Rozjímání o čaji s Patrikem Vicanem
Vzduch prolíná nádherná vůně, která barví okamžik klidem, proud myšlenek se zpomalí a čas se na chvíli zastaví v malém šálku s čajem, na jehož hladině se odráží prožitý den. Každé napití do těla vlévá dávku uvolnění, každý výdech rozpouští víc a víc běžné starosti, které se, sledovány sice vlastníma očima, ale z role nezávislého pozorovatele, jeví jako odlesky v dálce, kam nejde dohlédnout.
Chvilka strávená nad šálkem čaje v příjemném prostředí čajovny je velmi obohacující zkušenost. V následujícím rozhovoru nám ji přiblíží Patrik Vican, jehož osoba je spojena s chodem chrudimské čajovny Luna a s činností občanského sdružení Čajový klub.
Jak dlouho je již čajovna Luna v Chrudimi k dispozici svým návštěvníkům?
Nevím to sice přesně na den, ale myslím, že to může být už patnáct let.
Nahlédneme-li na internetové stránky čajovny Luna, můžeme například zjistit, že jsi uveden jako kontaktní osoba. S jakými úkony je tato funkce spojena?
Čajovna Luna je provozována občanským sdružením Čajový klub, jehož jsem členem a jemuž předsedám. Mám na starosti chod čajovny, kam je možné zařadit organizování práce brigádníků, pořádání akcí a zajišťování sortimentu zboží.
Když jsi nyní předsedou sdružení Čajový klub, kudy k němu vedla tvoje cesta? Stála za ní láska k čaji?
Určitě. Když jsem byl před patnácti lety poprvé v čajovně, okouzlilo mě to tu a zůstalo mi to i dodnes. Postupně jsem se tak ze zákazníka stal členem sdružení Čajový klub a nakonec i jeho předsedou, když z něho před rokem vystoupil pan Jirásek s Lucií Mračkovou z důvodu nedostatku času. Dělám vlastně to, co mám rád, a to je dobře.
Co vše kromě požitku z pití čajů z různých koutů světa může čajovna Luna návštěvníkům nabídnout?
Když pominu skutečnost, že čajovna Luna je místem klidu pro příjemný rozhovor a trávení času odpočinkem, mohu zmínit, že sortiment zboží čajovny je poměrně pestrý. Mimo čajů se tu návštěvníci mohou setkat i se zbožím z Orientu, jako je například textil, vonné tyčinky, šperky a podobně. Odehrávají se zde také i nejrůznější akce, mezi nimiž bych neměl opomenout cestopisné přednášky a čtení poezie. Občas se čajovna stane i dějištěm nějakého akustického koncertu nebo workshopu, jako je drátkování či kreslení mandal a mnohé další.
Účastníš se Ty sám nebo ses účastnil některých akcí, konaných v čajovně? Pokud ano, o jaké akce se jednalo? Mohl bys nám přiblížit své subjektivní pocity, které v Tobě vyvolaly?
Akcí se většinou účastním už tím, že se podílím na jejich plánování. S pořadatelem akce se sejdeme a sestavíme seznam jejích patřičných náležitostí, jako jsou datum, čas, průběh a další. Pokud mám čas a zajímá mě probírané téma, rád se zúčastním. V letošním roce se tu konala akce s názvem Muzikoterapie, kde jsem se setkal s tibetskými mísami. Zanechalo to ve mně hluboký dojem, protože tak neskutečný zvuk dokáže člověka rozvibrovat i uvnitř. Je až neuvěřitelné, pokud to samozřejmě dotyčný umí, co dokáže hlazení misky po obvodu. Oslovily mě také cestopisné přednášky, protože mám pocit, že když někdo navštívil cizí místa, sdělí posluchačům i okolnosti a detaily, které se by se jinde nedozvěděli. Líbí se mi tu ale i čtení poezie.
S jakou poezií se v čajovně můžeme setkat?
Z většiny případů se jedná o autorskou tvorbu.
Vrátíme-li se k pití čaje, podle čeho lze čaje rozdělit a jaká mají jednotlivé skupiny specifika?
Na světě je asi tři tisíce druhů čaje. V zásadě je lze rozdělit na dvě nejdůležitější skupiny, a to jsou čaje černé a zelené. Jsou ale i čaje polozelené, žluté a bílé. Tuto skutečnost určuje proces fermentace. Až po ní následuje nějaké další jmenování, například Sencha. Čajů je velká škála. Trochu mi to připomíná rozdělení vín, která jsou rovněž červená a bílá a dále se liší. A stejně jako s čajem má každý možnost nalézt si „to svoje“. Stále mi však připadá, že čaje jsou u nás v republice stále undergroundem. Lidé mají ve většině případů čaj spojený s tím, že si koupí jeho porcovanou formu někde v obchodě, ale ve skutečnosti to s tím pravým čajem nemá příliš mnoho společného. Kvalitní sypaný čaj z čajových lístků má úplně jinou chuť a vůni. Člověk se k ní musí poněkud „propít“, což považuji za jistý druh dobrodružství, který stojí za to. Příprava je sice o něco náročnější než pouhé ponoření sáčku do vody, ale myslím, že ne o tolik. Spousta lidí to neví a má tedy pití čaje zažité naprosto jinak. Přirovnal bych to asi k tomu, jako když někdo řekne, že má doma dobré víno v krabici.
Existují ale i nápoje, jež lze označit jako nečaje. Můžeš nám některé zmínit jako příklad?
Za nečaje můžeme označit spoustu ovocných nebo ovoněných čajů. V takových případech však označení čaj není zcela přesným slovem. Tyto nápoje nemají svůj základ v čajovém listu. Jedná se většinou o různé druhy bylin nebo sušeného ovoce. Pak je tu samozřejmě nápoj maté, který obsahuje větší množství kofeinu než káva, proto je vysoce energetický. Maté je určeno spíše pro ty, kteří chtějí nebo potřebují být bdělejší.
Z jakých zemí pochází čaje z čajovny Luna?
Největší sortiment čajovny Luna pochází z Číny a z Japonska. Z dalších zemí mohu jmenovat Vietnam, Nepál, Srí Lanku, Indii a Thajsko.
Je pití čaje běžnou součástí Tvého života?
Asi jako každý jsem pil čaje z pytlíku. Pak jsem poprvé přišel do čajovny a zjistil jsem, že pití čaje obnáší něco naprosto jiného a mnohem lepšího. Čaj si ale doma nevařím z toho důvodu, že k tomu potřebuji správnou atmosféru čajovny. Doma bych si to asi stejným způsobem nevychutnal.
Máš svůj oblíbený čaj nebo se Tvé chutě střídají podle aktuálního vyladění?
Obojí je pravda. Mám své oblíbené čaje, které střídám. Někdy piju Jarní probuzení, jindy Senchu. Když budu více obecný, piju v podstatě zelené čaje oolongy. Oolong je něco mezi zeleným čajem a černým. Černé čaje nepiju skoro vůbec.
Popsal bys nám nějaký čaj či nečaj, který dle Tvého názoru stojí za to ochutnat?
Oblíbenost nějakého čaje, stejně jako kteréhokoli jiného nápoje, je hodně individuální záležitost. Za sebe mohu říci, že mi chutná čaj Jarní probuzení, Květná bohyně. Momentálně piju japonskou Kukichu, která je vynikající. Tyto čaje mám rád, protože nejsou ani příliš silné, ale ani úplně slabé. Jejich síla se nachází někde na středu, kdy už vnímáme vůni a lehce výraznější chuť.
S čím si spojuješ pití čaje?
Určitě s navozením relaxace a s rozjímáním, kdy člověk spočine a vše okolo se zpomalí. Dokonce i frekvence slov. Postupně se dostavuje i příjemné uvolnění, což je po rušném dni velice přínosné.
Děkujeme Patrikovi za ochotu a příjemně strávený čas při rozhovoru. Zároveň mu přejeme spoustu kouzelných chvilek ve společnosti čaje a mnoho úspěchu v jeho aktivitách.