Věda a technikaVolný čas

Nadpřirozeno vs Realita – Charlie Charlie

Charlie Charlie je moderní verze staré španělské hry jménem Juego de la Lapicera (Hra tužek). V nejrozšířenější verzi se hra skládá ze dvou obyčejných tužek a papíru rozděleného na 4 části, 2 obsahují nápis ANO, 2 obsahují nápis NE. Takto sestavená hra má odpovědět na jakoukoli vaši otázku. Ale funguje tato hra? To za vás vyzkoušíme!

Historie hry Charlie Charlie

Ve Španělsku byla hra populární hlavně mezi náctiletými dívkami, které hru hráli o školních přestávkách a při přespávačkách, aby zjistily, kterému z chlapců se ta která dívka líbí. Podle žurnalistky Marie Eleny Navez v původní verzi neexistoval žádný duch jménem Charlie, což argumentuje s tím, že duchové původem z latinské kultury, nesoucí anglická jména (v tomto případě Charlie), jsou ve většině případů pouhým výmyslem pocházejícím ze Spojených států.

Charlie Charlie v současnosti

Charlie Charlie challenge se stala virálním hitem v roce 2015, kdy se přes noc(lépe řečeno přes jeden svěží jarní víkend) stal hashtag #CharlieCharlieChallenge tím nejpoužívanějším tagem ve španělsky mluvících zemí (během tohoto víkendů o něm tweetovalo více než 1,6 milionu uživatelů), a slovní spojení “Charlie Charlie” se stalo tím nejvyhledávanějším na vyhledávací službě Google. Tam, kde kdysi tato hra začala, tedy v partách náctiletých zvědavců, tam pokračuje i v 21. století. Tuto hru vyhledávají převážně mladí lidé dychtící po paranormální zkušenosti. I to zapříčinilo, že má v současnosti tato hra celkem nelibou pověst. Ale jak obstojí v našem testu?

Jak hrát Charlie Charlie?

  1. Připravte si věci, které budete ke hře potřebovat – dvě tužky a papír.
  2. Vytvořte si hrací desku – rozdělte papír na čtyři stejné obtelníky, buď přeložením, a nebo nakreslením kolných čar.
  3. Do dvojice protilehlých obdelníků napište “Ano”, do druhé dvojice napište “Ne”.
  4. Na hrací desku položte dvě tužky, které vytvoří kříž, a to tak, aby kopírovaly kříž vytvořený na hrací desce. Horní tužka musí být vybalancovaná, aby se dotýkala pouze tužky umístěné pod ní.
  5. Zhasněte světla, zapalte svíčky, a připravte se ke hře.
  6. Na začátku hry musíte položit otázku “Charlie Charlie. jsi tady?”, přičemž jakýkoliv pohyb je braný jako souhlas.
  7. Poté můžete klást otázky, a to vždy tak, aby se na ně dalo odpovědět jednou ze dvou odpovědí uvedených na desce.
  8. Před ukončením hry se musíte zeptat “Charlie Charlie, můžu odejít?”
  9. Pokud Jste dostali kladnou odpověď, můžete hru ukončit, pokud byla odpověď záporná, musíte pokračovat ve hře.
  10. Rozsviťte světla, zhasněte svíčky a odejděte z místnosti.

Charlie Charlie na vlastní kůži

 

 

Pohled vědy na Charlie Charlie

Co se týče důvodu, z jakého se tužka v mnohých případech pohne, ten je jednoduchý – kombinace velmi malé plochy kontaktu pohybující se tužky, gravitace, a na první pohled okem nepostřehnutelnými vlivy, jako je například vzduch vypouštění z úst při kladení otázky, nebo lehké vibrace při opírání se o desku stolu. To ale podle vědců není ten pravý důvod, proč tolik lidí svému zážitku tak bezmezně věří. Ten by se měl skrývat v lidské vlastnosti hledat zdánlivý smysl v jinak naprosto náhodných událostech. Jednoduše řečeno, lidé během této hry spíše přemýšlejí nad tím, proč jim Charlie dal tu onu odpověď, a ani si neuvědomí, že jsou naklonění nad desku, a vlivem strašidelné atmosféry funí tak, že by jim mohl odletět i papír, na kterém hrají. Když k tomu přičtete, že hru hrají především mladí lidé, které mohou ony náhodné události vyvést z míry mnohem více, než dospělé jedince, případ superpopulární hry je tak jednou provždy vyřešen.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje. Sociální sítě -> /ExRusikk