Nevinný zákusek rozpoutá řetězec tragických událostí
recenze knihy Hana
Je zima roku 1954 a Mira je devítiletá slečna, která se i přes maminčin zákaz vydala sáňkovat s kamarádkou k řece. Toužila po dobrodružství, které spočívalo ve sjetí řeky na ledové kře. Při skoku na kru se však Mira ocitla v ledové řece a tak se vydala s kamarádkou domů. Jelikož tušila, že se na ni maminka bude zlobit a trest se jí nevyhne, tak se snažila proplížit do svého pokoje. Maminka ji však slyšela přijít domů.
Jelikož maminka slavila narozeniny tak se u nich na oslavu zastavila teta Hana. Podivná žena, která se oblékala do černého oblečení a po kapsách si schovávala suchý chleba. Po večeři byl čas na zákusek – žloutkové věnečky. Součástí trestu pro Miru byl odchod od večeře bez zákusku, což ji rozzlobilo, nicméně také zachránilo život.
Ve městě totiž vypukla epidemie tyfu a celá Miřina rodina se ze dne na den ocitla v nemocnici. O Miru se tak dočasně začala starat maminčina kamarádka Ivana.
Když později její rodina umírá v nemocnici a teta Hana se uzdravená vrací domů, tak si bere Miru k sobě a pomalu ale jistě se mezi těmito dvěma začíná rozvíjet silné pouto. Mira pravidelně tetě vykládá o všech novinkách a teta poctivě poslouchá…
“Kalaš Jan,” hlásil rozhlas. “Stav uspokojivý. Kalašová Marta, stav vážný. Karásková Dagmara, stav nezměněn, Karásek Karel, stav vážný, Karásek Ota, stav nezměněn, Karásková Rosa…” To byla maminka. Hlas jakoby se na moment odmlčel. Teta mě táhla dál a já už jsem se s ní nepřetahovala. Najednou jsem chtěla utéct co nejdál a uniknout slovům, která jsem tušila.
“Zemřela,” řekl hlas a víc už jsem neslyšela, protože jsem se hrozně rozbrečela. Vzlykala jsem nahlas a křičela jsem? “Ne, maminko, ne!”
Hana je kniha, která svou obálkou vyhlíží poměrně nevinně, zvláště díky žloutkovému věnečku, který je umístěný na obálce. Příběh, který se v knize ukrývá, vychází se skutečných událostí a rozhodně se vám zaryje hluboko do paměti.
V knize na nás čeká dvacet sedm kapitol, které se řadí spíše ke kratším. Celkově je kniha rozdělena na tři části ve kterých postupně odkryjeme hrůzné zážitky, kterými si musela celá rodina během let 1933 – 1963 projít.
Celý příběh začíná v roce 1956 ve Valašském Meziříčí, kdy se malá Mira stane sirotkem a snaží se se svým osudem smířit a vzít na milost podivínskou tetu Hanu, která nikdy moc nemluví, vždy má v kapse krajíc chleba a v životě má své rituály, které ji uklidňují. Jedná se především o nákupy, které uskutečňuje ve stejný den v týdnu a nakupuje stále stejné potraviny, mezi něž patří převážně bochník chleba.
V příběhu se pomalu vracíme ve vzpomínkách do minulosti a odkrýváme dávné křivdy a podrazy, které byly na této židovské rodině páchány nejen díky nařízením, ale také z řad přátel a známých. Bylo opravdu smutné číst o zabavování majetků židům, nebo nařízením zakazujícím vycházet z domu.
Osud mladé Hany byl smutný, až mi z něj bylo ouzko. Kolik utrpení dokáže mladý člověk vlastně snést? Díky jejímu příběhu čtenář pochopí, proč se chovala tak, jak se chovala. Jakou cestou si musela projít, i když si svou budoucnost malovala úplně jinými barvami.
Spousta čtenářů se českým knihám vyhýbá, což je velká škoda, protože i mezi českými spisovateli se najdou ti s velkým “S.” Přesně taková je i Alena Mornštajnová. Řekla bych, že je to můj objev za rok 2017. Její Hana je totiž psána poutavě a s citem, přesto se však jedná o syrové líčení osudu židovské rodiny za druhé světové války.
Bylo mi z knihy smutno, bylo mi smutno nejen kvůli Miře, která se ve svých devíti letech stala díky epidemii tyfu sirotkem, bylo mi smutno také díky Haně, která si musela projít osobním peklem a to vše jen díky “maličkosti” ve formě vidiny lepšího zítřku.
Myslím si, že Hanu by si měl přečíst opravdu každý. Díky čtivosti, jakou Mornštajnová píše, se jedná o odpolední jednohubku, která ve vás zanechá silné pocity. Určitě se nejedná o jednu z těch knih, u kterých si za pár dní nebudete pamatovat, o čem byla.
Hana je knihou, u které si popláčete. Jedná se o silný příběh plný bolesti a trápení, přesto je v něm však i naděje a víra v lepší zítřky. Určitě se k tomuto skvostu opět vrátím.
A co vy? Stane se Hana i vaší knihou, u které si popláčete, ale rádi se k ní vrátíte?
Název knihy: HANA
Autor: Alena Mornštajnová
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2017
Počet stran: 300
ISBN: 978-80-7491-940-4
EAN: 9788074919404
E-shop: kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
Databáze knih: www.DatabazeKnih.cz
Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.
PalmKnihy – Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.