Reflexx – karty cvičí reakce
Nažhavte reflexy, je čas ukázat všem, která ruka je pravá a která je levá. Právě s nimi pak musíte chytit kartu rychleji než ostatní. Poznáte své ruce od sebe bez hlubokého přemýšlení?
K tomu, abyste včas uskočili nebo si vzali ten nejlepší bonbón z právě rozbaleného pytlíku, potřebujete především skvělé reflexy. Někdo se s rychlými reakcemi narodil, jiný s nimi celou dobu bojuje a jen kouká, jak mu všichni ty největší laskominy berou před očima. Dosáhněte taky na pořádné dobroty. Pomůže vám v tom karetní hra Reflexx!
Tato hra se řadí mezi karetní hry roku 2012 společnosti Piatnik a je určena pro tři až čtyři bleskurychlé hráče od pěti let. Jejím autorem je Peggy Brown, ačkoliv není na samotné hře zmíněný. Důležité ale je, že hru můžeme pořídit i v českém jazyce.
Najdete ji v modré čtvercové krabičce, která se rozměry nijak neliší od jiných her pro malé děti od Piatnika, například Aport nebo Block 5. S oběma zmíněnými hrami má kromě rozměrů ještě jednu společnou věc.
Ve chvíli, kdy balení otevřete, budete podobně zklamaní. Uvnitř se totiž nachází pouze chudobný balíček 52 karet, což je na rozměry krabice opravdu žalostně málo. Ale už jsme to několikrát zmiňovali. Rozměry krabice ani počet komponent nejsou to nejdůležitější. Záleží především na tom, jak nás hra nakonec bude bavit.
K jejímu vyzkoušení tedy potřebujete právě ten balíček karet a také jeden list pravidel. Ten vám do detailů vysvětlí, na co použijete dva druhy karet – šestnáct barevných s bleskem (po čtyřech od žluté, modré, červené a zelené barvy) a 36 karet s obrázky a nakreslenou dlaní levé nebo pravé ruky. I tyto karty lze rozdělit podle barev, tentokrát po devíti kusech.
Ruka na kartách s obrázky vám možná dá první nápovědu v tom, jak se samotný Reflexx hraje. Na začátku připravíte společnou zásobu barevných karet s bleskem. Ty roztřídíte do čtyř hromádek po čtyřech a položíte je do řadu uprostřed stolu. Musí ležet tak, aby na ně všichni zúčastnění hráči snadno dosáhli.
Zbylých 36 karet předmětů je třeba pořádně zamíchat a položit stranou na stůl, obrázky dolů. Zadní strana je u všech karet stejná, takže nepoznáte, co se ukrývá dole. Teď je vše připraveno na souboj v reflexech.
V každém kole se jeden z hráčů stane hlasatelem. On jako jediný může sejmout horní kartu z hromádky a vzít si ji k sobě. Jako jediný se na ni může podívat a dobře si ji prohlédne. Všichni ostatní jsou připraveni reagovat na jeho slova a chytit do nejrychleji jednu z barevných karet. Žádná ruka však nesmí ležet na stole a všichni by je měli mít dole, aby neměli oproti ostatním výhodu.
Hlasatel teď nahlas řekne všem ostatním ruku, která je nakreslená na obrázku, a také předmět. Ruka na obrázku je vždy nakreslená v pohledu shora, což poznáte podle nehtů na prstech. Proto ruka v pravé části karty je pravá a ta nakreslená na levé straně je levá. Barevný předmět se pak nachází nad ni a je nakreslený pěkně a zřetelně. Samotná karta navíc podbarvením odpovídá barvě daného předmětu.
Úkolem ostatních hráčů na tahu je položit ruku na kartu správné barvy. Tedy třeba v případě citronu žlutou. Jenže mnohem důležitější je, položit na kartu tu správnou ruku! Komu se to podařilo jako prvnímu, ten získává kartu s bleskem.
Pak se stává hlasatel z dalšího hráče a ostatní opět hádají. Roli hlasatele si tak hráči neustále vyměňují v kruhu, aby všichni měli stejnou šanci hádat. Každý z účastníků však může získat jako úspěch pouze jednu kartu od každé barvy. V případě, že vyhraje kolo o kartu, kterou už má, nechává ji ležet na stole. Je však pro něho důležité i takové kolo vyhrát, protože tak brání ostatním hráčům v získání této karty. Proto nevypouštějte ani kola, u kterých víte, že danou kartu máte.
Partie konči ve chvíli, kdy některý z hráčů získal blesky všech čtyř dostupných barev. Ten se stává okamžitě vítězem a ostatní mu mohou pouze závidět jeho reflexy.
Reflexx je rychlou a zábavnou hrou, ke které se ale musí sejít tři hráči. To je u dětské hry určitě mínus, protože v rodině často bývají dvě. V takové situaci musí přesvědčit rodiče. Na druhou stranu v podobných hrách se věkové rozdíly stírají. V mnoha rodinách navíc mohou přesvědčit maminku, protože ženy mají v rozeznávání levé a pravé strany větší problémy. To ovšem nijak nesnižuje tuto nevýhodu, která navíc limituje hraní pouze na dva počty hráčů – tři a čtyři.
Her s důrazem na reakce a na trénink reflexů je na trhu dost. A každá další to začíná mít těžší a těžší. Když si třeba vzpomeneme na zvonečkový Cink!, tak jeho nápad a zpracování zaujalo úplně všechny děti, se kterými jsme hráli. Reflexx to má obtížné. Nemá žádné lákadlo, kolem kterého by se všechno točilo. Přitom se podobně jako zmiňovaný Cink! točí kolem barev.
A ačkoliv má Reflexx zajímavý nápad týkající se rozeznávání rukou a barev předmětů, má k dispozici pouze a jen karty. Díky tomu neudrží pozornost tak dlouho. Přesto ho můžeme doporučit především těm, kdo hledají nějaký způsob, jak trénovat právě rozlišování mezi levou a pravou rukou. To je zásadní poslání této hry, které jinde nejspíš nenajdete.
Hra je opravdu bleskurychlá a jejího konce se dočkáte během pěti minut. Díky tomu pozornost dětí nestačí vyprchat a v jejím běhu se budou bavit. Ale nečekejte to žadonění o další partii. Mrňousové si sice i Reflexx rádi zahrají, když jim ho nabídnete, ale prostě ho nevyžadují pořád.
Reflexx se tváří jako hra o barvách a také o nich trochu je. Především o přiřazování barev k předmětům, což je u dětí velmi užitečná dovednost. Když si musíte spojit policistu s modrou barvou nebo srdce s červenou, funguje to pěkně i jako trénink.
Ale mnohem důležitější je současně při reakci si uvědomit, kterou ruku vlastně máte k chycení karty s bleskem použít. Právě to je zdrojem nejvíce zábavy a smíchu. Ale pořád zůstává “jen” další karetní hrou pro děti, která ničím výrazným nevynikne.
Hodnocení:
Reflexx je postřehovou karetní hrou pro děti. Musíte podle vysloveného názvu správně přiřadit barvu k předmětu a ještě chytit kartu odpovídající barvy správnou rukou. A to všechno rychleji než soupeři. Hra s sebou nese nejen smích a legraci z omylů a přehmatů, ale především trénink barev a jejich přiřazování k věcem. Bohužel díky hernímu principu nelze hrát partii ve dvou, ale potřebujete rovnou tři děti, což je u dětské hry dost limitující. A barvy některých zvířat, třeba ptáků, se těžko pojmenovávají a děti místo toho prostě radši řeknou barvu. Tyhle drobné nedostatky a fakt, že hra není až tak ničím výjimečným z ní dělá příjemný, ale ne úplně povinný nákup.
Klady:
+ trénuje barvy a pojmenovávání věcí
+ cena
+ rychlá partie
+ zábavné pro děti
+ spousta smíchu
Zápory:
– nelze hrát ve dvou hráčích
– občas nejasné barvy
Název hry: Reflexx
Autor: Peggy Brown
Grafik: Arthur Wagner
Vydavatel: Piatnik (http://www.piatnik.cz)
Distributor: Piatnik (http://www.piatnik.cz)
Rok vydání: 2012
Počet hráčů: 3 – 4
Doporučený věk: od 5 let
Hrací doba: 5 – 15 minut