“Ruda mezi ptáky” v Regionálním muzeu v Chrudimi
Regionální muzeum v Chrudimi zve návštěvníky na výstavu autorských fotografií Rudolfa Vařejky. Známý chrudimský fotograf přírody a zvířat ji nazval s humorem sobě vlastním “RUDA MEZI PTÁKY“. Při slavnostním zahájení ve čtvrtek 9. října 2014 v 17 hodin odpoledne zahraje country skupiny Bíbři. Výstava potrvá až do Silvestra 2014, ale to už je brzy…
Chrudimský fotograf Ing. Rudolf Vařejka představí výstavu autorských fotografií s převážně ornitologickou tematikou. K vidění budou v prostorách Regionálního muzea v Chrudimi od 10. října 2014 a jejich vystavení potrvá do konce prosince letošního roku. Fotografování je v rodině Vařejků dlouholetou tradicí a přebírá se z otce na syna. Díky této tradici, uměleckým počinům i celému životu strávenému v Chrudimi můžeme právem označit Rudolfa Vařejku „chrudimským patriotem“, a fotografie vyšlé z jeho dílny „Fotoateliéru Vařejka“ vyzvednout na úroveň uměleckých děl, čímž, ač nevědomky, napomáhají nejen ke kulturnímu zvelebení města, ale mají i dokumentační hodnotu v oblasti ornitologie.
Z textu Rudolfa Vařejky k výstavě:
“Každá zde vystavená fotografie je z volné přírody, má svůj příběh a něco zajímavého jsem při „fotolovu“ zažil. Ať už je to horko či zima, náročné výšlapy do hor, množství komárů, plavba po řekách, plazení po stepi či brodění v močálech. Na těchto akcích však nejde jen o fotografování, ale především o partu skvělých kamarádů, bez nichž by to nebyl ten pravý zážitek.
Avšak sebelepší fotografie by byla k ničemu, pokud by při jejím pořízení mělo dojít k ohrožení živočichů. Naopak bychom se měli zamyslet nad ničivým životním stylem současného člověka, abychom v budoucnu většinu zde vyobrazených ptáků nevídali už opravdu jen na fotografiích.”
Rudolf Vařejka, autor fotografií
“Člověk nemůže realitu vlastnit, ani ji nedokáže ochránit, ale může vlastnit a zhotovovat její obrazy. Fotografie není svému námětu jen podobná a nevzdává mu hold, je jeho součástí, otiskem, prodloužením jeho existence, mocným prostředkem k získání a ovládnutí pozorovaného světa. Je otiskem a důkazem existence.
Rudolf Vařejka je a není lovec. Tráví čas na čekané a často odchází s úlovkem, na který namířil svůj fotoaparát. Svůj velmi vzácný vyčekaný zážitek – aspoň ve srovnání se současným městským člověkem – proměňuje v tenký předmět, který lze uchovávat, darovat, zakoupit, vystavit, znova prohlížet. Jeho fotografie nejsou nikdy čistě dokumentární, jde zároveň o portrét. A protože platí, že nejlepší portrét lze udělat tomu, koho nejlépe známe, je podmínkou úspěchu fotografa divoké přírody hluboká znalost terénu, fotografovaných zvířat, jejich zvyků, času namlouvání, hnízdění, rozletu i odletu.
Fotografie Rudolfa Vařejky se méně starají o krásu záběru či vzácnost zvěře, více jsou varováním, připomínkou, mementem mori pro člověka a jeho negativní vlivy a destruktivní chování v dosud živé přírodě. K výstavě vychází katalog.”
Martina Vítková, ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi