Psychologie obchodování: 3 způsoby, jak se stát lepším obchodníkem
Trh má své dobré i špatné časy: bull runy končí krachem, ceny akcií nečekaně rostou a nepředvídatelné události na obchodní platformě mohou zanechat i ty nejlepší plány v troskách. Ale navzdory těmto růstům a pádům najdou nejlepší obchodníci způsob, jak obstát bez ohledu na to, co na ně prostředí přichystá. Z velké části za to může psychologie. Nejlepší obchodníci si vypěstují schopnost činit rozumná rozhodnutí, i když jsou pod extrémním tlakem.
Kniha Psychologie tradingu uvádí tři způsoby, jak se v prostředí, kde vládne napětí, rozhodovat klidněji a lépe:
Znejte své poslání
Pokud jde o správné rozhodování v situaci, kdy jste pod tlakem, je klíčové mít plán.
Přesto je překvapivě běžné, že denní obchodníci jednají impulzivně. Téměř třetina (34 %) respondentů v průzkumu společnosti Exness zaměřeném na obchodníky uvedla, že někdy činí rychlá rozhodnutí bez plánování nebo řádné analýzy.
Robert Kershaw, bývalý výsadkář a vojenský historik, říká, že vojáci se učí rozumět svému poslání a vědět, co dělat, když se něco pokazí.
Říká: „Dostanete základní úkol, víte, čeho máte dosáhnout. Ale jakmile se vydáte na cestu, může začít pršet nebo sněžit. Pak musíte přehodnotit svůj původní úkol a říct si: ‘Jaký vliv mají tyto změněné podmínky na to, co mám udělat?'”.
V obchodování to znamená pochopit, proč obchodujete, co si od toho slibujete a co budete dělat, pokud se podmínky změní. Obchodujete pro zábavu? Pro dosažení určitého výnosu? Abyste se něco naučili?
Pokud například obchodujete, abyste se učili, a nevadí vám být v neutrální pozici, můžete zavést stop loss, provést důkladný průzkum omezeného okruhu společností a pomocí softwaru pro zpětné testování otestovat, jak by se vašim obchodům dařilo.
Mít plán také znamená, že můžete více provádět technickou analýzu, která je zdrojem číslo jedna pro obchodníky, kteří si obchodováním vydělávají více než polovinu svých příjmů.
Dejte si pauzu
Obchodníci s rozvinutými schopnostmi rozhodování mohou mít dny volna. Když je norský šachový velmistr Magnus Carlsen v neúspěšném období, je známý tím, že používá neotřelý přístup, aby zastavil svou sérii proher. Místo aby se ponořil do šachů, jde si zahrát kuželky. Carlsenův přístup je užitečnou lekcí pro obchodníky: někdy nám krok zpět může pomoci znovu získat klid a přistoupit k problému s novým náhledem.
Může to být třeba to, že si uděláte čas na jógu, poslechnete si heavy metal, zahrajete si videohry, sníte cheesecake, promluvíte si s přítelem nebo si přečtete knihu – cokoli vám vyhovuje.
Když není možné si během série proher odpočinout, doporučuje šachová velmistryně Anastasija Karlovičová změnit přístup a snažit se spíše o remízu než o velkou výhru. To znamená zklidnit nervy a hrát pomalu a opatrně pro rozumný výsledek.
Karlovičová říká: „Zastavte tok krve. Zařiďte remízu. Snažte se hrát opatrně a bez rizika.”
Soustřeďte se
Pro správné rozhodování pod tlakem je zásadní soustředění. To se může lehčeji říct, než udělat: 45 % obchodníků uvedlo, že se při denním obchodování někdy nedokážou soustředit.
Udržení pozornosti však obchodníkům umožňuje činit rychlá rozhodnutí v rozhodujících okamžicích. Více než dvě třetiny (68 %) obchodníků, kteří hodnotí svou schopnost jako vysokou, tvrdí, že nikdy neváhají. Zatímco obchodníci, kteří si denním obchodováním vydělávají více než polovinu svých příjmů, také tvrdí, že rozhodnost je důležitá: 74 % těchto obchodníků uvedlo, že nikdy neváhají, oproti 46 %, kteří jsou v neutrální nebo ztrátové pozici.
Klíčovým způsobem, jak toho dosáhnout, je přiznat si emoce a nechat je odeznít, abyste se mohli znovu soustředit na daný okamžik. Kershaw říká, že na bojišti se vojáci musí distancovat od všeho, s čím se setkávají.
„Musíte se distancovat od bouřlivé povahy konfliktu. Raději si nad ním sedněte a zírejte na něj, než abyste se do něj emocionálně zapletli,” říká. „Nelitujte nepřítele. Nelitujte ani sami sebe. Buďte co nejvíce nezaujatí, abyste dosáhli cíle.”