Seriál – Staré a památné stromy Chrudimska XI. – Buk lesní
Po lípách a dubem je buk lesní nejčastějším chráněným druhem stromu.
V celé ČR je chráněno asi 380 stromů, což je necelých 6 % všech památných stromů u nás.
Na rozdíl od dubů a lip jsou buky chráněny jako solitéry, zcela výjimečně je chráněno více stromů rostoucích společně. Dospělý buk je strom s mohutnou korunou, a pokud je vysazován v parku nebo na veřejném prostranství je dobré mu nechat dostatek volného prostoru kolem.
Na Chrudimsku bylo donedávna chráněno devět buků, ochrana dvou z nich musela být zrušena. Jedním byl buk zvaný Sigmundův, podle malíře Sigmunda, který rostl v zámeckém parku v Heřmanově Městci u vchodu z Pokorného ulice. Buk měl obvod 490 cm, ale vzhledem k jeho špatnému zdravotnímu stavu byla jeho ochrana v roce 2009 zrušena a strom byl pokácen.
Druhým byl červenolistý buk lesní rostoucí v zámeckém parku ve Slatiňanech. Mohutný strom s krásnou rozložitou korunou byl ozdobou parku. Bohužel byl napaden dřevokaznou houbou vějířovcem obrovským a v roce 2012 byla zrušena jeho ochrana. Ta musela být rušena nadvakrát, buk byl chráněn jednak jako památný strom a jednak jako kulturní památka. Pokácen byl 30. ledna 2014 a na jeho místo byla vysazena náhrada v podobně mladého červenolistého buku.
Tři z chráněných buků na Chrudimsku jsou kultivary našeho domácího buku lesního, kterým bude věnován samostatný díl.
Ze zbývajících památných stromů − buků je nejmohutnější strom rostoucí na Františkách u Proseče u domu čp. 22. Obvod buku je 440 cm. Mohutný dvoják má otevřenou dutinu v kmeni a proto je v koruně od roku 2003 bezpečnostní vazba.
Severně od Pařížova, v části zvané Cikánek roste další mohutný buk, který vítá návštěvníky údolí Doubravy procházející po žluté turistické stezce. Větrná smršť, která se krajem přehnala v červenci 2009, ulomila kmen buku ve výšce asi 15 m. Zlomený kmen je napadený dřevokaznou houbou a jeho dny jsou zřejmě sečteny.
Bohužel ani poslední buk není v nejlepší kondici. Je jím buk rostoucí v remízku východně od Proseče při polní cestě do Posekánce. Tento buk má obvod 380 cm, krásný rovný kmen, ale jen polovinu koruny. Korunu poškodil silný vítr a je otázkou času, jak dlouho bude strom žít, protože hrozí napadení dřevokaznou houbou nebo jeho rozlomení při některém dalším silném větru.
Do roku 1992 byl chráněn i buk u Libkova u Nasavrk. Tehdy ještě neexistovala kategorie památný strom a staré stromy se chránily v kategorii chráněný přírodní výtvor. Tato kategorie sloužila především k ochraně geologicky cenných lokalit. Strom roste osamoceně na mezi v polích nad obcí. Je výraznou dominantou, ale již z dálky je viditelné, že jeho zdravotní stav není dobrý. Koruna je nesymetrická a částečně proschlá, v kmeni jsou pukliny.
Závěrem dodojme, že v Pardubickém kraji je chráněno celkem 25 buků, přičemž 13 z nich roste v okrese Ústí nad Orlicí. Opakem je okres Pardubice, kde je chráněn jen jeden buk.