve skutečnosti jde.
Suma sumárum má Diamantová holubice veskrze ty správné ingredience, jen z toho naproti veškerému očekávání vzešel mírně mdlý pokrm.
Název knihy: DIAMANTOVÁ HOLUBICE
Autor: Adrian Hyland
Překlad: Jaroslava Novotná
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2017
Počet stran: 336
ISBN: 978-80-7565-094-8
EAN: 9788075650948
E-shop: www.jota.cz
Databáze knih: www.DatabazeKnih.cz
{source}[[div data-configid=”0/43251048″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}
Brněnské Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.
Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.