Cestování a výletyVolný čas

Navštivte krásné zříceniny hradů v okrese Chrudim

Navštivte krásné zříceniny hradů v okrese ChrudimJaro už je za dveřmi a s ním i výlety do okolí. Chrudimský okres má po této stránce určitě co nabídnout, ať už se rozhodnete vyrazit na kole nebo jiným dopravním prostředkem, byla by škoda nenavštívit alespoň jednu ze zřícenin. Za zmínku stojí například zříceniny hradů Košumberk, Lichnice, Rabštejnek a Oheb

Zřícenina hradu Košumberk se rozprostírá v kotlině na rozhraní Labské nížiny a Českomoravské vrchoviny. Zřícenina leží přímo v městečku Luži. Od Chrudimi je vzdálená 25 km a 19 km od Vysokého Mýta. Hrad Košumberk byl založen koncem 13. století. Hrad vznikl pravděpodobně díky Ojíři z Košumberka, který nechal na strmém čedičovém vrchu vystavět hrad. Z budovy renesančního dvoukřídlého zámku zůstalo zachováno jihovýchodní křídlo, v jehož suterénu se nachází expozice z dějin hradu a jeho okolí. Součástí expozice je model Košumberka po renesanční přestavbě. Prohlídka začíná u hradních zdí, kde se seznámíme s historii hradu. Poté se následuje do purkrabství, expozice informuje i o dějinách Luže. Na stěnách jsou umístěny portréty dřívějších majitelů hradu, nejvíce Slavatů. Největší místnost nese název Slavatovský sál. Prohlídka pokračuje lapidáriem, které je umístěno ve sklepeních renesanční budovy, kde si můžeme prohlédnout vykopávky, v další části sklepení jsou místnosti rozdělené podle architektonických slohů. V každé místnosti je umístěno několik fotografii památek okolí. Každý rok město Luže pořádá Košumberské léto. Konají se zde hudební večery, můžeme shlédnout divadelní představení a je zde i letní kino.V roce 1901 v Luži vznikl první ústav – Hamzova léčebna pro tuberkulózní a skrofulózní děti v tehdejším Rakousko-Uhersku. Přes Luži vedou cyklotrasy, turisté tak mohou navštívit dominantu města, romantickou zříceninu společně s Hamzovou léčebnou a nejen to, v Luži se nachází další krásné památky například Poutní kostel Panny Marie na Chlumku, dále třeba synagoga a židovský hřbitov.

Další krásná zřícenina Chrudimského kraje nese název Lichnice. Na ostrohu nad Třemošnicí byl v 2. polovině 13. století vybudován hrad Lichnice, ten leží při hranici Národní přírodní rezervace Lichnice – Kaňkovy hory a je součástí CHKO Železné hory. Postavil ho rod Rohovců. Založili město Ronov nad Doubravou, které je od Lichnice 6 km vzdálené. Později se stává majitelem hradu Jan Lucemburský a poté i Karel IV.  Hrad Lichnice má tvar pravidelného trojúhelníku, severní strana byla chráněna Lovětínskou roklí. V bývalé zbrojnici je umístěho hradní muzeum Zjištěna byla i studna a zbytky obdélníkové stavby v západním nároží. Pod hradem se nalézá památný dub, 750 let starý. Říká se mu „Žižkův dub“

Hrad Rabštejnek, stával nedaleko Heřmanova Městce. Hrad byl postaven na skalnatém ostrohu, skládal se z předhradí a vlastního hradu, tvořícího severní část areálu. Předhradí obdélníkového půdorysu bylo na jihu odděleno příkopem od okolí a na severu dalším příkopem od vlastního hradu. Prostor vlastního hradu se skládal z věže čtvercového půdorysu o straně 9 m, a paláce západně od věže, který měl půdorys nepravidelného čtyřúhelníka. Severní hradba vlastního hradu byla zesílena okrouhlou baštou. Vše je obklopeno stromy a keři. Přístup je nejlepší z obce Rabštejnské Lhoty po zelené turistické značce.

Oheb leží nad Sečskou přehradou. Kolem se nachází přírodní rezervace. Zachovaly se pouze nevelké zbytky – polozasypaný příkop na severovýchodní straně, zbytky hradeb, věž se zbytky vstupní brány a obě dělové bašty. Na jižním výběžku ostrohu se nachází zřícenina věže a sklepy na místech obytných a hospodářských budov. Hrad vznikl na přelomu 14. a 15. století, kdy jej založil patrně Ješík z Popovce. Od roku 1455 byli majiteli hradu Trčkové z Lípy. Ti ho výrazně přestavěli, avšak záhy o něj ztratili zájem a již roku 1499 byl opuštěn.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.