Seznamte se s fotografickým programem Zoner Photo Studio
Dostali jste k Vánocům Zoner Photo Studio? Jestliže vám Ježíšek zapomněl nadělit i praktickou příručku k programu a vy nevíte kudy kam, čtěte dál. Stručně představíme tento univerzální fotografický program a poradíme, kde začít.
INSTALACE A AKTIVACE LICENCE
Ať už chcete Zoner Photo Studio jen vyzkoušet nebo aktivovat svou licenci, je potřeba zadat e-mail, resp. zřídit si tzv. Zoner účet. Tam se uloží vaše licenční číslo, takže ho nikdy neztratíte. E-mail také slouží k přihlášení do neomezené webové galerie Zonerama. Pokud jste si ZPS sami zakoupili přes internet, Zoner účet jsme založili za vás, s e-mailem, který jste při koupi použili.
Pokud jste ZPS dostali nebo nekoupili přes internet, aktivujte program pomocí licenčního čísla v dolní části okna.
Informaci o svém Zoner účtu najdete i v samotném programu, ze kterého se účet vždy dostanete. Kromě toho v nabídce, která vás provází celým programem v pravém horní části okna a je neměnná, najdete i informaci o verzi programu, RSS k tomuto webovému magazínu milujemefotografii.cz, nabídku Nastavení a Nápovědu.
Nabídka s informacemi o licenci, Zoner účtu, nastavení a nápověda vás bude provázet v jakémkoliv modulu.
5 MODULŮ PRO VEŠKEROU PRÁCI S FOTOGRAFIÍ
Po otevření ZPS si můžete všimnout, že v horní části okna se zobrazí pět záložek. Jsou to takzvané moduly – funkční celky programu, z nichž každý slouží k jiné fázi práce s fotografií. Pokud s fotografováním teprve začínáte, budou vás zajímat především první čtyři z nich. Pojďme si je postupně projít.
Pět modulů vás provede celou prací s fotografiemi, aktivní modul je zvýrazněn barvou.
IMPORT
První modul – Import – využijete ke stažení fotografií z fotoaparátu nebo karty do počítače. Pravděpodobně tak v něm začne cesta všech vašich fotografií.
Zoner Photo Studio pracuje na principu adresářové struktury, na který jste zvyklí z Průzkumníku Windows. Své snímky tak kopírujete nebo přesouváte do stejných složek, které jste si vytvořili v Průzkumníku již předtím, nebo si vytvoříte nové složky, které následně v Průzkumníku také najdete.
Při importu fotografií do počítače můžete snímky přejmenovávat nebo k nim přiřazovat klíčová slova a další informace.
SPRÁVCE
Jak napovídá samotný název modulu, pomocí Správce své fotografie spravujete, tedy třídíte a organizujete. Můžete je přesouvat mezi složkami, kopírovat a mazat tak, jak jste zvyklí z dalších správců souborů. Pro rychlejší zobrazení a hlavně snadné vyhledávání snímků, které si označíte klíčovými slovy nebo barevnými štítky, používejte katalog.
Modul Správce je dále rozčleněn na 4 režimy pro ještě důkladnější správu snímků.
V režimu Průzkumník máte přehled o všech složkách a obrazových souborech. Náhled a režim Porovnat využijete především při třídění fotografií a pro výběr těch nejlepších kousků. Pomocí režimu Mapa přiřadíte ke snímkům GPS souřadnice.
PROHLÍŽEČ
Prohlížeč slouží především k prohlížení a promítání fotografií bez dalších postranních panelů, které by zážitek z fotografií rušily.
Pro ještě lepší zážitek z prohlížení fotografií můžete schovat spodní filmový pás s náhledy a přepnout ZPS do režimu celé obrazovky, pomocí tlačítka v pravém horním rohu.
EDITOR
V Editoru se dějí ta opravdová kouzla. Tento modul nabízí širokou škálu nástrojů pro úpravu fotografií, od nejzákladnějších nástrojů pro úpravu expozice, až po barevné filtry a efekty. Pomocí Editoru narovnáte horizont a kácející se linie, zahladíte nedokonalosti pleti a odstraníte červené oči u portrétů nebo dodáte kontrast krajinářským fotografiím. Návody k mnohým nástrojům najdete zde na magazínu, další pro vás chystáme.
Editor skýtá velké množství nástrojů k úpravám fotografií.
Parametry jakéhokoliv nástroje se zobrazí v pravém bočním panelu a veškeré úpravy provedené s fotografií je potřeba potvrdit. Tyto úpravy se zapíšou přímo do souboru, s kterým pracujete. Na to je potřeba myslet především v případě, že pracujete s originálem a nemáte vytvořené kopie, ani zapnutou funkci Záloha originálu. Tu nastavíte v nabídce Nastavení > Možnosti > Záloha originálu. Díky automatické záloze můžete vrátit zpět neuváženou úpravu na originálu (pokud o úpravy nechcete přijít, vytvořte kopii snímku).
RAW
Modul RAW slouží k základním úpravám a vyvolávání surových snímků, který ocení především pokročilí fotografové. Formát RAW má totiž mnoho nesporných výhod, na druhou stranu jsou obrazové soubory větší a jejich zpracování může zabrat trochu více času. Pokud se rozhodnete vyzkoušet práci se surovými snímky, propojte si ZPS s DNG konvertorem pro jejich lepší zobrazování.
RAW modul umožňuje úpravy fotografií bez nutnosti uložení. K upraveným snímkům se můžete kdykoliv vrátit a vyvolat je do formátu JPG až v okamžiku kdy je potřebujete.
Ať už jste v práci s fotografiemi začátečník nebo zběhlý profesionál, hrajte si se Zoner Photo Studiem, zkoušejte a hlavně nezapomeňte zálohovat.
zdroj: http://www.milujemefotografii.cz.