Recenze audioknihy – Muž jménem Ove
O lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit Saabem.
Toho starého protivu určitě znáte – všechno ví a umí nejlépe, nesmyslně škudlí, chová se jako samozvaný strážce pořádku v nejbližším okolí a neustále otravuje se zbytečnostmi, protože mu „jde o princip“. Jenže s Ovem život pěkně zametl.
Teď je mu 59 let, před několika roky ho vystřídali na pozici předsedy družstva vlastníků, nedávno mu zemřela žena a v práci ho poslali do penze. Copak se lze divit, že chce po svém okolí už jen klid na efektivně provedenou sebevraždu? Ve světě, kde lidé střídají značky aut a nedovedou si nic opravit vlastníma rukama, už pro něj stejně není místo. Ale jeho noví sousedi, kteří místo pozdravu nešikovně nabourají do Oveho poštovní schránky, a vlezlý toulavý kocour, který mu pořád courá po zahradě, to ne a ne pochopit… Audiokniha v podání výtečného Jana Vlasáka vypráví o přátelství, které dokáže vrátit chuť do života, i když se mohlo zdát, že ztratil smysl. Někdo ty mameluky přece musí naučit, jak se správně řídí a co to je pořádné auto!
Už v okamžiku, kdy jsem audioknihu začala poslouchat, jsem věděla, že půjde o kvalitní kus z audioknižního pole. A hned ze začátku mě poslech dostával natolik, že jsem se pořádně a zhluboka smála. Nicméně, v této audioknize nejde pouze o humor – i když nezastírám, že ten je tu velmi důležitý –, ale najdete tu i témata z vážnějšího soudku.
Smrt manželky, například. To bylo smutné i navzdory tomu, že se to stalo již před příběhem. Bylo mi kvůli tomu Oveho líto a chápala jsem jeho pocity. Když vám zemře někdo, s nímž jste strávili celý život a na kom vám záleželo, zanechá to ve vašem srdci hlubokou ránu, které třeba již nikdy nepůjde zacelit.
U poslechu audioknihy jsem se náležitě bavila. Hlas Jana Vlasáka k hlavnímu hrdinovi, Ovemu, pasoval naprosto dokonale. Jsem ráda, že se namluvení této knihy zhostil právě Jan Vlasák, a i když jsem si jeho obličej prve nevybavila, vůbec mi to nevadilo. Jako Oveho jsem si ho dokázala představit dokonale. Navíc se před a za každou kapitolou ozvala nějaká melodie, jež se posluchači parádně zaryje až do mozku a tak nucen si ji v hlavě bezmyšlenkovitě pořád přehrávat.
Možná je i lepší, že jsem jeho činnost dříve nesledovala, jelikož jsem si ho nepředstavovala jako známého herce, ale prostě Oveho. Starého mrzutého muže. Samozřejmě myšleno v dobrém slova smyslu. Ano, Ove takový byl, ale jak jsem brzy poznala, měl k tomu svůj důvod a ten byl zcela pochopitelný.
Který z důchodců s jeho chováním by mohl říct něco takového? Že má pro tu svou mrzutost důvod? Kromě očividné nepřátelskosti vůči dříve narozeným? Tipuji, že takových moc není – i když, samozřejmě, existují, to nepopírám.
Mám radost, že jsem měla tu čest si audioknihu poslechnout a ještě větší budu mít, když dáte na moje doporučení a tuto skvěle namluvenou audioknihu si poslechnete. Pevně věřím, že nebudete litovat, protože za poslech rozhodně stojí. Ať už kvůli humoru, či myšlenkám, které jsou jistě k zamyšlení. Minimálně proto, že zjistíte, že ne každý důchodce je stejný – a i kdyby ano, nemusí to být bezdůvodně.
Pokud máte navíc rádi Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel, tuhle knihu – lépe pak audioknihu – už nesmíte vynechat stoprocentně.
Autor:
Fredrik Backman (* 1981)
Pochází ze Stockholmu, pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. Jeho prvního románu Muž jménem Ove (2012; česky Host 2014) se jen ve Švédsku prodalo přes šest set tisíc výtisků a práva byla prodána do dvaceti pěti zemí. Po úspěšné prvotině autorovi vyšly další tři knihy: Saker min son behöver veta om världen (Vše, co můj syn potřebuje vědět o světě, 2012), Babička pozdravuje a omlouvá se (2013) a v říjnu 2014 nejnovější román Britt-Marie var här (Byla tady Britt-Marie).
Účinkující:
Jan Vlasák (* 1943)
Narodil se v Čáslavi, vystudoval brněnskou JAMU a následně se stal členem souboru divadla v Uherském Hradišti. Prošel mnoha scénami (Divadlo Petra Bezruče, Státní divadlo, Divadlo E. F. Buriana, Státní divadlo v Brně, Realistické divadlo, Rokoko i Národní divadlo), v současné době je členem souboru Městských divadel pražských. Účinkoval v řadě televizních inscenací a seriálů (Tři králové, PF 77, Hodina tance a lásky, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů, Cukrárna, Cirkus Bukowski, První republika) a filmů (Výchova dívek v Čechách, Milenci a vrazi, Vratné lahve, Bathory).
Název: Muž jménem Ove
Autor: Fredrik Backman
Interpret: Jan Vlasák
Délka: 8 hodin a 46 minut
Katalogové č.: AK030
EAN: 8594169480305
Vydavatel: OneHotBook
E-shop: stáhnout koupit CD
{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/sets/fredrik-backman-muz-jmenem-ove-cte-jan-vlasak-ukazky-u-audioknihy&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}
Vydavatelství OneHotBook – vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.
Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.