Podběl je jedna z prvních léčivých bylin se skvělým účinkem
I když podle známé pranostiky, březen – za kamna vlezem, bychom v prvním jarním měsíci měli spíše očekávat zimu, přesto se právě teď začíná probouzet pěkná řádka léčivek, včetně té, v jejímž případě se žlutě zářící malé kvítky objevují o dva měsíce dříve než listy.
Podběl léčivý byl známým a vyhledávaným přírodním „léčivem” proti onemocnění dýchacích cest už ve starověku. Na tuto drobnou léčivku nedala dopustit ani věhlasná bylinkářka svatá Hildegarda z Bingenu, přezdívaná Sybila Rýnská. Dlouhá léta se používal jako náhrada tabáku a kupříkladu ve středověku pomáhal léčit a zdárně hojit popáleniny, odřeniny nebo otoky vyvolané bodnutím hmyzu.
Několikero lidových názvů
U nás roste především v okolí potoků, řek, vodních nádrží nebo v příkopech, protože potřebuje vlhkou a hlinitou půdu. Babičky podbělu lékařskému nejčastěji říkávaly Líčko Panny Marie. Z dochovaných záznamů lze vyčíst, že dalšími lidovými názvy byly: Mateří líčko, Májík, Ubytník, Koňské kopýtko, Podbílek, Podkovka, Devaterník, Oko Kristovo, Podhoráz, Svalník, Syn před otcem, Zaječí lupen nebo Bábuška ba-buše. Posledně uvedený název vznikl zřejmě proto, že zářivě žluté kvítky podbělu brzy zbělají a semínka na bílých padáčcích vítr roznáší „do světa”.
Posel jara
Podběl léčivý obsahuje třísloviny, sliz, organické kyseliny, minerální soli, hořčiny, inulin, cholin a stopy silice. Květy obsahují bílkoviny, žluté barvivo a např. vitamin C, listy mají pro změnu navíc zinek, draslík, kyselinu mléčnou, vinnou a jablečnou. Je dobré mít na paměti, že tuto drobounkou léčivku je třeba užívat s rozumem.
Lékaři podběl oceňují jako podpůrné léčivo bez vedlejších účinků, ovšem vzhledem k toxickým alkaloidům by ji neměly užívat těhotné a kojící ženy, stejně jako malé děti. Ty jej mohou užívat pouze v bylinných směsích. Každopádně maximální délka užívání se pohybuje mezi čtyřmi až šesti týdny.
Dorůstá do výšky patnácti centimetrů a v tenké vrstvě se suší na suchém a dobře větratelném místě. V jarním období, se sbírají květy, v následných měsících sbíráme listy. Květy s medovou vůní a hořkou chutí mají poměrně krátkou dobu sběru. Po usušení by se měly ukládat zásadně do papírových nebo plátěných pytlíčků.
Babičky a bylinkářky podběl sušily tak, že jeho lístky navlékaly na nit, aby nedošlo k zapaření a tudíž znehodnocení. Pokud se rozhodneme pro umělé sušení, teplota by rozhodně neměla přesáhnout čtyřicet stupňů Celsia.
Mnoho variant užití
Podběl se používá nejen k hojení a uzdravování, ale také v kuchyni. Tam jej můžeme připravovat jak čerstvý, tak sušený. Z květů se připravuje med, sirup, šťáva, můžeme jím přizdobovat pokrmy, dávat jej do salátů, přidávat do polévek či z něj vařit špenát. Ze sušeného podbělu se nejčastěji připravuje čaj, výluhy nebo inhalační směs.
Čaj z léčivého podbělu
Úžasný bojovník proti kašli a na léčení horních cest dýchacích. Dvě čajové lžičky květů podbělu zalijeme vroucí vodou a deset minut necháme louhovat. Poté čaj přecedíme, můžeme přisladit medem a podáváme.
Podbělový sirup z květů
Na přípravu potřebujeme jarní, čerstvé květy podbělu a třtinový cukr. Do vhodné nádoby vrstvíme postupně kvítky s třtinovým cukrem, dokud nádobu nenaplníme. Uzavřeme a na osm až devět týdnů odložíme na tmavé a chladné místo. Poté směs přivedeme k varu a přelijeme do lahví k uskladnění.
Podbělový med
Přibližně dvě stě květů omyjeme pod tekoucí vodou, vložíme do nádoby a zalijeme litrem a půl vroucí vody. Přikryjeme a do druhého dne necháme louhovat. Pak scedíme a z květů vymačkáme šťávu. Do ní přidáme cukr, šťávu ze dvou citronů a vaříme do zhoustnutí. Horký med vlijeme do řádně vymytých zavařovacích sklenic, uzavřeme a med uložíme do tmy a chladu.
Odvar z podbělových listů
Jednu čajovou lžičku sušených listů a dvě lžičky sušených květů necháme přejít varem ve čtvrt litru vody a na patnáct minut odstavíme. Přecedíme a po doušcích popíjíme jeden až dva šálky denně.
Podbělový sirup z listů na zánět průdušek
Čerstvé listy omyjeme a nakrájíme na drobné kousky. Na dno skleněné nádoby dáme vrstvu listů, zasypeme vrstvou nejlépe třtinového cukru a tímto způsobem vrstvíme, dokud není sklenice plná. Necháme slehnout a ještě doplníme s tím, že poslední vrstvou by měl být cukr, a nádobu vzduchotěsně uzavřeme. Zakopeme ji na zahradě, zakryjeme dřevěnou deskou a hlínou a osm týdnů necháme odležet. Pak vykopeme, sirup převaříme a plníme do připravených sklenic. Uchovávání se doporučuje v lednici a užívá se jedna čajová lžička sirupu denně nebo tentýž objem jako sladidlo do čaje.
Inhalační podbělová směs
Do vroucí vody dáme jednu vrchovatou polévkovou lžíci podbělových květů a lístků, přes hlavu si dáme plachtu či ručník a vdechujeme. Inhalovat můžeme až pětkrát denně.
Podbělový obklad
Hojivý obklad na otoky a bolesti svalů vyrobíme z čerstvých podbělových lístků, které nasekáme tak, aby vznikla kašovitá směs. Tu pak přiložíme na postižené místo a dostatečně dlouho necháme působit.
Podbělová šťáva z lístků
Šťávu z čerstvých podbělových lístků připravíme v odšťavňovači. Můžeme ji ihned zevně aplikovat na rány a popáleniny. Naše prababičky ji spolu s mlékem a medem běžně podávaly i při chorobách dýchacích cest.
zdroj: Klub receptáře (Naše rodina)