Objevujeme prastarý systém ájurvédy s Jitkou Pecháčkovou
“Ájurvédou ke zdraví a vitalitě” – blýsklo mi nejprve zběžně před očima, když jsem v emailu rozbalila nabídku doškolovacích akcí pro střední zdravotnický personál, k němuž už pár let patřím. Nedalo mi to. Několikrát jsem posunula kurzor, kde se modral název tohoto semináře, až jsem ho kliknutím otevřela. Po přečtení informací jsem dále neváhala a na seminář se přihlásila, čímž jsem chtěla spojit příjemné s užitečným – seznámit se se základy prastarého systému a zároveň získat kreditní body v rámci vzdělávání zdravotníků.
Díky tématu samotnému a zejména přednášející bylo rozhodnuto ještě před koncem programu školení: “Požádám tuto příjemnou dámu o rozhovor pro náš portál!” Jak jsem si usmyslela, tak se stalo. Jednoho krásného sobotního odpoledne jsem se vypravila do Ústí nad Orlicí, kde jsme se s paní Jitkou Pecháčkovou sešly. Výsledkem našeho setkání je následující rozhovor, za jehož uskutečnění jsem velmi vděčná.
Vysvětlila byste nám, co je ájurvéda a na jakých principech je založená?
Abychom si v úvodu přeložili pojem ájurvéda, podotkla bych, že ayus znamená život nebo také dlouhověkost, véda označuje vědění. Když tato slova spojíme, vznikne nám věda o životě a dlouhověkosti. Je to medicínský systém starý více než pět tisíc let, který je založen na pochopení a respektování přírodních zákonů a jejich projevů v našich životech. Velmi důležité je, že tento systém je platný pro celou naši planetu tím, že je založen na vesmírných zákonech. Setkávám se se skutečností, že v povědomí veřejnosti se utváří mylný dojem, že tato metoda je utvořena jen pro Indii a k nám na západ proto nepatří. Není tomu tak. Všichni pracujeme, spíme, jíme, vyžadujeme zdraví a lásku a každý tyto potřeby máme vysoce individuální. Ájurvéda se zaměřuje na člověka jako jednotlivce. Ke každému člověku vytváří terapeut individuální přístup na základě jeho konstitučního typu, potřeby stravovacích návyků a podobně. Úkolem člověka je naučit se zacházet se svojí „vnitřní přírodou“ tak, aby v každém okamžiku byl v relativní rovnováze, v souladu s vnějším prostředím a sám se sebou. Samozřejmě že určité výkyvy existují, ale je potřeba se snažit držet se jistých „biologických hodin a režimu“, což je v dnešní době obtížné. Jedná se o praktický systém, zlatou střední cestu pro každého, kdo chce žít aktivně a v zájmu svého zdraví změní veškeré špatné návyky a naučí se myslet pozitivně. Je to celosvětově uznávaný medicínský systém, který Světová zdravotnická organizace oficiálně uznává od roku 1982. Osobně si myslím, že v ájurvédě se může nalézt každý, jelikož má spoustu odnoží, ať už se jedná o jídlo, životní styl, barvy, bydlení…
Jakou vlastně sehráváte v současnosti roli Vy sama v systému ájurvédy?
Ájurvédskou medicínu využívám v současné době ve výživovém poradenství, kde klientům pomáhám nalézt svůj vrozený konstituční typ, což je prakriti, a změříme si ten současný typ konstituce, nazývaný vikriti. To znamená, jak se člověk vlastně odchýlil od svého původního stavu. Na základě toho sestavujeme potom stravovací a denní režim dle ročního období. Využívám různé metody detoxikace organismu a zabývám se prodejem ájurvédských přípravků. Na podzim připravuji s kolegyní nabídku na víkendový pobyt s ájurvédskou tematikou, kde se účastníci mají možnost s ájurvédou seznámit, naučí se uvařit jednoduchá jídla dle konstitučního typu, získají cenné informace o surovinách, bylinných přípravcích, koření a o zdravém životním stylu. Využijeme jógové a dechové cvičení a různé meditační techniky.
Jste pro klienty takový poradce, průvodce…
Ale není to jen ve výživovém poradenství. Prohlubuje se to i dál. Zpracovávám ještě astrologické a numerologické rozbory. Mnohdy se to často prolíná i do ájurvédy. Řekla bych, že mé působení je pro daného jedince komplexní.
Jak jste Vy sama ájurvédu objevila?
Ájurvéda si spíše našla mě před sedmi až osmi lety, kdy jsem objevila nějaké články. Pracovala jsem ve vzdělávací společnosti a zpracovávala nabídky vzdělávání v různých oborech pro střední zdravotnický personál. Zkusila jsem navázat kontakt s MUDr. Davidem Frejem, který přibližně po dva roky připravoval několik přednášek s touto tematikou. Na začátku jsem měla trochu obavu, kolik lidí vůbec přijde. Zájem byl ale obrovský. Dokonce i ze stran lékařů. S MUDr. Frejem jsme tedy navázali spolupráci a vytvořili jsme cyklus dalších přednášek. Postupně jsem začala navštěvovat semináře, nastudovala mnoho knih od různých autorů a v roce 2010-2011 absolvovala celoroční vzdělávací program v mezinárodním vzdělávacím centru Advana. V tomto oboru je u nás ještě známá MUDr. Martina Zisková, která působila v Americe a v Holandsku, a Pavol Hloška, velice dobrý ájurvédský bylinář. Pravidelně sleduji jejich nabídky a stránky a ve volných chvílích se snažím vzdělávat i nadále. MUDr. Zisková také nabízí poznávací prožitkovou duchovní cestu do Indie. Ráda bych do budoucna téhle nabídky využila.Ájurvéda se mi tedy dostala do života nenásilnou cestou sama a já jsem z ní tedy potom čerpala i při léčbě mého zdravotního stavu.
Povězte nám, jaké metody ájurvéda využívá? Čeho všeho se může pro představu týkat?
Jedná se o ucelený systém, kde se můžeme setkat s obory od fytoterapie až po plastickou, klasickou chirurgii, gynekologii atd. Je to velice rozsáhlá otázka, ale přeci jen aby se to dalo shrnout, důležitý je specifický systém výživy, dále bylinná terapie, pulsová diagnostika, relaxace, meditace, detoxikace organismu. Sama na sobě i na klientech jsem zjistila, že bez toho to nejde, protože často vyživujeme a regenerujeme, ale nedetoxikujeme. Dále se zde setkáme se speciálními ájurvédskými masážemi, aromaterapií, terapií barvami, kameny a mnoha dalšími.
Co je cílem ájurvédy?
Cílem ájurvédy je nastolení rovnováhy a harmonie ve fyzické, psychické a duchovní složce našeho života. Naučit se jednoduchým praktikám, které nám pomohou v každodenním životě zvládat pracovní a stresové zatížení a také rozšířit duchovní poznání. Naučit se zacházet sám se sebou, protože každý jsme individuální. Ájurvéda klade velký důraz na předcházení nemocí.
Co všechno vůbec může ájurvéda léčit?
Áájurvédou v kombinaci s přírodní medicínou můžeme léčit od nachlazení všechna chronická onemocnění, alergie, ekzémy, nemoci jater, ledvin, chronickou únavu, zažívací obtíže, nespavost, deprese, kožní nemoci, migrény, metabolismus, cukrovku ale i hubnutí. Léčba nežádoucích účinků při ozařování a chemoterapii u rakoviny může probíhat i v kombinaci s jinými metodami. Ájurvéda urychluje zotavení po operacích.
Takže existují i možnosti propojení těchto dvou cest…
Určitě. Propojit tyto dvě medicíny je přímo ideální. Já sama jsem před lety procházela velice těžkým onemocněním. Klasická léčba pro mě tehdy byla velmi razantní a dalo by se říci, že jsem byla hodně podvyživená a léčbu jsem nezvládala, jak bych potřebovala. Díky tomu, že už jsem o ájurvédě věděla, využila jsem vše, co jsem se naučila, sama na sobě. Zafungovalo to úžasně a myslím si, že i lékaři ocenili, že jsem tyto cesty spojila. Dokonce jsme si i s některými lékaři vyměnili zkušenosti. Oba systémy se vhodně doplňují. Podle mého názoru je důležité projít klasickou léčbou a pomocí ájurvédy se dostávat do rovnováhy.
Má ájurvéda nějaká rizika a kontraindikace?
Z mého pohledu u některých agresivně probíhajících onemocnění, kde hraje jednu z hlavních rolí čas, je třeba nasadit rychlou a účinnou léčbu. Bylinné přípravky mají pomalejší nástup, ale naproti tomu dlouhodobý účinek. Takové klienty proto odkazuji na MUDr. Freje, kde u některých detoxikačních a léčebných metod je potřeba být pod lékařským dohledem. Pokud nějaká rizika existují, nejsou mi prozatím známa.
Už jste to sice nastínila, ale rozviňte nám, kteří lidé nejčastěji vyhledávají Vaši pomoc v oblasti ájurvédy. Jakou ve své praxi zaznamenáváte úspěšnost?
Bohužel jsou to ve většině případů ti, kteří už jsou nemocní. Někteří mají i několik onemocnění najednou. Rozdělila bych je na dva typy. Jedni přichází s tím, že současná medicína jim nepomáhá a hledají pro sebe novou cestu, která by jim pomohla. Druhým typem jsou lidé, kteří ještě nemají nějakou konkrétní nemoc, ale necítí se dobře. Je jen málo těch, kteří přichází preventivně. Co mě ale těší, že za poslední dva roky přichází i více mužů nejen do poradenství, ale i na přednášky s touto tematikou. Úspěšnost měřím tím, že se mi mnoho klientů vrací a kupují preventivně bylinné přípravky, čaje či koření pro úpravu jídel. Hodně využívají detoxikaci organismu, což je v dnešní době dosti opomíjená záležitost.
Vyjmenovala jste zde spoustu tělesných neduhů. Přijdou i klienti, kteří se necítí dobře po psychické stránce?
Jistě. Taková léčba je samozřejmě dlouhodobá, je nutné postupovat velice opatrně a ve spolupráci s lékařem. Každá nemoc má psychický „sarkofág“ a je třeba podívat se i „za člověka“, proč vlastně to onemocnění má. Lidé přichází, že jsou nemocní, a když je dlouho nechám povídat, zjišťuji, že oni vlastně vědí, proč jsou nemocní. Proto je velmi důležitá míra důvěry mezi klientem a terapeutem.
Nemoc těla tedy může být projevem nemoci duše?
Řekla bych, že čím dál víc lidí se vydává i na tu duchovní cestu, protože s onemocněním žijí roky. Díky tomu nastává v těle blokáda, která ho po celou dobu provází. Tam je nezbytný terapeutický kontakt a metody terapeuta pro zjištění například rodinnému prostředí klienta.
Jak byste zhodnotila přijetí ájurvédy od současné společnosti? Dostává se více do jejího povědomí?
Za posledních šest let jsem měla možnost pracovat pro různé společnosti a v každé z nich si ájurvéda našla své příznivce, kteří některých technik využívají dodnes. Zhodnotila bych tedy toto přijetí pozitivně. Najdou se sice lidé, kteří nevědí, co ájurvéda je, avšak ve srovnání s uplynulými lety vlivem médií jejich počet ubyl.
Jakými skutečnostmi Vám ájurvéda do života přispěla?
Mě obohatila o zkušenosti a poznatky, které využívám v denním životě. Díky ní jsem se seznámila se zajímavými a úžasnými lidmi. Podařilo se mi dokonce pomoci i mojí dceři se zdravotním problémem. Jak již jsem zmínila, sama jsem ájurvédu využila při léčbě mého onemocnění, kde mi pomohla nejen k fyzickému uzdravení, ale i ke změně špatných životních návyků, podpořila mě psychicky a umožnila mi duchovní růst. Je to celoživotní cesta, která mi pomáhá lépe zvládat pracovní zátěž a životní události. Chtěla bych po ní kráčet i nadále.
Paní Jitce Pecháčkové patří mé poděkování za příjemné setkání na krásném místě, za věnovaný čas, spoustu přínosných informací a v neposlední řadě i za citát, který ji dle jejích slov provází poslední tři roky a o který se s námi podělila:
“Život je rovnováha
Výkyvy existují, aby vám daly zkušenost a aby vám pomohly objevit vás ve vás… Na všechny, kteří vás chválí a uznávají, bude stejný počet těch, kdo vás bude očerňovat. Tato rovnováha a výkyvy testují váš standard. Nemůžete lpět na něčem, co je mimo vás. Musíte najít svou hloubku a otestovat ji, potvrdit ji. Takže pohroma není špatná věc, je to ta správná věc.”
Yogi Bhajan (1929 – 2004), mistr kundalini jógy.