Nepředstavitelné hrůzy v Táboře smrti Osvětim
recenze knihy Tábor smrti Osvětim
Kdo je vlastně Ian Baxter? Jedná se o amerického autora prací o 2. světové válce, německé armádě a zbraních SS. Ian Baxter je také vojenským historikem a autorem více než dvacítky knih a také přednáší na celé řadě univerzit napříč Velkou Británií a Severním Irskem.
Koncentrační tábor Osvětim – Březinka je místem, ke v minulosti došlo k největší masové vraždy v historii. Jeho plynové komory jely na plné obrátky a skončilo v nich přes milion mužů, žen a dětí. Spousty dalších lidí pak zahynulo hrůznou smrtí hlady, při epidemiích nebo na vyčerpání.
Celá kniha pak vypráví příběh tohoto tábora smrti. Nalezneme zde vyprávění o samotném vedení tábora, ale také o lidech, kteří zde přijeli pracovat a nakonec zde zemřeli. Dozvíme se, jak se tento tábor stavěl a díky fotografiím na nás dýchne mrazivá atmosféra této továrny na smrt.
Ačkoli byla Osvětim nadále táborem hlavně pro polské vězně, obdržel Höss zprávy, že SS vysídlila komunistické pohlaváry skrývající se v německých zajateckých táborech. První z těchto sovětských vězňů byli do Osvětimi transportováni v červenci. Hlavní branou jich prošlo několik set a od začátku se jim dostávalo mnohem horšího zacházení než jejich polským kolegům. Přímo je nenáviděli. Mnohé z nich bili a mučili, zatímco jiné zastřelili v lomech nebo je odsoudili do cel v bloku 11. Tam je zamkli a nechali ve studených a vlhkých celách vyhladovět k smrti. Následkem těchto úmrtí pracovalo opět osvětimské krematorium na plný výkon.
Obálka knihy je opravdu smutná a temná. Je na ní vyobrazena strážní věž s pohledem do tábora. Dole pak najdeme čtyři fotografie, od spokojených nacistů až ke zbídačeným vězňům.
Celá kniha je pak rozdělena do čtyř kapitol, které jsou doplněny bohatou sbírkou fotografií a doprovodného textu.
Kapitoly jsou rozděleny názvy a dozvíme se v nich vše o zrodu samotné Osvětimi, podíváme se na Osvětim – Březinku nebo si přiblížíme vyhlazovací tábor a fungování krematorií.
Fotografie jsou v celé knize klíčové, vždyť i samotná kniha nese podnázev “unikátní fotografie z válečných archivů.” V knize tak nalezneme fotografie od usměvavých důstojníků SS, kteří si v klidu popíjejí a baví se mezi sebou, až po samotné vězně, kteří zde žili, pracovali a pak v různých podmínkách i umírali.
V knize je pak také mnoho fotografií polonahých podvyživených mrtvých lidí, kteří byli nalezeni při osvobození tábora ruskými vojáky.
První transportní vlak mířící do Březinky přivezl 999 tělesně zdatných slovenských Židovek. Dlouhý vlak dorazil do Osvětimi 26. března 1942 a ženy vyložili z přecpaných dobytčích vagonů přímo před železniční stanicí. Mnohým z nich se zastávka zdála docela obyčejná, jako každá jiná venkovská stanice. To byl ale hluboký omyl. Pod ostrým dohledem stráží SS, vězeňských kápů a místní policie je provedli Osvětimí přímo k hlavnímu táboru. Všem ženám nařídili, aby ve skupinkách po pěti běžely. Ty, jež běžet nemohly, zastřelili na místě.
Kniha je vhodná spíše pro čtenáře, který se o osvětimské hrůzy teprve začíná zajímat. Jsou v ní shrnuta všechna důležitá fakta, která však již čtenář, který se o Osvětim zajímá, bude znát. Jedná se spíše o soubor, který drží tato fakta pohromadě a jehož pilířem jsou již zmíněné fotografie.
Nelze si nevšimnout také faktu, že se v knize opakují popisky u fotografií, které jsou navíc spíše opsané z hlavního textu, což při čtení působí trochu únavně. Také fotografií se smějícími se důstojníky je v knize použito více, než by se slušelo. Osobně bych byla “nadšenější” kdyby se v knize vyskytovalo více fotografií okolí, nebo samotných prací vězňů. Právě díky těmto fotografiím si člověk nejvíce uvědomí, co všechno se v táboře smrti dělo za hrůzy a zvěrstva. Vysmátý “esesák” mi opravdu moc nepomůže si všechny ty hrůzy představit a uvědomit.
I přes některá negativa si kniha rozhodně zaslouží pozornost. Nalezneme v ní část historie, na kterou by se nikdy nemělo zapomenout a každý kdo tvrdí, že se hrůza koncentračních táborů přeceňuje by si měl tuto publikaci poctivě přečíst. Rozhodně si myslím, že by tato kniha měla mít své místo také ve školních knihovnách, kde by se hodila zvláště při hodinách dějepisu.
Prosím, nezapomínejme na to, jaké hrůzy se v historii děly a nedopusťme, aby se historie znovu opakovala.
Název knihy | Tábor smrti Osvětim |
Autor | Ian Baxter |
Žánr | historie |
Nakladatelství | JOTA |
Rok vydání | 2017 |
Počet stran | 130 |
ISBN | 978-80-7462-416-2 |
www.jota.cz | |
www.palmknihy.cz | |
www.databazeknih.cz | |
Brněnské Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.
Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesb?ho, manuál k ?jinému? rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.
PalmKnihy – Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.