Sobota, 26.4.2025
Historie a současnostOstatní volný časVolný čas

Nové stavby Keltského archeoskanzenu v Nasavrkách

Archeoskanzen, foto: Jaromír Zajíček - FotoZajda.czNasavrky, 5. 8. 2011 – V Nasavrkách se v červnu tohoto roku rozběhla výstavba Keltského archeoskanzenu. Na louce za Pivovarským rybníkem tak za poslední dva měsíce vyrostlo již pět unikátních staveb. Realizátorem stavby je občanské sdružení BOII o. s., stavba je spolufinancována dotací z Regionálního Operačního Programu. Dodavatelem stavby je společnost ABK-Pardubice, a.s.

” Na staveništi v tuto chvíli vzniká pět staveb v různých dvorcích. První stavbou, dokončenou v půlce července, se stal přístřešek pro domácí zvířata, který má atypickou střechu z drnů trávy. Ta již prošla zatěžkávací zkoušku přívalovými dešti a vydržela,” řekla manažerka projektu Anna Frantalová z Boii o.s.

“Dalšími rozestavěnými stavbami jsou dvě polozemnice, které sloužily Keltům zřejmě jako obytná stavení. Obě polozemnice budou mít velmi kvalitní dveře – jedny jsou z dubového masivu a druhé budou kožené. V centrální části skanzenu vyrostla také sýpka a nyní se staví nově i přístřešek kameníka,” dodala Frantalová.

Všechny stavby skanzenu jsou z dubového dřeva a dalších přírodních materiálů – z proutí, slámy, kůží. To potvrzuji také Jan Milde ze společnosti Tesané Trámy s.r.o., která zde keltská obydlí staví: “Všechny hlavní konstrukce jsou z dubových kůlů. Toto dřevo je velmi odolné a bylo doloženo i v archeologických nálezech. I tím bude tento skanzen unikátní, jiné skanzeny jsou převážně ze dřeva smrkového.”

Do konce příštího roku by mělo na louce vyrůst celkem šest dvorců, dále svatyně a unikátní vstupní brána s opevněním. Ta bude spolu s čelní zdí a valem tvořit dominantu skanzenu. ” V průběhu srpna začneme stavět provozní budovu, která jako jediná nebude v keltském duchu, jedná se o domek ve stylu typickém pro Železné hory,” řekl Lubor Beneš ze stavební firmy ABKPardubice, a.s. Podoba stavby byla konzultována i na CHKO. Tato stavba bude sloužit jako infocentrum, pokladna a prodejna suvenýrů.”

Více informací o projektu archeoskanzenu i o další činnosti občanského sdružení naleznete také na webových stránkách www.boii.cz.

Fotogalerie z pokládání základního kamene archeoskanzenu.

{morfeo 28}

foto: © 2011 Jaromír Zajíček – FotoZajda.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.