Samhain v Zemi Keltů
Samhain byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou), pro Kelty byl pak začátkem nového roku, a byl vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Když byla na začátku 1. stol. n. l. keltská území dobyta Římany, začaly se prolínat keltské a římské zvyky, a ke svátku Samhain se začal slavit i konec úrody. K symbolům Samhainu tak přibylo obilí a ovoce.
Přijďte s námi oslavit keltský Nový rok!
Brány nasavrckého keltského skanzenu se otevřou v 10 hodin. Až do 16. hodiny odpolední budou probíhat obvyklé komentované prohlídky skanzenu. Od 14 hodin začne výroba lampiónů a strašidel z přírodních materiálů, v odpoledních hodinách zahraje kapela Coventina.
Na skanzenu nesmí chybět keltský obřad rozdělání nového ohně, na ten se návštěvníci mohou přijít podívat o půl páté. Během odpoledne se budou děti moci zúčastnit soutěže o nejhezčí strašidlo. Na návštěvníky čeká i občerstvení v Hostinci u dubového Kelta. Protože jde o svátek, během nějž se stírají hranice mezi světem živých a mrtvých, mohou se návštěvníci večer těšit na strašení ve skanzenu.
Vstupné na Samhain před bránou skanzenu je dobrovolné, zpoplatněn je pouze vstup do skanzenu.