„Konec světa“
recenze knihy Maják na útesech
„Dávno se zapletla do pevné sítě lží a bude ji asi zatraceně bolet, až bude nucena ji roztrhnout.“
Hned na úvod přiznávám, že na knihách Marie Lamballe, neboli Anne Jacobs, mě vždy na první dojem uchvátí obálka. U Majáku na útesech to bylo zrovna tak a další důvod, proč jsem po knize sáhla byl, že se mi velmi líbila autorčina předchozí kniha Hluboká modř moře (recenze). S autorčinou tvorbou jste se již mohli setkat dříve, napsala již tři série Panský dům (recenze, recenze, recenze), Venkovské sídlo (recenze) a nejnovější Kavárna U Anděla (recenze). Majáku na útesech a Hluboké modři moře předcházela kniha Hortenziová zahrada (recenze), tyto tři knihy spojuje místo, kde se odehrává jejich děj, a to Bretaň.
Mladičká vysokoškolská studentka Susanne pochází z Berlína, ale studuje v Paříži, je čerstvě zamilovaná a pro Paula by udělal snad vše. Bohužel dojde k tragické události, při níž dívka ztratí paměť a jediné vodítko, které jí z minulosti zůstane, je dopis v kapse adresovaný Anne-Marii, který ji zve do Bretaně, a tak se tam Susanne vypraví s nadějí, že tam zjistí, kdo je. Bretaň, a především tamní obyvatelé malé osady na „konci světa“ ji okouzlí, ale co se stane, když se Susanne začne navracet paměť? A co když nebude jediná, kdo odhalí její pravou totožnost? A co se vlastně stalo s Paulem? Maják na útesech vydá mnohá tajemství a vy si při jeho čtení můžete vychutnat nejednu kávu.
„Ještě chvíli stála a naslouchala bouři, v níž už zazníval blížící se dutě hučící příliv, a oranžová záře majáku jí připadala jako uklidňující síla, světlo uprostřed zuřících živlů. Tady jsem. Napevno srostlý se skálou. Svítím do noci a ukazuji ti cestu. Na mě se můžeš spolehnout. Neublíží mi ani příliv, ani bouře.“
Tentokrát autorka zvolila jednu dějovou linii a my sledujeme osudy mladé Susanne. Ze začátku má člověk pocit, že se nic převratného neděje, ačkoliv dojde k tragické události, a ta zavede Susanne pryč od jejího dosavadního života. Autorka nás ukolébá popisem nádherné přímořské krajiny, zabrnká na naši romantickou strunu a příběh nám poklidně ubíhá před očima. Až do doby, než v poslední čtvrtině dostane kniha nový spád a pak už ji nebude moct odložit, dokud nedočtete.
Ačkoliv je kniha napsána poutavě a námět je velmi zajímavý, přesto pro mě byl příběh těžko uvěřitelný, nemyslím si, že v opravdovém životě by se toto mohlo odehrát. Ale je to román a v knize záleží především na autorově fantasii, takže mu můžeme ledacos odpustit.
„Ne – ani v Kerlousecu nebyl svět úplně v pořádku, také v něm se vyskytovaly zášti, křivdy a nemoci, opuštěné dvorce a prázdné lodě trouchnivějící ve vřesu. A moře, které je obklopovalo a živilo, vyžadovalo svou daň. Jenže lidé, kteří tam žili, byli vzájemně úzce provázaní. Pomáhali si navzájem, kdekoli mohli. Drželi při sobě, slavili a truchlili pospolu, jeden druhého podporoval. Ach, chyběli jí všichni,…“
Kniha je velmi čtivá a řada postav mi přirostla k srdci. Konec snad nemohl dopadnout jinak, ačkoliv jsem o hlavní hrdinku měla značné obavy.
Když knihu porovnám s předchozí knihou Hluboká modř moře, tak musím konstatovat, že mi tam chybělo prolínání přítomnosti s minulostí, které autorka skvěle ovládá. Ale nebyli jsme ochuzeni o zvraty, překvapení, ani o tajemství, které tentokrát bylo pojato jinak. Přesto musím konstatovat, že Maják na útesech za předchozí knihou pokulhává.
Knihu bych doporučila všem romantickým duším, všem, kteří mají rádi západní kout Francie a rádi si přečtou o svéráznosti obyvatel Bretaně.
„Kolik barev má moře? Tolik, kolik se jich láme v jedné jediné kapce vody. Všechny.“
Maják na útesech je skvělá volba na prodlužující se podzimní večery, kdy si můžete představovat, že za okny skučí vítr, na pobřeží narážejí vlny a místnost vám s pravidelností osvětluje světlo nedalekého majáku. Zkrátka s touto knihou budete mít pocit, že stojíte po boku hrdinky a vše prožíváte s ní.
Moje hodnocení je 90 %.
Název knihy | Maják na útesech |
Autor | Marie Lamballe |
Žánr | pro ženy, romány |
Nakladatelství | Brána |
Rok vydání | 2020 |
Počet stran | 480 |
ISBN | 978-80-242-6828-6 |
www.knizniklub.cz | |
www.palmknihy.cz | |
www.databazeknih.cz |
Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.
V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.
Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.
www.knizniklub.cz
PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.