Těžký život námořníkův
recenze knihy Kydd
Vydejte se spolu s mladým Thomasem Kydem, hlavní postavou této knihy, na dobrodružnou plavbu. Je pravda, že on sám si zpočátku rozhodně nepřál stát se mořským vlkem, nakonec tomu tak ale osud chtěl a on byl se svými kamarády unesen verbíři a dostal se tak na palubu válečné lodi Duke William. Neumíte si představit, jaké to je pracovat na lodi ve vcelku nehostinných podmínkách, kde s vámi jednají jako s onucí? To všechno budete moci sledovat při čtení této zajímavé knihy, která monitoruje náročnou dobu napoleonských válek. Příhody vás překvapí svou drsností, ale i vysokou vypovídající hodnotou o době. Jak se s nechtěnou ztrátou domova a náročnou prací všechny postavy vyrovnají? To vše se dočtete v tomto zajímavém historickém románu.
„Důstojník se mlčky zastavil a zuřivě se zadíval na řadu nováčků. Sundal si klobouk a podrážděně se s ním plácl do boku. Nebyl nijak vysoký, ale postavu měl jako zápasník. Hluboce posazené oči pod temným huňatým obočím se dívaly hrozivě a podrážděně. Bohaté zlaté prýmky na temné modré a bílé uniformě mu dodávaly autoritu.“ (s. 19)
Kniha mě zaujala již na první pohled. Její obálka slibuje poutavý historický román z prostředí bitevní lodi, která je na deskách vyobrazena. Vše je laděno do odstínů uklidňující modré barvy. Lodě a neklidné moře však vládnou i přední a zadní předsádce. Na zadní straně desek jsem si mohla přečíst krátký úryvek z knihy, který mě upoutal a přesvědčil o tom, že kniha stojí za to. Vše pak dokonala i poutavá anotace. Nebylo tedy nic, co by mě od četby románu odradilo a nadšení mi vydrželo až do poslední stránky knihy. Ta má krásných 288 stran a děj je rozdělen do dvanácti různě dlouhých kapitol. Při čtení se jistě pobavíte, ale často vám i zatrne.
Titul Kydd vyšel v originálu (Kydd) v roce 2001. U nás se příběh dočkal svého vydání až v roce 2016 a postaralo se o ně nakladatelství Brána. Jedná se o první díl autorovy úspěšné historické série, jež nese název Thomas Kydd. Již teď vám můžeme slíbit, že se v brzké době dočkáte také recenze druhého dílu této série, který získal název Artemis. Pokud si chcete první román o životě Kydda přečíst, můžete si jej pořídit právě zde.
Julian Stockwin má na svém kontě celkem tři historické romány, o kterých ale již teď můžeme s klidným svědomím říci, že jsou celosvětově úspěšné a svoje čtenáře si našly i v naší malé zemi. Jeho prvotinou byl právě v této recenzi zmiňovaný Kydd, avšak abych pravdu řekla, vůbec bych to nepoznala, protože je román propracován do posledního detailu. Veškeré scény v něm mají svůj význam a svoje místo, nic nepůsobí tak, že byste si řekli, že se to do děje vůbec nehodí. Na pultech našich knihkupectví toto dílo následoval další historický román s názvem Hedvábný strom, který jsme pro vás již před časem recenzovali. Letos nám vyšel i druhý díl série o Kyddovi, již zmíněný román Artemis. Už teď se na román těším a jsem zvědavá, co mi autor předvede tentokrát. Julian Stockwin mě v Kyddovi mile překvapil. Jeho styl vás přímo přiková k židli a nepustí vás z ní do té doby, dokud knihu nedočtete. Román je plný neočekávaných zvratů, které vám často vyrazí dech.
Dílo může na čtenáře působit vcelku vážným dojmem, což způsobuje zvolené téma. O bitvách se v pozitivním duchu moc psát nedá. Na druhou stranu vás překvapí jednoduchost zvoleného kompozičního rámce. Setkat se zde můžete s chronologickým postupem, jenž se občas prolne s retrospektivními vzpomínkami. Většinou od historických románů očekávám, že budou hodně složité a protknuté mnohými paralelami a dějovými linkami, tady tomu bylo jinak. Zpočátku jsem byla rozhozená, ale pak jsem jednoduchost a přímočarost uvítala. Příběh je odvyprávěn v objektivní er-formě, která je doplněna množstvím oživujících dialogů. Rozhodně se nemusíte obávat sáhodlouhých výpravných a popisných pasáží. Ty tu rozhodně nenajdete.
Moje subjektivní hodnocení románu Kydd je pozitivní. Příběh mladého muže mě zaujal a imponoval mi. Líbilo se mi, jakým stylem autor vykreslil nejen prostředí a charaktery, ale také jednotlivé situace. Celková propracovanost příhod přispívá k historické vypovídající hodnotě románu. Ač se jedná o beletristické dílo, mohu říci, že tam důležité body historie zachycené jsou. Jak se autor přiznal v poděkování na počátku knihy, navštěvoval nejrůznější archivy a instituce, které se zabývají historií lodní dopravy. Z toho lze vypozorovat, že autorovi nešlo jen o napsání nějakého románu, nýbrž šlo mu o napsání kvalitního díla, jež ve svých útrobách zachytí a uchová důležité okamžiky anglické lodní dopravy. Vyzdvihnout musím také zvolenou grafiku. V románu je použito velkých patkových písmen, která se dobře čtou a nebolí z nich oči. Práce byla odvedena kvalitně i po jazykové stránce. Kydd si ode mě vysloužil nádherných 100 % a vřelá doporučení k tomu. Dílo si zamilují čtenáři, kteří si rádi přečtou historický román z prostředí bitevních lodí, ale i ti, kteří mají rádi kompoziční jednoduchost. Pokud do některé z těchto skupin patříte, rozhodně neváhejte a román si přečtěte.
Název knihy | Kydd |
Autor | Julian Stockwin |
Žánr | historický román |
Nakladatelství | Brána |
Rok vydání | 2016 |
Počet stran | 288 |
ISBN | 978-80-7243-935-5 |
www.knizniklub.cz | |
www.databazeknih.cz |
Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.
V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.
Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.