RAKYTNÍK – vitamínová bomba
Říká se mu také citron severu nebo sibiřský zázrak. Právem, protože oranžový rakytník je jednou z nejzdravějších rostlin vůbec.
Najdete ho tam, kde se jiným rostlinám moc nedaří – na bouřemi bičovaných pobřežích, na písečných dunách a v oblázkové půdě na březích řek. Jeho oranžově zbarvené drobné bobule jsou opravdovým zázrakem přírody. Obsahují asi desetkrát více vitaminu C než citrony a umí roztočit imunitu na nejvyšší obrátky. A nejenom to, rakytník udržuje i zdravý zažívací trakt, chrání a hojí pokožku a je prevencí před nemocemi vyvolanými stresem.
PODPOŘÍ IMUNITU
S obsahem 450 mg vitaminu C v 100 g bobulí lehce zastíní nejen citrony, ale i většinu ostatních druhů ovoce a zeleniny. Kromě toho obsahuje zinek, který nejenže pomáhá při léčbě rýmy, ale navíc se postará i o to, abyste ji vůbec nechytli.
Našálek rakytníkového čaje: přelijte horkou horkou vodou dvě lžičky sušených plodů (třeba z obchodu s bio potravinami). Nenechávejte je louhovat ale příliš dlouho, stačí jen šest až osm minut. Případně je možné bobule také deset minut povařit a podle potřeby dochutit lžící medu nebo cukru.
ZKLIDNÍ ŽALUDEK
Při pálení žáhy nebo pocitu piného žaludku pomáhá užití oleje ze semen rakytníku. Ten se rozprostře jako jemný film na stěny žaludku, chrání ho před silným podrážděním a zabraňuje nadměrné tvorbě žaludeční kyseliny. Dvakrát až čtyřikrát denně půl lžičky rakytníkového oleje. Komu nechutná, může olej nahradit rakytníkovými kapslemi (z lékárny).
Sběr je namáhavý, ale vyplatí se. Natrpklé bobule se sklízejí (od srpna) až do prosince, a to nejlépe v rukavicích, protože keříky mají ostré trny.
ZAŽENE STRES
Kyselé bobulky obsahují nejen vitamin C, ale i hodně vitaminů ze skupiny B, kyselinu listovou, železo a hořčík. Celá tahle skupina pomocníků blokuje hlavně škodlivý účinek stresových hormonů.
Ve stresových obdobích užívejte třikrát denně jednu lžíci rakytníkové šťávy (z obchodu se zdravou výživou). Pokud vám nechutná, smíchejte ji jednoduše s jinou šťávou, oslaďte ji medem nebo vmíchejte do jogurtu.
ZAHOJÍ RÁNY
Koncentrovaný rakytníkový olej, který se získává z dužiny bobulí, obsahuje velké množství zdravých rostlinných barviv. Pomáhá při kožních problémech, špatně se hojících poraněních a zánětech. Stačí nanést na postižené místo několik kapek. Olej ze semen rakytníku zase vyniká obsahem kyseliny linolové, která jednak chrání kůži před vysycháním a také mírní projevy atopického ekzému.
TIP PRO NAMÁHANOU POKOŽKU V ZIMĚ: přidejte pár kapek oleje do denního pečujícího krému na obličej.