KnihyKultura

Návštěva z cizí planety?

recenze knihy Ufonek Uluru

Zajímá vaše dítka události, které se děly kdysi dávno? Ptají se vás neustále na to, proč jsou věci tak, jak jsou a vy nevíte, jak jim odpovědět? Pokud tomu tak je, věřte tomu, že kniha, kterou vám v této recenzi představíme, jim přiblíží nejen sociální hierarchii v nejrůznějších obdobích lidské existence, a to od pravěku přes středověk až do současnosti. Příběhy jsou velice čtivé a poskytne dětem nejen odpovědi na některé jejich, ale také nabudí jejich fantazii, a to pomocí krásných ilustrací z ruky Patricie Císlerové. Pojďte se pobavit s ufonkem Uluru a jeho protivnicí Vylízanou Kebulí.

V tobolce se ukrýval vesmírný poslíček, ufonek jménem Uluru, který měl za úkol vysílat, jak si planeta, říkejme jí po našem Země, vede. A sem tam taky trochu pomoci, když bude něco skřípat či to bude zapotřebí.” (s. 8)

Když jsem vybalila z balíčku tuto dětskou knihu, zajásala jsem a pustila jsem se téměř ihned do čtení. Nadchl mě nejen název knihy, který sliboval mimozemskou jízdu, ale i její poutavá obálka. Nicméně, když jsem si přečetla anotaci, byla jsem vyvedena z omylu. Nechtěla jsem ani věřit tomu, že na pouhých 160 stranách s ufonkem a jeho nepřítelkyní Vylízanou Kebulí projdeme hned tři epochy lidského vývoje. Vůbec jsem si to neuměla představit, ještě když jsem k tomu pak připočetla vcelku velkou plochu, kterou zaplňují ilustrace Patricie Císlerové. Zároveň se již takto na začátku přiznám, že jsem zpočátku měla trošku pochybnosti, protože Jindřišku Ptáčkovou znám coby autorku čtivých detektivních románů. Kladla jsem si otázky, jak se asi popere s pohádkovým příběhem, jehož základy stojí pevně v historii? Když jsem se do knihy začetla, byla jsem nadšená a opravdu velice mile překvapena. Dílo mě chytlo od první stránky a užívala jsem si ji až do té poslední.

Titul Ufonek Uluru vyšel v roce 2017 v nakladatelství Brána, které ve svém repertoáru nabízí knihy pro děti, beletrii, ale i populárně naučné publikace. Vybere si tu jistě každý čtenář. Pokud vás naše recenze osloví a budete si chtít příhody malého sympatického ufonka Uluru společně se svými ratolestmi přečíst, můžete si publikaci pořídit právě zde.

Jindřiška Ptáčková je autorkou mnoha knih pro dospělé, ale na svém kontě má také několik dětských titulů. Několik jejích titulů jsem již přečetla, ale vždy se jednalo o díla s detektivní zápletkou. Když se mi teď dostal do rukou Ufonek Uluru, byla jsem mile překvapena. Líbilo se mi, jak se spisovatelka dokázala přiblížit dětské duši. Jednotlivé podkapitoly byly krátké a vyprávění plynulé. Text v sobě nezapře vzdělávací tendence. Dítě si tak dost dobře dokáže představit, jak to tu asi v dané době vypadalo, jaká byla sociální hierarchie, ale je řešena i velká spousta dalších otázek.

Kniha je složena z pouhých 5 kapitol, které se dělí na několik další podkapitol. Myslím si, že toto je velice dobrý tah. Přeci jen je rozdíl, jestli budete muset vašemu dítku u postele přečíst 20 stránek, než se dostanete k další kapitole, nebo jen pouhých 5 stránek, než skončí jeden příběh z dané kapitoly. Jednotlivé kapitoly jsou neúměrně dlouhé, seznamovací kapitola, stejně jako ta o pravěku a současnosti jsou vcelku krátké, pak jsou tu ale dvě z období středověku a ty jsou dlouhé. Společným jmenovatelem všech kapitol jsou ufonek Uluru a jeho protivnice Vylízaná Kebule. Celé vyprávění je vyvedeno v objektivní er-formě, která je často doprovázena dialogy mezi postavami, ale také často můžeme sledovat jejich myšlenkové pochody. Velkou devizou příběhu je jeho humornost a přímočarost. Děti se rozhodně při četbě nebudou nudit a vy také ne.

Patricie Císlerová doprovodila knihu svými zajímavými ilustracemi. Bylo jich tam opravdu mnoho, dalo by se říci, že se nacházely téměř na každé stránce. Některé se mi hodně líbily, ale také se našlo pár těch, které mi moc nesedly. Mnoho obrázků zaplňuje vcelku velkou plochu stránky, to je také jeden z důvodů toho, proč se kniha tak rychle čte. Obrázky úžasně dokreslují celý děj a dítě si tak některé věci lépe představí.

Autorčin styl se v této knize oproti tomu, na co jsem zvyklá, dosti proměnil. Jindřiška Ptáčková text napsala jednoduše, aby dílo bylo pochopitelné i pro nejmenší posluchače. Jednotlivé příběhy jsou kraťoučké i přesto, že délka kapitol tomu moc neodpovídá. Překvapená jsem byla z výběru hlavních postav. Ufonek mi ještě tak zvláštní nepřišel, ale zástupkyně temna ? Vylízaná Kebule ? se mi přímo hnusila. Možná to byl estetický účel, aby si dětský čtenář uvědomil, že to, co dělá ona v příběhu, není vůbec správné. Na druhou stranu bych volila asi trochu jiný postup i jméno postavy. Vypravěč vše sleduje spíše zpovzdálí. Vše je vyprávěno v minulém čase. Kapitoly jsou řazeny za sebou chronologicky podle epoch.

Moje subjektivní hodnocení je vcelku pozitivní. Kniha mě zaujala tím, že se autorka pokusila dětskému čtenáři přiblížit historii pomocí pohádkového příběhu plného zajímavých bytostí. Svým způsobem se tu můžeme setkat i s prvky bajek. Ač je dílo primárně určeno dětskému čtenáři, zhltla jsem ho s radostí a užila si jej plnými doušky. Je až s nevírou, jak se dá do pohádkového příběhu zakomponovat historie, sociální problematika, ale také psychologie. Vše je tak krásně stravitelné a čtivé. Je tu však něco, co mi poněkud vadilo. Trošku mě nemile překvapil grafika textu. Velikost super, ale ten font? Nevím, ale domnívám se, že Comic Sans se do knih moc nehodí. Osobně preferuji spíše patkové písmo. Ufonek Uluru je skvělý příběh a získal si ode mě krásných 95 % hodnocení. Titul bych doporučila všem, kteří mají doma dítko milující pohádky s historickým nádechem.

 

Ufonek Uluru

 


 

Název knihy     Ofonek Uluru
AutorJindřiška Ptáčková
Žánrpro děti
    
Nakladatelství      Brána
Rok vydání2017
Počet stran160
ISBN978-80-7584-005-9
  
Nákup knihywww.brana-knihy.cz
   
Databáze knihwww.databazeknih.cz

 


 

Brána


Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání. 

 

www.brana-knihy.cz 

 


Autorčin blog 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)