Poznávej přírodu kolem sebe
recenze knihy Okáček – Veveří kluk z Jánského vrchu
Pamatujete si na legendární knihu Dobrodružství veverky Zrzečky z pera Josefa Zemana? Pokud jste tuto knihu ve svém dětství milovali, věřte tomu, že je tu další podobný příběh z přírody, jenž vypráví o radostech a strastech malého veveřího hocha. Troufla bych si tvrdit, že Okáček se dostane do srdíčka všech dítek mnohem snáze a rychleji. Příběh je moderní a autor zajímavou a zábavnou formou ukazuje nejen nástrahy, s nimiž se může v lese setkat nejen malý veveří kluk, ale také my lidé. Jan Lebeda mistrně přibližuje koloběh života v přírodě. Vše se vešlo do pouhých 96 stranách a zákonitě vás i malé čtenáře uchvátí kouzelné ilustrace od Zdeňky Študlarové. Ty vás budou provádět celým vyprávěním a vy tak můžete případně na obrázku svému dítěti ukázat, co Okáček dělá špatně, co dobře a s jakými zvířátky se může ve svém rodném lese setkat.
Když jsem tuto kouzelnou publikaci vybalila z obálky, spadla mi čelist. Taková kouzelná knížka, nejraději bych jí listovala neustále kolem dokola, a to podotýkám, jsem již téměř 16 let mimo cílovou skupinu. Kniha je totiž primárně určena pro děti do deseti let. Ty ilustrace zákonitě chytnou za srdce nejen malé, ale i dospělé čtenáře. Od Jana Lebedy jsem zatím bohužel nic nečetla, tudíž jsem neměla vůbec tušení, do čeho jdu. Když jsem pak zjistila, že má již na svém kontě kolem 20 titulů pro naše nejmenší, byla jsem překvapená a toužila jsem si ještě mnohem více Okáčkův příběh přečíst. Moje prvotní dojmy byly velice pozitivní. Je evidentní, že autor přesně ví, na jakou strunu zadrnkat tak, aby příběh uzavřený v originálním čtvercovém svazku oslovil nejen cílovou skupinu, ale i rodiče dítek.
Titul Okáček: Veveří kluk z Jánského vrchu vyšel poprvé již v roce 2004 v nakladatelství Dona. Podruhé se o vydání tohoto titulu zasloužilo v roce 2017 nakladatelství Brána. Pokud vás naše recenze oslovila a rádi byste svým potomkům přečetli příběh, jenž poučí a pobaví, můžete si jej pořídit zde.
Kniha je velice zajímavá, naučí malého čtenáře zajímavou formou, jakým způsobem se má chovat v lese. Seznámí jej se zvířátky, která zde může potkat, ale také mu pomůže pochopit, jakou má v lese funkci myslivec. Poučí jej, jaký je rozdíl mezi myslivcem, lesníkem a lesákem. Jelikož se v knize objevuje několik mysliveckých termínů, je na konec příběhu vložena kapitola s názvem Slovníček nejčastěji užívaných mysliveckých názvů a výrazů. Přiznám se, že ač jsem dcerou myslivce, některé výrazy jsem neznala, a tak jsem se i já díky této publikaci něco nového naučila.
Hlavní postavy příběhu jsou zvolené pro danou cílovou skupinu přijatelně. Vskutku trefné jsou i jednotlivé promluvy mezi nimi. Autor umně do úst veverky Terezky vložil slova, jež při výchově slýcháme často od našich maminek. Stejně tomu je i u tatínka veveřáka. Veverky v příběhu činí věci, které i nám naši rodiče vštěpovali. Musím tedy vyzdvihnout edukativní úlohu této knihy, která je ale pochopitelně také doprovozena i zábavnou a estetickou funkcí. Janu Lebedovi se tak podařilo podle mého názoru docílit toho, co bylo jeho přáním a cílem.
Aby se nám děti při čtení nenudily, je děj složen z pouhých 11 čtivých kapitol, jež jsou plná dobrodružství. Vše je orámováno doslovem o myslivosti a završeno již zmíněným slovníčkem mysliveckých pojmů. Jednotlivé epizody jsou vcelku krátké a doprovází je oživující ilustrace. Kompozičně i stylisticky je příběh velice jednoduchý. Vše je postavené na chronologickém vyprávění od narození až po opuštění rodného stromu. K vyprávění jsou použity krátké, výstižné a úderné věty, málokdy se setkáme se složitějším souvětím. V příhodách se setkáváme s objektivní er-formou, jež je doplněna množstvím poučných a vtipných dialogů. Vše je doplněno popisy prostředí, událostí, ale také charakteristikami.
Moje subjektivní hodnocení nemůže být jiné než pozitivní. Čtení tohoto titulu pro mě bylo milým zpestřením, pobavila jsem se, něco nového se naučila a to bylo přesně to, co podle mého má splňovat každá dětská knížka. Když se k tomu přidají krásně barevné ilustrace, jež doprovázejí celé vyprávění, není již o čem polemizovat. Tato kniha se vyrovná, ale v mnohém dokonce i předčí v úvodu zmiňované Dobrodružství veverky Zrzečky. Vyzdvihnout musím i gramatickou stránku, protože v textu nenajdete jedinou chybičku. Toto vyprávění si zaslouží 100% hodnocení. Nesmím zapomenout titul vřele doporučit všem rodičům, kteří chtějí své děti vést k lásce k přírodě.
Název knihy | Okáček: Veveří kluk z Jánského vrchu |
Autor | Jan Lebeda |
Žánr | Pohádka |
Nakladatelství | Brána |
Rok vydání | 2017 |
Počet stran | 96 |
ISBN | 978-80-7243-988-1 |
www.brana-knihy.cz | |
www.databazeknih.cz |
Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.
www.brana-knihy.cz