Neděle, 27.4.2025
KnihyKultura

Recenze audioknihy: Renouškovy povídky

Zatoulaný uzlík pohádek pod taktovkou NeedlesSnad každý malý chlapec je pln zvídavých dotazů. Začne to prostým „Proč?“ a pokračuje složitějšími otázkami. Odpovědi na mnohdy nesnadné otazníky v dětských hlavičkách jsou nejčastěji očekávány od nás, rodičů, kteří jsou takříkajíc první na ráně. Už na ono snadné „Proč?“ je někdy těžké reagovat, zejména tak, aby tomu naše ratolesti porozuměly. Proto je nezřídka vhodné „dát si na čas“ a vymyslet správné a současně pochopitelné vysvětlení nebo třeba krátkou povídku či bajku, abychom smysl demonstrovali. Tak, jak to udělal právě autor těchto povídek – Léopold Chauveau.

Renouškovy povídky jsou souborem rozmluv otce se synem, z nichž vycházejí a na které navazují jednotlivé, rozličné příběhy. Jedná se o povídky, bajky, pohádky – od každého trochu anebo o všechno dohromady. Miloslav Mejzlík, coby první interpret v roli tatínka, velmi schopně rozmlouvá se svých mladým, hereckým kolegou Zdeňkem Polákem alias Renouškem, tj. synem. Mejzlíkům hluboký, sametový a uvolněný hlas budí otcovskou autoritu. Oproti tomu dětský, samozřejmě lehce modulovaný hlas Zdeňka Poláka, který je druhým umělcem audioknihy, působí naivně a bezprostředně. Dohromady tak při poslechu vytvářejí realistický dojem dialogu synka s tatínkem. 

A teď už k samotným příběhům. Kdybych je měla shrnout dvěma výstižnými slovy, byla by to originální a překvapivé. Některé jsou totiž i trochu drsné a rozhodně, ani když se snažíte, nelze říct, že končí dobře. Určitě jsou ale poučné. Z dialogů mezi povídkami, kdy tatínek s Renouškem diskutuje nad právě vyposlechnutou povídkou, vyplývá, že zřejmě ne vše hned Renoušek správně pochopil. Líbí se mi, že se tatínek nesnaží chlapce jednoduše poučovat, co je dobře a co špatně, ale spíš se snaží pomocí situací ukázat možnosti. Když si potom synek utvoří jistý závěr, tatínek ho neopravuje, nýbrž se usměje a třeba jen poví: „Když myslíš…“. V podstatě v tom vidím moderní způsob výchovy dítěte. Předkládání dobrých i špatných příčin a jejich následků, bez černobílého závěru co je dobře a co špatně. I proto mě velmi mile překvapilo, že autor literární předlohy se narodil již v 70. roce 19. století, a přitom je tématem tak aktuální. Jedině použitý styl řeči napovídá, že se jedná o starší literární předlohu. Je podobný tomu, jakým je psána tato recenze. 

Povídání jemně podkresluje příjemný, jednoduchý hudební doprovod. K audioknize se skvěle hodí, jelikož například cinkání trianglu nebo brnkání na ukulele je pro dětský sluch snadný zvuk, který navíc děti mohou znát třeba ze školky nebo z melodií dětských písní a hraček. Režii se nedá nic vytknout. Poslouchání je to vskutku příjemné a určitě se bude líbit i starším dětem a rodičům. 

90 %

{source}[[p]]

[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/235300899&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]{/source}

 

Autor:

Léopold Chauveau (1870 – 1940) byl francouzský chirurg, který po 1. světové válce zanechal své profese a naplno se oddal umění jako malíř, sochař, ilustrátor dětských knih a spisovatel. Své příběhy a bajky vymýšlel původně ve volném čase pro své syny. Ilustruje řadu dětských knih a vydává své povídky a bajky pro děti. Výrazným sborníkem jsou právě Renouškovy povídky, které se díky korespondenci s českým překladatelem, historikem a učitelem Karlem Kallábem dočkaly v roce 1934 českého překladu.

Účinkující:

Miloslav Mejzlík

Roli tatínka malého Renouška ztvárnil Miloslav Mejzlík, který je uznávaným hercem a dabérem. Působil v řadě divadel jako např.: Divadlo Komedie, Národní divadlo Praha, Divadlo Na zábradlí aj. Z filmové a televizní tvorby se dostal do povědomí rolemi v pohádce Princezna ze mlejna, v seriálech Četnické humoresky nebo Rodinná pouta. Na poli dabingu svůj hlas propůjčil např. plukovníkovi Jacku O‘ Neilovi v seriálu Hvězdná brána nebo Asianovi v Letopisech Narnie.

Zdeněk Polák

Roli malého Renouška obsadil talentovaný herec a kavárník Zdeněk Polák. Po studiích na JAMU se věnuje herectví. V současnosti spolupracuje s divadlem D’Epog.

Citace z úvodu knihy:

“Milé děti!
V hlavním městě francouzské republiky v Paříži, žije malý hošík, a to jsem já. Říkají mi Renoušek. Jsem časem hodný, časem nezbeda jako vy a všecky malé děti. Jsem také hodně zvídavý. Pořad se tatínka na něco vyptávám. Tak třeba se ho zeptám: “Tati, proč my nemáme křídel jako ptáci? Tati, proč nemají hadi nožičky jako jiná zvířata? Tati, proč má slon takový veliký nos?” A tatínek, aby mi mohl dát odpovědi na mé otázky, vymýšlí si všelijaké povídky a pohádky.
Tu je máte.”

 

Needles
hudba a zvuková režie, audiobooks.needles.cz

Zvukové studio zabývající se filmovou hudbou, zvukovou produkcí a alternativními projekty.
V roce 2014 vydalo ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum audioknihu Solaris, která získala ocenění Audiokniha roku v kategorii zvuk a hudba a hudební cenu Vinyla v kategorii Počin roku. Audiokniha Renouškovy povídky je debutem z edičního plánu nově založeného vydavatelství Needles Audiobooks.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.