Open Air Festival Trutnov bude věnován Václavu Havlovi
Letošní Open Air Festival Trutnov bude věnován In memoriam náčelníkovi Václavu Havlovi a guruovi undergroundu Ivanu Martinovi „Magoru“ Jirousovi. Vystoupí zde jejich oblíbení umělci a pozváni budou i jejich přátelé a osobnosti našeho kulturního a společenského života.
Open Air Festival Trutnov, přezdívaný Východočeský či Český Woodstock, se letos uskuteční opět tradičně – ve dnech 16. až 19. srpna 2012. Častými návštěvníky festivalu, který vznikl na undergroundových základech v roce 1987, byli i Václav Havel a Ivan Martin „Magor“ Jirous. Právě jim bude letošní ročník festivalu zasvěcen. „Pod tíhou bolestných událostí a smutných odchodů ke konci minulého roku jsme byli nuceni přehodnotit a upustit od původně zamýšleného věnování a letošní setkání zasvětit náčelníku Václavovi a guruovi undergroundu Martinu Magorovi. Chceme tím alespoň částečně splatit dluh těm, bez nichž by nebyl ani tento festival. Je to natolik silné a pro nás zásadní, že nemůžeme jinak,“ vysvětluje zakladatel festivalu Martin Věchet. Festival je od roku 1995 vždy někomu či něčemu věnován. To se odráží nejen v jeho programu, ale i na celkovém duchu setkání pod horami, o němž sám Václav Havel říkal, že se mu na něm líbí právě jeho spiklenecká pospolitost a atmosféra. Ivan Martin Jirous jej zase označoval za manifestaci radosti a festivalové návštěvníky k poutníkům scházejícím se na novodobém poutním místě.
“I když naše wigwamy stále obchází slzy a stíny smutku, vzdáme našemu náčelníkovi Václavovi a guruovi undergroundu Martinu Magorovi hold plný radosti a bude nám ctí na toto setkání pozvat účinkující, ale i přátele a hosty ze společenského a kulturního života, včetně známých i méně známých podivínů, o nichž víme, že je Václav i Magor měli rádi,“ říká Martin Věchet.
Původní věnování
Letošní trutnovský festival měl být původně věnován obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni, která vznikla před dvaceti lety, a České obci sokolské, která si letos připomíná stopadesáté výročí od svého vzniku, dále také jednomu ze známých představitelů beatnické generace. „To vše bohužel padlo. Odchody nás opravdu zasáhly. Když vzpomeneme Malého velkého muže s kytarou Karla Kryla, kovboje se srdcem indiána a Slavíka z Madridu Waldemara Matušku nebo nestora českého šansonu Rudolfa Pellara, smutné odchody předloni zahájil Huňatý Šedý Vlas Ladislav Smoljak, začátkem loňského roku jej následoval Jiří Dienstbier, poté Jiří Gruša a „rok smrti“ uzavřeli náš náčelník Václav Havel a Martin Jirous. Vnímáme to jako velké ztráty. Nepěvecký hlas náčelníka zde bude výrazně chybět, spíše už chybí,“ rekapituluje Martin Věchet.
Okolnostmi vynucená změna se však v jednom bodu letošního programu nedotkne – zamýšlená debata se zakladatelem společnosti Člověk v tísni, bývalým listopadovým studentským vůdcem Šimonem Pánkem, se uskuteční. Setkání je naplánováno do zvětšeného a letos přejmenovaného Undergroundového stanu I.M. „Magora“ Jirouse.
Náčelník a guru undergroundu. Oba byli u jeho zrodu a festivalu pomáhali v dobách zlých, dobrých i současných
Václav Havel byl u zrodu festivalu nejen v roce 1984, krátce po propuštění ze svého nejdelšího věznění, ale i v roce 1987. Když StB v roce 1987 festival ve Volanově u Trutnova rozehnala a organizátory pozatýkala, aparaturu se podařilo schovat na Hrádečku u Václava Havla, který ve své stodole poskytl skrýš před StB. Právě rok 1987 je oficiálně uváděn jako počátek současného festivalu. „Vše bylo tak konspirativní, že jsem se o tom dozvěděl až po třinácti letech, paradoxně od samotného náčelníka, když přijel na festival,“ vzpomíná Martin Věchet. „Václav nám pomáhal a zastával se nás nejen v dobách zlých, dobrých ale i současných, ať jako disident, prezident nebo neformální či již jmenovaný náčelník.,“ říká Martin Věchet. Václav Havel se objevil hned na prvním polistopadovém festivalu jako čerstvě zvolený prezident v létě 1990. „Na Bojiště přijel prezident, kterého miloval téměř celý národ, v tričku Rolling Stones. V humorném duchu se nesla i náčelníkova podpora o osmnáct let později, když se dozvěděl o záměru místních radních zastavět louky, na nichž se festival pořádá. Ve veřejném dopise vyjádřil své obavy i víru, že festival s letitými kořeny nezničí městská zástavba podobně jako tanky Varšavského paktu Pražské jaro. V projevu na hlavním pódiu zase vyzval přítomné, aby stejně jako on nekupovali sirky, pomazánky a další věci v supermarketu, který by měl eventuálně stát Na Bojišti. Vzpomínám, že jej doprovázel bouřlivý potlesk a skandování Vašek Havel na Hrad. Byla to vlastně největší, až na pár výjimek nehrající, hvězda festivalu,“ říká s úsměvem Martin Věchet.
Do posledního dechu
Václav Havel organizátory festivalu podpořil i v lednu 2011, kdy jej vlastnoručně podepsaným dopisem starostovi města Adamcovi, společně s dalšími patnácti navrhovateli (mj. Evou Pilarovou), navrhnul na kulturní cenu města za rok 2010. Radní však raději cenu neudělili nikomu. Z kulturní komise, která udělení ceny projednává a doporučuje, poté nesouhlasně odešel jeden z jejích dlouholetých členů. V srpnu 2011 Václav Havel zase telefonicky z hlavního pódia účastníky festivalu pozdravil a setkání vyjádřil podporu s lítostí, že nemůže být kvůli svému zdravotnímu stavu jeho součástí. „Václav Havel festival v podstatě podporoval do posledního dechu,“ říká k tomu organizátorka festivalu Eva Navrátilová.
Guru undergroundu
„A Magor? Ten byl nejen pro mě osobně, ale věřím že i pro mnoho dalších kumpánů, můj adoptivní táta. Underground mne vychoval a společně s Chartou mi dal základ pro mnohé z toho, co jsem celý život dělal a dělám. Nebýt toho, zřejmě by nebyl ani festival. Magor, to je guru undergroundu. Jako první dokázal zformulovat ve své Zprávě o třetím českém hudebním obrození smysl undergroundu jako politického, ale především jako uměleckého vyjádření. Sám toto prezentoval svým zářivým příkladem a životním postojem nejen jako teoretik,“ uvádí k „ideologovi” domácí nezávislé umělecké scény Martin Věchet.
Program festivalu pro náčelníka Václava Havla a Magora
Věnování se více než v minulých letech promítne do celého letošního programu Open Air Festivalu Trutnov. O žádné rekviem se však v žádném případě jednat nebude, i když v jedné podobě možná zazní, jak naznačují pořadatelé. V Undergroundovém stanu Ivana Martina „Magora“ Jirouse budou probíhat přednášky, projekce fotografií a filmů o Druhé kultuře, debaty, ale i divoké koncerty do ranních hodin, jak to měl Magor vždycky rád.
„Program celého festivalu bude laděn ještě více do žánrových rozličností. Na pódiích se budou střídat umělci různých směrů, okruhů a společenských vrstev. Od undergroundu, přes vážnou hudbu, písničkáře až po pop či metal, tak jak to měl zase Václav rád. Věříme, že to jeho duši potěší,“ říká Martin Věchet. V podhorském území bude možno vedle sebe spatřit několik legend. Setkají se zde představitelé volného sdružení Šafrán v čele s Jaroslavem Hutkou, současné undergroundové kapely i ikona sametového podzemí Plastic People s popověji laděnými umělci, stejně jak tomu bylo na legendárním III. Festivalu druhé kultury 1. září 1977 na Hrádečku u Václava Havla. Tehdy zde kromě hudebníků z undergroundové komunity vystoupila Marta Kubišová i písničkáři ze sdružení Šafrán Jaroslav Hutka a Vlastimil Třešňák, jimž bylo umožněno ještě krátce předtím veřejně koncertovat. Celý festival tehdy uváděl Ivan Martin Jirous, který byl nedlouho na to opět zatčen a uvězněn. „Nenapodobitelné atmosféře tehdejšího setkání se budeme snažit přiblížit, především v undergroundovém stanu, který by měl být o poznání větší,“ uvádí k tomu pořadatelka Eva Navrátilová.
Z programu: The Plastic People of The Universe, Jiří Schmitzer, J.A.R., Irena Budweiserová, Vlasta Třešňák & Band, Neruda, Sto zvířat, Mňága a Žďorp, Vladimír Veith, Vladimír Merta, Ivan Hlas se speciálním projektem, Garage & Tony, L.A.,
The Fireballs, Michal Hrůza a kapela Hrůzy, Velvet Underground revival, Goodfellas, Hally Belly, Čankišou Petr Váša a Ty syčáci, Zuby nehty, Visací zámek, Hakka Muggies,
Baťa & Kalábůf něžný beat, N.V.Ú., Už jsme doma a další. Na trutnovská pódia se po letech vrátí Vladimír Mišík se skupinou ETC a poprvé v historii zde vystoupí legendární písničkář Jaroslav Hutka.