Volný časZdraví a životní styl

Rok fungování projektu Nekuřácká nemocnice

Rok fungování projektu Nekuřácká nemocniceZatímco se úspěšnost odvykání od kouření pohybuje bez odborné pomoci jen mezi 3-5 %, zanechalo kouření za 13 měsíců fungování poradny plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové 43 % klientů. Poradna byla otevřena prakticky souběžně se zahájením zkušebního provozu Nekuřácké nemocnice v lednu 2016. „S tímto výsledkem se řadíme na úroveň pracovišť světové špičky. Například v americkém Rochestru na Mayo clinic je úspěšnost v odvykací léčbě 38 %,“ říká profesor vnitřního lékařství a senátor prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc.

Od minulého roku je Fakultní nemocnice v Hradci Králové nekuřáckým pracovištěm, čímž se připojila k Evropské síti nekuřáckých nemocnic. Kouření tu nebylo zakázáno ze dne na den, ale zkušebně od 1.ledna 2016 a naostro od května. Na kuřáky se působí pozitivní motivací. V areálu jim bylo vyhrazeno pouze 8 míst, kde smějí kouřit. „Zamezili jsme tak všudypřítomnému kouření ne nežádoucích místech a také osvětu můžeme lépe zacílit. Kuřáci z řad zaměstnanců a částečně i pacientů vyhrazené prostory respektují. Řekl bych, že se tato shromaždiště stala paradoxně až oblíbenými společenskými body, protože si toho tady spoustu vyřídí“, hodnotí účinky opatření jeden ze otců myšlenky profesor Malý.

V rámci informační kampaně proti kouření, kterou nemocnice realizovala, se na těchto místech mimo jiné objevily i odpudivé varovné obrázky jako na cigaretových krabičkách. Nemocnice se snaží být přirozeným centrem péče o zdraví a její zaměstnanci by měli v optimálním případě tento záměr ztělesňovat. Mezi zdravotníky z FH HK doposud kouří asi čtvrtina lékařů, polovina zdravotních sester a dvě třetiny sanitářů a pracovníků úklidu. Ve světovém měřítku se Česká republika v počtu závislých na tabáku drží setrvale na předních příčkách.

Od listopadu 2015 poskytuje podporu pro odvykání kouření rovněž poradna plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, jejíž ambulance se nachází v prvním patře. Za třináct měsíců existence jí využilo 86 pacientů, z nichž 10 byli zaměstnanci nemocnice. Z počtů léčených přímo v protikuřácké poradně FN HK, jich 46,3 % zanechalo kouření trvale a 10,5 % snížilo kouření o více než 50 %. Vedle poradenství a motivace se klientům dostává také medikamentózní podpory v podobě nikotinové náhradní terapie a vareniklinu.

Poradna se provozuje ve středu od 7 do 15 hodin. Kontaktovat ji lze také na mailové adrese: stopkoureni@fnhk.cz. První návštěva trvá 60 minut, druhá 45 minut a další 30 minut. Průměrně je ambulance za dobu své existence navštívena jedním klientem více než 3x. Během léčby absolvuje každý pacient plicní vyšetření, aby se vyloučily následky kouření, a vyplní dotazníky zaměřené na odhodlání a motivaci přestat. Testována je také koncentrace CO ve vydechovaném vzduchu. Čekací doba na termín je zpravidla 4 týdny. Nemocnice rovněž školí na každé klinice pracovníka, který je s to kolegům individuálně poradit, jak se zlozvyku zbavit.

„Závislost na kouření je stále podceňovaná. Přitom jde o závislost receptorového typu, které je mimořádně obtížné se zbavit. Já ale při své práci stále řeším ty důsledky. Kouření například rapidně zhoršuje prognózu cévních chorob. Mezi kuřáky je logicky větší počet těch s amputovanou končetinou a opakovanými infarkty. Nemluvě o tom, že také denně dobrovolně vdechují radioaktivní polonium, amoniak, dehet a dalších asi 60 rakovinotvorných látek. Kouření není jen zlozvyk, je to nemoc se všemi vážnými důsledky,“ uzavírá prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc., lékařský náměstek Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.