KulturaOstatní kultura

Sérioví vrazi

Sérioví vraziKdo je sériový vrah? Jak myslí? Jak žije? Jaké má fantazie? Proč touží po destrukci? Jak se chová v dětství? Jak probíhá vyšetřování? Jak funguje spravedlnost? To vše v knize plné otázek a odpovědí.

 

Kniha „Psychologie sériových vrahů” od Andreje Drbohlava odkrývá temné stránky lidské duše a na reálných příkladech ukazuje nejhorší formy patologie osobnosti a chování, jaké v prostředí lidské společnosti mohou vzniknout. Představuje na českém knižním trhu svého druhu výjimečnou publikaci, která na jedné straně představuje odborný pohled na profil pachatele a vyvrací mýty o sériových vrazích, které známe ze seriálů a filmů.

Poukazuje na systémová selhání, chybné úsudky psychiatrů, psychologů, soudců a pedagogů. Měla by sloužit jako prevence a výzva k větší ostražitosti. Upozorňuje na složitost a aktuálnost tohoto jevu a skryté nebezpečí, které číhá na svou oběť na jakémkoliv místě.

Na druhé straně tato kniha přináší více jak 200 skutečných příběhů sériových vrahů z celého světa a popisuje jejich dětství a dospívání, sociální vztahy, rodinu, sexualitu a fantazie až k samotným trestným činům, profilu, vyšetřování, dopadení, trestu a šokujících okolností, které s jejich kauzou souvisí. Kniha obsahuje velké množství fotografií, dopisů, psychologických rozborů a obrazů vytvořených pachateli.

Autor knihy PhDr. Andrej Drbohlav se specializuje na extrémní formy behaviorální patologie a psychopatologie. Zkoumá vývoj a projevy fenoménů jako je maligní narcismus nebo polymorfní hraniční patologie již v dětském věku a dospívání. Tyto diagnózy jsou běžné u sériových vrahů, ale stejně tak mnohých politiků a vysoce postavených manažerů.

Publikace je určena stejně tak široké veřejnosti se zájmem o stinné stránky lidské psychiky, jako i studentům a odborníkům z oboru psychologie, etopedie, sociologie, behaviorální či sociální patologie, psychiatrie či kriminalistiky. Knihu doporučují přední odborníci v oboru.

 Psychologie sériových vrahů

Vydává nakladatelství Grada, 472 stran, 17 × 24, ISBN 978-80-247-4371-4; běžná cena 599 Kč

Knihu je možné snadno objednat na webu www.seriovivrazi.cz za 564 Kč

Co řekli o knize vybraní odborníci:

Fascinující, provokativní, odporné a zároveň úchvatné, neboť se to týká lidské agresivity, tedy toho, co máme všichni společné se zvířaty. Každý z nás je schopen zabít, ale většina z nás to neudělá. Vražda je útokem proti řádu stvoření. Analýza motivace vrahů je pro psychologa pitevním protokolem popisujícím nejtemnější hlubiny lidských duší a zároveň vždy výzvou k přemýšlení o přikázání „Nezabiješ!”, o povinnosti vytvářet kulturu nenásilí a úcty ke všemu živému. Publikace je cenným přínosem nejen pro odbornou veřejnost a svým tématem vzbudí nesporně velký čtenářský zájem a rozvíří vášnivou odbornou diskusi.

PhDr. Slavomil Hubálek
soudní znalec z oboru sexuologie a klinické psychologie, univerzitní pedagog

 


 

Doporučuji tuto knihu všem lidem, kteří rádi čtou faktografii, zajímají se o vraždy a jejich pachatele, dále pak ke studiu odborníkům, jako jsou psychologové, psychiatři a právníci. Jedná se o ojedinělou a nepochybně přínosnou publikaci. Tato odborná literatura by měla sloužit pro další vzdělávání studentů, ale i jejich pedagogů.

JUDr. Miroslav Antl
předseda Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR a univerzitní pedagog

 


 

Kniha Andreje Drbohlava je bezpochyby v české kotlině jedinečnou a představuje významný přínos pro odborníky, zejména tím, že se vyhýbá stereotypům a zjednodušením. To jistě ocení všichni, kteří se zabývají komplikovanou duší sériových vrahů.

MUDr. Martin Hollý
psychiatr a sexuolog, ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice

 


Andrej Drbohlav se s nevšední erudicí ponořil do jedné z nejtěžších forem sociální patologie, a to do studia interdisciplinárních problémů genese a vývoje sériových vrahů. Vedle fascinující rozsáhlé analýzy řady případů lze z hlediska pedagogiky a psychologie ocenit to, co se zřejmě ukáže jako nosné a perspektivní teprve v budoucnosti a to je autorem navržená originální predikční diagnostika a prevence patologického jednání. Kdyby se podařilo tyto metody zavést do praxe, znamenalo by to obrovskou proměnu jak v diagnostice, tak v přístupu k jevům, s nimiž si dnešní společnost v podstatě neví příliš rady.

 

doc. PhDr. Jaroslav Koťa
psycholog a univerzitní pedagog, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.