Po stopách… Židovské hřbitovy I.
Polož kamínek a vzpomeň! Vzpomeň těch, kteří byli lidé jako ty. Žili ve starostech i radosti, těšili se z maličkostí a trpěli bezprávím. I oni se obávali chvíle posledního dne. Bohužel pro většinu Židů ten den přišel nečekaně a zbytečně brzo. Z každého kouta k nám směřuje výzva: Že tam, kde jsme my, byli i oni. A kde jsou oni, budeme i my a budeme si rovni.
Měl jsem sen. Zdokumentovat židovské hřbitovy v Čechách a na Moravě. Nevím proč. Prostě sen. A sny se mají plnit. Jenže na území naší republiky se dochovalo asi 346 židovských hřbitovů a židovských oddělení na komunálních hřbitovech. Proto jsem začal mapovat ty, co mám nejblíže. A proto mi dovolte vás pozvat na židovské hřbitovy Chrudimska.
A začneme hned tím, kde mě to všechno napadlo. Nepatří k největším, ani nejzachovalejším. Mě však učaroval svým klidem. Sem si jezdím odpočinout a nabrat další síly. Jedná se o židovský hřbitov v Luži.
Židovský hřbitov v Luži se rozkládá kilometr na severovýchod města. Na tomto místě bylo původně popravčí místo. To že židovské hřbitovy stojí často na nedůstojných místech je důsledkem toho, že vrchnost, většinou nechtěné židovské komunitě, prodávala pozemky co nejhorší. Hřbitov byl založen v první polovině 17. století, ze té doby také pocházejí nejstarší náhrobky, v členitém terénu a byl několikrát rozšiřován až do nynější rozlohy 3,5 tis. m2. Rekonstruovaný hřbitov sloužil jako pietní místo až do 2. světové války. Nachází se na něm asi 500 náhrobků, z nichž nejcennější jsou barokní a klasicistní. Jsou charakteristické množstvím stél a bohatou symbolikou. Nápisy na náhrobcích jsou hebrejské, hebrejsko-české, hebrejsko-německé a česko-německé. Z márnice zbyly už jen ruiny.
GPS souřadnice: Loc: 49°53’48.923″N, 16°2’49.951″E
A příště se podíváme na další lesní hřbitov.
Ptáte se kam? To je překvapení. 😉
Miniseriál: Po stopách… Židovské hřbitovy II.