Recepty a vařeníVolný čas

Meloun – nízkokalorické letní osvěžení

Meloun je druh plodové zeleniny ale svou sladkou dužinou se řadí mezi ovoce. V České republice je nejznámější vodní meloun s obsahem semínek a červenou dužinou. Je tvořen až z 93 % vodou, čímž se z něho stává pomocník při dodržování pitného režimu a léčbě ledvinových potíží. Znáte ale ten se žlutou dužinou?

Benefitem žlutého melounu je množství kyseliny listové, jablečné a citronové. Obsahuje minerály jako železo či vápník. A dokonce je schopen uklidňovat organismus stimulací krevního oběhu, posilovat stěny střev a zlepšovat peristaltiku střev. Neobsahuje téměř žádné tuky a jen minimum sacharidů. Tím je vhodný při dietách. Díky obsahu vitamínů A, B2, C, lykopenu a glutathionů se z něho stává významný antioxidant. Ale pozor. Nedoporučuje se jej konzumovat společně s mléčnými výrobky.

Cukrový meloun je charakteristický pro svoji žlutou dužinu a jemnou medovou chuť. Velikostí je menší než meloun vodní. U nás je nejčastěji možnost koupit meloun gallia s rozpraskanou slupkou jako kůra stromu. Mezi další odrůdy se řadí kantalupe s vůní podobnou ananasu, honeydex nebo ogen. Tuto pochutinu konzumujte vždy zralou. To poznáte jednoduše poklepáním. Pokud se ozve dutý zvuk, je meloun zralý. Spolehlivě to rozeznáte i podle uschlé a zkroucené stopky. Meloun by měl být lesklý, vybarvený a tvrdý.

Skvěle doplňuje jogurty, vanilkové pudinky, parmskou šunku či lososa. Je možné si ho uvařit nebo nakrájet na plátky a usušit. Vyzkoušejte melounové smoothie společně s vymačkanou citronovou šťávou nebo ho můžete zařadit jako dekorační prvek k míchaným nápojům na okraj skleničky. Pro partu přátel si připravte „opilého melouna“. Stačí do celého melounu vytvořit díru a pomocí trychtýře nalít alkohol. Obvykle se používá vodka nebo rum. Takto připravený meloun nechte alespoň den v chladničce, tím vodnatá dužina přijme chuť alkoholu.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.