KnihyKultura

Program Nosferatu

Říkám bez obalu, že Miroslav Pech je mým oblíbeným autorem, píšícím, jak „velkou“ beletrii, tak poezii i písňové texty, které sám interpretuje. A samozřejmě je to originální tvůrce hororových textů. Sám se na besedách několikrát vymezil proti tomu, že by chtěl být u čtenářů zapsán jako tvůrce mrazivých krváků, jak se mohl někomu jevit po vydání novely Mainstream (2018), která byla již recenzována. Mezitím v nakladatelství Golden Dog vydal román Dítě tmy (2020), jakousi poctu devadesátkovým hororům, napínavý a dojemný příběh Rytíř (2022), a nyní v rámci edice Zrnka temnoty útlou knížku Program Nosferatu (2024). V posledních dvou jmenovaných dílech jsou už otevřeně brutální prvky utlumeny, aniž by to zbavilo příběh působivosti.

Vzhledem k předchozím přečteným dílům jsem čekal spíš vážnější kousek, nicméně příjemně mě překvapila humorná nadsázka a musím se přiznat, že jsem se královsky bavil. Hlavním hrdinou je spisovatel Josef „Goblin“ Štěpán, který má našlápnuto stát se literární celebritou. Nicméně záhy u něj zvítězí láska k žánrové literatuře – k hororu. To ho odsune na okraj literatury, přichází o přízeň kritiků i vydavatelů, urputně tvoří pro omezený okruh svých obdivovatelů. Dělá, co ho baví, co ho naplňuje, ale nestačí ho uživit. A pak zemře … Ale jak už to v hororech bývá, smrt zdaleka neznamená konec …

Program NosferatuJeho dcera Kristina, s níž měl otec výborný vztah, se s jeho smrtí smiřuje jen velmi těžko. Aby se s ní snáze vyrovnala, žije v otcově bytě, kde si jednou všimne blikajícího kurzoru na monitoru jeho počítače. A krvavé hody mohou začít …

Na této novele Miroslava Pecha ovšem není ani tak důležitý příběh, který možná úplně nepřekvapí svou pointou, ale jeho uchopení. Je to s nadhledem, ale věrně popsaný život autora okrajového a přehlíženého žánru, s opovržlivými reakcemi recenzentů a lidí „velké literatury“, problémy s publikováním a úryvky realisticky pojatých rozhovorů pro neexistující časopisy a fanziny. Nám, co pamatujeme problematickou situaci českého hororu v devadesátých letech minulého a na počátku jedenadvacátého století, takřka bez možnosti vytáhnout díla ze šuplíků, za ironických úsměšků a dotazů, proč psát hrůzostrašné texty a zda člověk nemrhá volným časem a svým talentem pro totální brak, to je dotyk tehdejší reality. A protože mám dcery, s nimiž mě poutá podobný vztah jako hrdinu novely k dceři Kristině, úplně mě to pohltilo. Skvělé jsou odkazy na známé i méně známé filmové a literární horory. A názvy literárních děl Josefa „Goblina“ Štěpána mě dostaly doslova do kolen, smál jsem se, až jsem se za břicho popadal.

Ano, Program Nosferatu rozhodně doporučuji, věřím, že by mohl oslovit i širší publikum, právě proto, že není krvavě explicitní. Miroslav Pech je autor, který dle svého vlastního vyjádření, díla zbavuje zbytečného balastu, pročišťuje je a krátí, aby zůstalo jen to, co je pro děj, atmosféru a zamýšlené sdělení důležité. Aby bylo každé slovo na svém místě. Jeho styl je úsporný, ale přesný a tady i trefně vtipný. A nenechte se mýlit hravou podobou, máme někdy tendenci nehledat v humoru závažnější sdělení, věřím, že vnímavý a inteligentní čtenář je tam rozhodně najde.

 

Název knihy Program Nosferatu
AutorMiroslav Pech
Žánrhoror
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2024
Počet stran150
ISBN978-80-88635-53-6
  
Nákup knihy www.goldendog.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.