Malárie
Malárie je parazitární onemocnění vyvolané prvoky z rodu Plasmodium. Původcem onemocnění lidí jsou 4 druhy plasmodií: Plasmodium falciparum, Plasmodium ovale, Plasmodium vivax a Plasmodium malariae.
Nejzávažnějším onemocněním s možným smrtelným průběhem je tropická malárie vyvolaná PI. falciparum. Původci méně závažné malárie terciány (třídenní horečka) jsou PI. vivax a PI. ovale. PI. malariae způsobuje malárii kvartánu (čtyřdenní horečka).
K nákaze dochází při bodnutí infikovanou samičkou komára z rodu Anopheles. Nejvyšší aktivita komárů je v době mezi západem a východem slunce. Vysoké riziko přenosu je zejména ve venkovských oblastech a snižuje se se stoupající nadmořskou výškou (cca od 1200 m n. m.).
Inkubační doba onemocnění (tj. doba mezi sáním krve komárem a prvními příznaky onemocnění) je závislá na typu malárie – může se pohybovat od 6 do 40 dnů až několika měsíců, k relapsu onemocnění nedostatečně léčené malárie terciány může dojít i za několik let.
Hlavním příznakem onemocnění je záchvat horečky doprovázené třesavkou a zimnicí, které trvají až několik hodin, poté dochází k prudkému poklesu teploty s výrazným pocením. Horečka bývá doprovázena bolestí hlavy, slabostí, někdy zvracením, průjmy, bolestmi svalů, kloubů, ale i v krku, může se objevit kašel a jiné obtíže. Horečnaté ataky se objevují v prvních dnech onemocnění nepravidelně, po dvou až třech dnech dochází k syn¬chronizaci životního cyklu plasmodií a záchvaty se objevují v typických časových odstupech. Příznaky onemocnění nejsou specifické – připomínají chřipku stejně jako např. onemocnění horečkou dengue, proto není možná spolehlivá diagnostika jen dle klinických příznaků.
Pokud se u cestovatele objeví horečka během cesty, ale i po návratu, je nutné vždy co nejdříve vyloučit malárii. Platí to i v případě, kdy cestovatel užíval antimalarickou profylaxi.