Nelíbí se mi to
Pardubický kraj – Komu není lhostejné, jak vypadá jeho okolí, má od nynějška k dispozici nový nástroj k tomu, aby na zanedbaný kout naší republiky upozornil. Počátkem září totiž Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) zprovoznila web Nelíbísemito.cz, který uživatelům umožňuje snadno a rychle poukázat na neutěšený stav dané lokality.
„Díky Facebooku pak může databázi míst nevábného vzhledu sdílet poměrně široká komunita; může o ní vést diskusi, hodnotit jednotlivé její položky a snažit se o dílčí nápravu,“ přibližuje projektový manažer Občanského sdružení Altus Roman Málek, které je členem České rady dětí a mládeže.
Na monitorech svých PC si ji mohou zobrazit – stejně jako každý jiný – odpovědní magistrátní úředníci a další činitelé místních samospráv, respektive majitelé daných objektů. Databáze může být zároveň užitečná i případným dobrovolníkům, kteří by se chtěli na zlepšení vzhledu jejich okolí sami podílet.
„Během několika dní přibude ještě aplikace pro mobilní telefony,“ doplnil místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka. „Majitelé telefonů iPhone a telefonů s operačním systémem Android budou moci jednoduše vyfotit například posprejovanou zeď a její obrázek pomocí mobilního telefonu ihned umístit do interaktivní mapy,“ vysvětlil, jak může přidání nového záznamu také fungovat.
Text na internetových stránkách projektu Nelíbí se mi to (www.nelibisemito.cz) je vcelku výmluvný: „Máš plné zuby rozmlácených a zanedbaných míst, špíny a neochotných lidí? Nemůžeš se na to již více dívat? Ukaž, co se ti nelíbí, a označ to na mapě. Ať to všichni vidí!“ Na webu také probíhá hlasování o nejodpudivější kout v ČR: každý uživatel může přidat svůj záporný hlas – a tímto „lajkováním naruby“ ukázat ostatním, že ani jemu se dané místo vůbec nelíbí.
„Záznamy na interaktivní mapě pak poslouží jako inspirační zdroj účastníkům dobrovolnického projektu ČRDM 72 hodin – Ruku na to! (www.72hodin.cz). Ten je totiž zaměřen kromě jiného i na zvelebování okolí. Oba projekty se tak mohou v ideálním případě vhodně doplnit. V našem sdružení zrovna přemýšlíme, kde se do kampaně zapojíme,“ doplňuje Málek.
Zmíněných dvaasedmdesát hodin uplyne od 12. do 14. října. Během této doby proběhne v celé ČR řada dobrovolnických projektů. A poněvadž jsou jednotlivá místa z webu Nelíbísemito.cz propojena přímo s registrací projektu 72 hodin, mohou party nadšenců jednoduchým kliknutím zaregistrovat projekt nápravného charakteru. Dobrovolnickou akcí by pak zkusily zbavit tvář naší země jedné z jejích vad na kráse – byť by šlo jen o vadu zdánlivě nepatrnou, „kosmetickou“…
V projektu 72 hodin – Ruku na to! tedy půjde o tři dny plné dobrovolnických aktivit po celé ČR. Kdykoliv ve výše uvedeném termínu – a zároveň jakkoliv dlouho v takto daném časovém rozmezí – se dobrovolníci v Čechách, na Moravě i ve Slezsku pustí do činností, které pomohou druhým lidem, přírodě nebo jejich okolí. Může jít třeba o uspořádání hudebního vystoupení v domově pro seniory, o zorganizování sportovního klání pro děti z dětského domova, o úklid parku, lesa, o vyčištění potoka, o obnovu studánky, o opravu dětského hřiště, o nový nátěr zdi počmárané sprejery… Dobrovolnické fantazii se meze nekladou.
„Smyslem projektu je zapojit během dvaasedmdesáti hodin co nejvíce dobrovolníků a ukázat jim, že stačí málo, aby dokázali mnoho! Přesvědčit je, že jsou sami schopni změnit věci, které se jim nelíbí,“ vysvětluje Ondřej Šejtka, hlavní koordninátor projektu. Pokud by přitom nadšencům nechyběl elán, ale nevěděli by, kde konkrétně zasáhnout, inspiraci jim nabídne databáze na webu Nelíbísemíto.cz s její hitparádou palců obrácených k zemi.