Přežijte podzim díky čaji
Šálek voňavého nápoje dokáže někdy nahradit i lék. Prozradíme vám ty nejlepší recepty.
Dát si v klidu šálek horkého lahodného čaje je vždycky tak příjemné… A navíc teď, kdy je za oknem pošmourno a nevlídno nebo je vám zima a máte pocit, že na vás něco leze, vám může hrnek teplého pití udělat náramně dobře. Horký nápoj totiž skvěle zahřeje zevnitř a už samotná jeho vůně vás uvolní a budete se cítit líp. Početné smyslové čichové buňky ve vašem nose mají totiž přímé propojení přesně do té části mozku, ve které jsou uchovávány vaše pocity a vzpomínky.
Kozlík lékařský posiluje nervy
Stres a spěch oslabují imunitní systém. Hlavně na podzim je velmi důležité zklidnit nervy, a k tornu se dobře hodí čaj z kozlíku. Zlepšuje duševní rovnováhu a dobře se po něm spí. Posiluje také obranyschopnost organismu Jen si dejte pozor: Tenhle čaj by se neměl pít zároveň s užíváním chemicky vyrobených uklidňujících prostředků.
RECEPT
Dvě lžičky kořene kozlíku zalijte šálkem studené vody. Nechte louhovat minimálně 12 hodin. Pak výluh sceďte a ohřejte. Denně můžete klidně vypít několik šálků, pro lepší chuť přidejte trochu medu.
Brutnákový čaj zlepšuje náladu
Tenhle čaj pomáhá při ztrátě energie, únavě nebo poklesu nálady způsobené podzimním nedostatkem světla, ale také proti kašli a při horečce.
RECEPT
Jednu lžičku sušených rozdrobených lístků brutnáku (z lékárny) spařte 250 ml horké vody, přikryjte a nechte 15 minut louhovat. Pak nálev slijte přes sítko a pijte denně dva až tři Šálky, ale ne moc horké.
Vrba pomáhá proti bolestem hlavy
Vrbová kůra obsahuje salicyl, který se v játrech proměňuje na kyselinu salicylovou. Ta účinně zmírňuje bolesti hlavy, snižuje horečku a prokazatelně pomáhá při mírných bolestech kloubů nebo artróze.
RECEPT
Jednu lžičku sušené vrbové kůry (z lékárny) dejte do 250m1 studené vody, povařte, nechte pět minut louhovat a pak přeceďte. Postupně vypijte během dne po malých doušcích tři šálky.
Levandule zahání návaly migrény
O tom, že levandule mírní bolesti, se ví už dlouhá staletí. Nové výzkumy prokázaly, že pacientům trpícím migrénou stačí jen vdechnout vůni levandule, a jejich obtíže se v 80 % výrazně zmírní. Dokonce i na klinikách, kde nemocniční pokoje provoněli fialovou bylinkou, se časem snížila spotřeba analgetik.
RECEPT
Dvě lžičky sušených levandulových lístků přelijte 250m1 vařící vody a pod pokličkou nechte louhovat pět až osm minut. Potom čaj vypijte.
Majoránka zrychluje zažívání
V chladném ročním období si určitě rádi dáte k jídlu něco vydatnějšího, že ano? Mastná těžká jídla jsou ale často příčinou nadýmání a zácpy. Pro dobré fungování zažívání je vynikající volbou majoránkový čaj.
RECEPT
Jednu lžičku sušené, nebo dvě lžičky čerstvé majoránky spařte 250 ml horké vody. Nechte deset minut louhovat a sceďte. Pijte ráno a večer jeden šálek.
Čtvero koření zabírá při nachlazení
Kvarteto ve složení černý bez, lípa, ženšen a chilli pomáhá při zahlenění dýchacích cest od nosu až po průdušky, při kašli i rýmě. Kromě toho látky obsažené v tomto koření a bylinách lehce zvyšují tělesnou teplotu, a tím posilují obranyschopnost organismu.
RECEPT
Po dvou lžičkách lipových a bezových květů, čtvrt lžičky hrubého ženšenového prášku a půl chilli papričky přelijte 300 ml vroucí vody. Nechte deset minut louhovat pod pokličkou a potom sceďte. Čaj vystačí na tři malé Šálky. Podle potřeby je možné denně vypít až šest šálků.
Eleuterokok ostnitý na posílení imunity
Má takovou sílu, že dokáže rozkvést i v sibiřském chladu. Přezdívá se mu „sibiřský ženšen”. Není tedy divu, že tenhle ostnatý keř může důkladně posílit obranyschopnost organismu. Podporuje imunitní systém, ničí viry a odstraňuje i skleslost a únavu. Pomáhá také proti stresu, protože prokazatelně snižuje tvorbu adrenalinu, což je hormon, který v případech nouze uvádí tělo krátkodobě do nastavení nejvyšší pohotovosti.
RECEPT
Na šálek přelijte jednu lžičku nakrájeného kořene 250 ml vařící vody a nechte 15 minut odstát. Ale pozor, denně nepijte víc než tři šálky.
Nejlépe působí hodinu až dvě po jídle
Vedle porce pohody poctivý bylinkový čaj obsahuje ještě něco navíc — má skoro zázračný léčivý účinek, kterého si cenily i naše prababičky. Takový čaj by se však měl pít ideálně po doušcích, a ještě lépe na lačný žaludek, aby organismus mohl účinné látky co nejefektivněji využít. Takže nejlepší čas je hned ráno, pak večer, případně dvě hodiny po jídle. I když se některé čaje užívají jako léčebná pitná kúra, platí pravidlo, že stejný druh byste neměli pít déle než jeden měsíc. Potom totiž ztrácí svůj léčivý účinek, a někdy dokonce může začít i škodit.
A co vás ještě pořádně zahřeje?
Nebojte se na podzim a v zimě pořádně okořenit svá oblíbená jídla — chilli, zázvor a třeba i taková skořice vás totiž nejen hezky zahřejí, ale také rozproudí krev, „nakopnou” metabolismus, a pomůžou tak mimo jiné i s hubnutím. Za vyzkoušení stojí také sauna. Prohřeje vás až do morků kostí, uleví namoženým svalům a bolavým kloubům, krásně uvolní dýchací cesty a posílí celý imunitní systém. Navíc během relativně krátké doby pomůže vyloučit z těla všechny škodliviny. V neposlední řadě skvěle působí i na psychiku.
Uvařte si čaj a vdechujte jeho vůni. Nejenže vás to příjemně uvolní, ale navíc inhalace výparů pomůže vaší sliznici i plicím.