KnihyKultura

Muriel Barbery: S elegancí ježka

Muriel Barbery: S elegancí ježka„Žiješ? Umřeš. To jsou následky.”

Určitě to znáte. Jsou věci, co se jeví být právě takové, jaké se od nich očekává, ale… co když jsou trochu, nebo dokonce úplně jiné?

„Poznáváme jen ideu světa, již si vytváří naše vědomí.”

Stejné je to i s lidmi. Máme zažité jisté stereotypní představy, tzv. archetypy, o lidech, kteří vykonávají určité povolání. Ale musejí tací být? Nebo jinak řečeno: Jsou tací alespoň někteří z nich?

Renée, jedna z hlavních postav příběhu, je typická domovnice. Tedy alespoň v očích honosného činžovního domu číslo 7 v ulici Grenelle. Je od pohledu nepříliš inteligentní, znuděná, nosí nepadnoucí šaty a nemožný účes, na dotazy odpovídá s předstíranou, ale snadno popiratelnou úslužností v hlase, a podle toho s ní také obyvatelé jednají.

Renée, „soustavně nevěrná svému archetypu”, má jen jednu jedinou přítelkyni jménem Manuela, která „aniž by o tom věděla, je zrádkyní archetypu portugalské ženy v domácnosti”, „je pravou nefalšovanou aristokratkou, která netrpí nenávistí, protože to tak má vepsané ve svém srdci…”, „je obyčejná žena, kterou ani dvacet let promrhaných utíráním prachu u cizích lidí nepřipravilo o eleganci…” Tyto dvě „spolu ve volných chvílích vzájemně probírají otázky kulturního smyslu interiérových dekorací…”

Manželky bohatých obyvatel domu, ale i sami milostiví pánové Renée alias “paní Michelovou” sem tam o něco požádají, ale ve způsobu i chybějícím poděkování je znát jejich odměřenost, protože oni jsou přeci něco víc. Až na výjimky, jakou je třeba Paloma Josseová.

„…proč žít? Sledovat okamžiky, které umírají…”

Mladičká, nadprůměrně inteligentní dvanáct a půl roku stará slečna jménem Paloma nechápe, jaký má život smysl. Plánuje proto sebevraždu. Nerozumí si se spolužáky, před kterými musí neustále předstírat, že je hloupější než ve skutečnosti je, nesnáší svou starší, očividně prostoduchou sestru Kolombínu, o mamce už ani nemluvě.

„Šťastné rodiny jsou šťastné všechny podobně, nešťastné jsou každá vlastním způsobem”

Ty dvě, ač je dělí společenské postavení i věk, jsou si vlastně dost podobné. Což je dojemné i sympatické zároveň. Že by na věku skutečně nezáleželo?

„Umění je život… ale v jiném rytmu.”

Příběh s originálním názvem S elegancí ježka je vskutku velmi zdařilým počinem, a to jak obsahem, tak formou. Každá věta je propracovaná, plná nápaditých obratů, poezie i filozofie a smysluplná. Překlad do češtiny je velmi kvalitní. Knihu jsem poslouchala v excelentním načtení Taťjany Medvecké a Lucie Pernetové. Příběh ze svého pohledu vyprávějí střídavě René (Taťjana) a Paloma (Lucie). Obě herečky odvádějí skvělou práci. Hodně mě překvapila zejména Lucie Pernetová, jejíž hlas se k mladé postavě Palomy skvěle hodí a herecký um z ní tryská v každé druhé větě.

Audiokniha se mi velmi líbila a určitě ji mohu doporučit všem, třeba jen pro ten příjemný poslech… A abych nezapomněla, určitě se i pobavíte…

„Pán “přivedl jsem na svět neštovici” řekl…”

A k tomu ten srdcervoucí konec, ach…

PS „Pravda nemá nic raději než jednoduchost pravdy.

85 % 

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/muriel-barbery-s-eleganci-jezka-cte-t-medvecka-a-l-pernetova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source} 

 

Anotace:

Jemně ironické vyprávění o hlubokých věcech se svůdnou lehkostí, prostý a dojemný příběh o setkávání a míjení, o slepotě a vidění, o pomíjivosti i věčnosti. Renée působí jako typická stárnoucí, nudná, omezená, ovdovělá domovnice. Má na starosti dům číslo 7 na ulici Grenelle rozdělený na osm velmi luxusních bytů, jemuž nechybí ani dvůr a zahrada. Nikdo však netuší, že je sečtělejší a vzdělanější než všichni movití obyvatelé honosného činžáku, který obstarává. Potají totiž proniká do všech zákoutí filozofie a oddává se náročné literatuře. Její pokoutné intelektuální spády odhalí až předčasně vyzrálá dvanáctiletá Paloma, jež bydlí v jednom z bytů a je kvůli nesmyslnosti života mimo jiné odhodlaná v den svých třináctých narozenin spáchat sebevraždu.

  

Muriel Barbery: S elegancí ježka 

Autor:

Muriel Barbery (* 1969)

První kniha francouzské profesorky filozofie a spisovatelky zvaná Pochoutka (Une gourmandise, Host 2009) se stala největším překvapením literárního podzimu roku 2000 a byla přeložena do dvanácti jazyků. Její druhý román S elegancí ježka (L’élégance du hérisson, Host 2008) se od svého vydání v září roku 2006 držel více než sto týdnů na vrcholu žebříčku prodaných knih ve Francii (prodalo se jej 1 100 000 výtisků) a podobný úspěch zaznamenal i v zahraničí. Román získal mnoho ocenění, stal se mezinárodním bestsellerem a vyšel ve 35 zemích. Vznikla podle něj rovněž filmová adaptace Ježek (Le Hérisson, 2009) ve francouzsko-italské koprodukci. Muriel Barberyová ve svých románech boří společenské předsudky a zabývá se otázkou, jak lze aplikovat filozofii do běžného života. V současné době žije se svým manželem v Japonsku.

 

Účinkující:

Taťjana Medvecká (* 1953)

Česká herečka a dabérka byla na DAMU přijata již z druhého ročníku gymnázia, studium absolvovala v roce 1975. Za studií hostovala v Národním divadle, od roku 1975 je stálou členkou jeho činohry. Od mládí žila především pro divadlo, je držitelkou dvou cen Thálie i dalších divadelních ocenění. Výraznou součástí její práce je i dabing, za který získala v roce 1997 Cenu Františka Filipovského (film Thelma a Louise), a účinkování v rozhlasu, odměněné roku 2007 oceněním Neviditelný herec. Roku 2012 obdržela za nejlepší ztvárnění vedlejší ženské role ve filmu Dům cenu Český lev. 

Lucie Pernetová (* 1978) 

Po absolvování gymnázia nastoupila jako elévka do Městského divadla v Mostě. Po šesti letech, která považuje za svou hereckou školu, dostala nabídku angažmá v divadle ABC. Nyní je členkou souboru Městských divadel pražských. Spolupracuje s Českým rozhlasem, hostuje také v Činoherním klubu a v Divadle Palace. Je členkou souboru Veselé skoky. Zahrála si v televizních filmech Dva na schodišti, Crash Road, Až kohout snese vejce, v pohádce Boháč a chudák či v seriálu Život a doba soudce A. K. Je hlasem Tryskomyši ve Studiu Kamarád. Spolupracuje také na koncertní řadě Orchestr na dotek se S. O. hl. m. Prahy FOK. Je maminkou Barbory a Jana.

 

Název:                  S ELEGANCÍ JEŽKA
Muriel Barbery: S elegancí ježkaAutor:                    Muriel Barbery
Interpret:               Taťjana Medvecká, Lucie Pernetová

Délka:                   10 hodin a 5 minut

Katalogové č.:     AK085
EAN:                     8594169480855

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/muriel-barbery-s-eleganci-jezka-cte-t-medvecka-a-l-pernetova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source} 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.